Niska podaż mieszkań nie jest w stanie zaspokoić wzrastającego popytu. Efektem jest wzrost ich cen. Taka sytuacja ma się utrzymać również w 2024 roku.
Jak podaje Polski Instytut Ekonomiczny, w 2024 r. jest spodziewany spadek liczby mieszkań gotowych do zasiedlenia. Do użytkowania ma być oddanych ok. 200 tys. mieszkań, których budowę rozpoczęto głównie w 2022 r. Analitycy wskazują przy tym, że był to najgorszy wynik od 2017 r. Oznaczał też spadek o 27 proc. w porównaniu do rekordowego roku 2021 r., wówczas było to 310 tys. mieszkań. W tym czasie wydano również najwięcej pozwoleń na budowę.
Popyt na mieszkania rośnie
W obecnej sytuacji nie jest możliwe zaspokojenie popytu na mieszkania, tym bardziej, że jest to trend rosnący. Efektem będzie wzrost cen lokali, szczególnie w dużych miastach, w których liczba mieszkań na sprzedaż będzie mniejsza niż w 2022 r.
Zdaniem PIE wpływ na wzrost zapotrzebowania na nowe mieszkania ma kilka czynników. Wśród nich wymieniane są: program „Bezpieczny Kredyt 2%”, zwiększenie realnych wynagrodzeń w II połowie roku czy spadek stóp procentowych. Potwierdzają to dane Biura Informacji Kredytowej. Jak z nich wynika, w II połowie ubiegłego roku średnio składano miesięcznie 40 tys. wniosków o kredyt mieszkaniowy i był to wzrost prawie o 200 proc. w stosunku do 2022 r.
Nowy program kredytowy
W najbliższym czasie spodziewany jest też spadek popytu na kredyty. Ma to być związane z zawieszeniem programu „Bezpieczny Kredyt 2%”. Sytuacja jednak może ulec zmianie, ponieważ w zamian resort rozwoju przygotował projekt programu „Mieszkanie na start”. Ma on umożliwić skorzystanie z preferencyjnych kredytów przez większą grupę osób. Rząd zapowiada też, że w tegorocznym budżecie przewidziano na realizację programu 500 mln zł, a powinien on ruszyć od połowy roku.
Zobacz również
XV Kongres Stolarki Polskiej już w przyszłym tygodniu
W dniach 22–23 maja w Hotelu Warszawianka w Jachrance odbędzie się XV Kongres Stolarki Polskiej organizowany przez Związek POiD.
„Czyste Powietrze” winne miliony złotych. Wykonawcy protestują
Fala protestów w związku z nierozliczonymi umowami w ramach programu „Czyste Powietrze”. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zalega z wypłatami pojedynczym firmom nawet po kilkadziesiąt milionów złotych.
Forum Webinar 2025 #1 – poznaj nowości na sezon 2025
Już 15 maja pierwsze w tym roku spotkanie online w ramach Forum Webinar. Wydarzenie będzie poświęcone prezentacji nowości produktowych przygotowanych przez dostawców i producentów na sezon 2025.