Klimat koniunktury w branży budowlanej jest gorszy niż w sierpniu. Takie dane publikuje Główny Urząd Statystyczny w swoim raporcie.
Koniunktura w przetwórstwie przemysłowym
Opublikowane we wrześniu wskaźniki wskazują na ogólną stabilizację koniunktury w gospodarce. W wielu segmentach ogólny klimat koniunktury jest na poziomie zbliżonym do sierpnia br. Jednak, jak wskazują analitycy, najbardziej pesymistyczne są oceny sekcji przetwórstwa przemysłowego, do której zalicza się m.in. produkcja stolarki. W tym przypadku ogólna koniunktura w budownictwie osiągnął poziom -8,1. Jest to zaledwie minimalnie lepiej niż miesiąc wcześniej. W sierpniu ta wartość wyniosła -8,2. Natomiast porównując rok do roku, od września 2023 r. nastąpiła duża poprawa oceny bieżącej sytuacji przez firmy. GUS zanotował wówczas w tej sekcji gospodarki wskaźnik klimatu koniunktury na poziomie -12,8.
Koniunktura w budownictwie
Gorsza niż miesiąc wcześniej jest ocena przez branżę budowlaną. Jak wskazują analitycy z Głównego Urzędu Statystycznego, we wrześniu 2024 r. wskaźnik osiągnął poziom -3,9. Natomiast w sierpniu roku 2024 było to -2,8. Jednak porównując dane z września ubiegłego roku widać zdecydowaną poprawę. Wówczas ogólny klimat koniunktury wynosił -9,5.
Koniunktura, a zatrudnienie
Analitycy zapytali też respondentów o zatrudnienie. Okazuje się, że 83,9 proc. pracodawców z branży budowlanej planuje utrzymać zatrudnienie na niezmienionym poziomie. Zwiększyć załogę chce 6,6 proc. firm, zaś ograniczyć – 9,5 proc. Dane te dotyczą pracowników relatywnie łatwych do zastąpienia. Jednak w przypadku osób trudnych do zastąpienia rząd wielkości jest zbliżony. Zmian nie chce dokonywać 88,4 proc. firm. Zwiększenie zatrudnienia planuje 6,3 proc. przedsiębiorstw, zaś zmniejszenie 5,3 proc.
Zobacz również
Kraje DACH ze wzrostem od 2025 roku – prognoza gospodarcza
Prognoza gospodarcza przewiduje, że kraje DACH zaczną wychodzić z kryzysu już w roku 2025. Według analiz przeprowadzonych w Niemczech, Austrii i Szwajcarii prognozy na ten rok nie są korzystne.
Grupa Oknoplast przejmuje producenta okien drewnianych
Do Grupy Oknoplast dołączyła austriacka firma Hrachowina, specjalizująca się w produkcji okien drewnianych oraz drewniano-aluminiowych.
Zmiany cen materiałów budowlanych w sierpniu 2024 r.
Zmiany cen materiałów budowlanych to comiesięczna analiza przygotowywana przez Grupę PSB Handel. Obecnie zostały opublikowane dane za sierpień bieżącego roku.