Klimat koniunktury w branży budowlanej jest gorszy niż w sierpniu. Takie dane publikuje Główny Urząd Statystyczny w swoim raporcie.
Koniunktura w przetwórstwie przemysłowym
Opublikowane we wrześniu wskaźniki wskazują na ogólną stabilizację koniunktury w gospodarce. W wielu segmentach ogólny klimat koniunktury jest na poziomie zbliżonym do sierpnia br. Jednak, jak wskazują analitycy, najbardziej pesymistyczne są oceny sekcji przetwórstwa przemysłowego, do której zalicza się m.in. produkcja stolarki. W tym przypadku ogólna koniunktura w budownictwie osiągnął poziom -8,1. Jest to zaledwie minimalnie lepiej niż miesiąc wcześniej. W sierpniu ta wartość wyniosła -8,2. Natomiast porównując rok do roku, od września 2023 r. nastąpiła duża poprawa oceny bieżącej sytuacji przez firmy. GUS zanotował wówczas w tej sekcji gospodarki wskaźnik klimatu koniunktury na poziomie -12,8.
Koniunktura w budownictwie
Gorsza niż miesiąc wcześniej jest ocena przez branżę budowlaną. Jak wskazują analitycy z Głównego Urzędu Statystycznego, we wrześniu 2024 r. wskaźnik osiągnął poziom -3,9. Natomiast w sierpniu roku 2024 było to -2,8. Jednak porównując dane z września ubiegłego roku widać zdecydowaną poprawę. Wówczas ogólny klimat koniunktury wynosił -9,5.
Koniunktura, a zatrudnienie
Analitycy zapytali też respondentów o zatrudnienie. Okazuje się, że 83,9 proc. pracodawców z branży budowlanej planuje utrzymać zatrudnienie na niezmienionym poziomie. Zwiększyć załogę chce 6,6 proc. firm, zaś ograniczyć – 9,5 proc. Dane te dotyczą pracowników relatywnie łatwych do zastąpienia. Jednak w przypadku osób trudnych do zastąpienia rząd wielkości jest zbliżony. Zmian nie chce dokonywać 88,4 proc. firm. Zwiększenie zatrudnienia planuje 6,3 proc. przedsiębiorstw, zaś zmniejszenie 5,3 proc.
Zobacz również
Deceuninck przejmuje spółkę So Easy System
Deceuninck w marcu tego roku ogłosił całkowite przejęcie So Easy – Decalu. Tym samym producent profili aluminiowych jest w 100 proc. własnością belgijskiego systemodawcy.
Grupa Würth – niewielki spadek sprzedaży w 2024 r. i reorganizacja zarządzania
Grupa Würth opublikowała raport za rok 2024. W tym czasie sprzedaż nieco się zmniejszyła w porównaniu z rokiem 2023. Ponadto przedsiębiorstwo przeprowadziło reorganizację zarządzania.
Automatyzacja i cyfryzacja – przegląd najnowszych inwestycji producentów
W ostatnich czasie firmy z branży stolarki otworowej poinformowały o inwestycjach w automatyzację i cyfryzację procesów produkcyjnych. Przedstawiamy najnowsze inicjatywy producentów w tym zakresie.