W dniach 10-12 października w Niemczech odbywa się międzynarodowa konferencja techniczna Rosenheimer Fenstertage. To już 46. edycja tego bardzo ważnego dla branży stolarki okienno-drzwiowej wydarzenia.
Tegoroczna edycja konferencji odbywa się pod hasłem: „Nieograniczone szanse. Konstrukcje, rynki, technologia”. Brak granic jest tu rozumiany w bardzo szerokim kontekście. Poczynając od braku ograniczeń w architekturze, poprzez brak granic rynkowych, na nieograniczonym rozwoju technologii kończąc.
Prof. Ulrich Sieberath, dyrektor ift Rosenheim:
Z jednej strony dotyczy to nieograniczonej architektury, ponieważ architekci i budowniczowie często żądają od nas niemożliwego: wciąż większych, cięższych i bardziej skomplikowanych elementów – i to najlepiej w kolorze antracytowym. Z drugiej strony otwarte rynki umożliwiają usunięcie barier w handlu i harmonizację przepisów technicznych.
Kilkadziesiąt wykładów podzielono na dziesięć bloków tematycznych: Fasady i architektura, Badanie i praktyka, Badania, Międzynarodowo, Szkło, Przemysł 4.0, Fizyka budowli, Smart okna, Bezpieczeństwo, Rynek okien.
Mnogość arcyciekawych tematów poruszanych przez prelegentów, którzy są ekspertami w swoich dziedzinach, ściągnęła do Rosenheim setki gości z kilkudziesięciu krajów. Przyniosła też najświeższą wiedzą na temat aktualnych tematów z branży.
Podczas Rosenheimer Fenstertage 2018 przedstawiono między innymi trendy we współczesnej architekturze, w tym fasady materiałowe, nowoczesne fasady szklane, czy możliwości wykorzystania światła w projektowaniu budynków. Sporo miejsca poświęcono również na kwestie związane z normami budowlanymi. Burzliwą dyskusję wywołała m.in. kwestia niemieckiej normy DIN 18008 w zestawieniu z europejskimi przepisami.
Bardzo interesujący był także wątek czwartej rewolucji przemysłowej z jeszcze szerszym zastosowaniem automatyzacji produkcji, z jednoczesną indywidualizacją zamówień klientów. Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja Austriackiego Instytutu Badania Drewna, który przedstawił odważne koncepcje okien przyszłości.
Nie brakuje również jakże aktualnych i przyszłościowych dla branży tematów związanych z domem inteligentnym. Pełna sala była również na prelekcji poświęconej zanieczyszczeniom środowiska. Duży blok poświęcono też na traktowany czasem nieco po macoszemu w Polsce wątek bezpieczeństwa stolarki w kontekście przeciwwłamaniowym (być może działalność takich programów jak Dom Bezpieczny ostatecznie zmieni ten trend w naszym kraju i temat stanie się popularny zarówno u producentów, jak i inwestorów).
Forum Branżowe nie tylko uczestniczy w konferencji, ale jest także partnerem medialnym Rosenheimer Fenstertage 2018! W najbliższym czasie będziemy na naszych łamach pisać na tematy poruszane podczas wydarzenia organizowanego przez ift Rosenheim. Już niebawem więcej na ten temat zarówno na naszej stronie internetowej, jak i w papierowym wydaniu Forum Branżowego.
Zobacz również
Veka sponsorem lokalnego sportu, Wiśniowski wspiera skoczka
W ostatnim czasie kilka firm z naszej branży pochwaliło się wsparciem dla sportowców. Wiśniowskiego będziemy oglądać w Pucharze Świata w skokach narciarskich, a Veka będzie widoczna podczas meczów Pucharu Polski. Fakro kontynuuje współpracę z piłkarkami, a Lanko i Oknamix zaczyna z piłkarzami.
Producenci stolarki w rankingu „Najcenniejsze firmy rodzinne 2024”
Producenci stolarki mają swoją reprezentację w tegorocznym rankingu najcenniejszych firm rodzinnych. Jego autorzy wyłonili laureatów spośród przedsiębiorstw w poszczególnych województwach.
CAL posadził kolejnych 10 tysięcy drzew
W drugiej połowie października pracownicy CAL tradycyjnie posadzili kolejnych 10 tysięcy drzew. Akcja, którą rokrocznie prowadzi suwalski producent drzwi, doczekała już siódmej edycji. Partnerem wydarzenia było "Forum Branżowe".