Koniunktura w budownictwie we wrześniu 2024 r.

Autor: |Data publikacji:

Klimat koniunktury w branży budowlanej jest gorszy niż w sierpniu. Takie dane publikuje Główny Urząd Statystyczny w swoim raporcie.

koniunktura w budownictwie (1)

Koniunktura w przetwórstwie przemysłowym

Opublikowane we wrześniu wskaźniki wskazują na ogólną stabilizację koniunktury w gospodarce. W wielu segmentach ogólny klimat koniunktury jest na poziomie zbliżonym do sierpnia br. Jednak, jak wskazują analitycy, najbardziej pesymistyczne są oceny sekcji przetwórstwa przemysłowego, do której zalicza się m.in. produkcja stolarki. W tym przypadku ogólna koniunktura w budownictwie osiągnął poziom -8,1. Jest to zaledwie minimalnie lepiej niż miesiąc wcześniej. W sierpniu ta wartość wyniosła -8,2. Natomiast porównując rok do roku, od września 2023 r. nastąpiła duża poprawa oceny bieżącej sytuacji przez firmy. GUS zanotował wówczas w tej sekcji gospodarki wskaźnik klimatu koniunktury na poziomie -12,8.

Koniunktura w budownictwie

Gorsza niż miesiąc wcześniej jest ocena przez branżę budowlaną. Jak wskazują analitycy z Głównego Urzędu Statystycznego, we wrześniu 2024 r. wskaźnik osiągnął poziom -3,9. Natomiast w sierpniu roku 2024 było to -2,8. Jednak porównując dane z września ubiegłego roku widać zdecydowaną poprawę. Wówczas ogólny klimat koniunktury wynosił -9,5.

Koniunktura, a zatrudnienie

Analitycy zapytali też respondentów o zatrudnienie. Okazuje się, że 83,9 proc. pracodawców z branży budowlanej planuje utrzymać zatrudnienie na niezmienionym poziomie. Zwiększyć załogę chce 6,6 proc. firm, zaś ograniczyć – 9,5 proc. Dane te dotyczą pracowników relatywnie łatwych do zastąpienia. Jednak w przypadku osób trudnych do zastąpienia rząd wielkości jest zbliżony. Zmian nie chce dokonywać 88,4 proc. firm. Zwiększenie zatrudnienia planuje 6,3 proc. przedsiębiorstw, zaś zmniejszenie 5,3 proc.

Zobacz również

Nowelizacja WT – konsultacje publiczne dobiegają końca

Nowelizacja WT – konsultacje publiczne dobiegają końca

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie znajduje się właśnie na etapie konsultacji publicznych. Nowa wersja będzie obowiązywała od września 2026 r.

Raport finansowy VKR – trudna sytuacja w 2024 r

Raport finansowy VKR – trudna sytuacja w 2024 r

Raport finansowy VKR wskazuje, że holding wypracował w roku 2024 zysk w kwocie 4,3 mld koron duńskich. Jest to wzrost o 0,2 mld rok do roku.

Eko-Okna opublikowały wyniki finansowe za 2024 rok

Eko-Okna opublikowały wyniki finansowe za 2024 rok

Rok 2024 przyniósł firmie Eko-Okna wzrost przychodów, ale jednocześnie odnotowano znaczący spadek rentowności.