Rok wyzwań i nowych celów w Teknosie

Red.: |Data publikacji:

Dla Teknosa 2021 r. był pełen trudności, mimo to spółka zakończyła sezon ze wzrostem. Bieżący rok zaczął się od dużych wyzwań.

Teknos, dostawca farb i lakierów m.in. do stolarki otworowej w tym roku przede wszystkim skupia się na osiągnięciu rentowności. Firma, tak jak wiele innych na rynku, mierzy się z wieloma trudnościami, takimi jak wysoki wzrost cen, dostępność surowców i rosnące koszty energii. Dlatego, jak przyznaje Teknos, rentowność w działalności musi być teraz w centrum uwagi. Ponadto producent farb wyznaczył sobie cel, by się rozwijać, dla firmy szczególnie ważny jest tu rynek azjatycki.

Na obecną działalność firmy z pewnością wpływa decyzja z kwietnia tego roku, by stopniowo wycofywać się z działalności z Rosji. Teknos nie tylko zamknął biuro handlowe w Federacji Rosyjskiej, ale także zrezygnował z produkcji w tym kraju. Zakład produkcyjny w Sankt Petersburgu został zbudowany zaledwie kilka lat temu, w 2014 r. Teknos informował pod koniec kwietnia, że szuka podmiotu, który mógłby kontynuować działalność fabryki. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.

Teknos podsumował także dane handlowe z minionego roku. Firma osiągnęła sprzedaż netto w wysokości 419 mln euro. Jest to wynik o 9 proc. wyższy w stosunku do 2020 r. Z kolei wartość wskaźnika EBITDA wyniosła 26 mln euro. Przedsiębiorstwo jest zadowolone z wyników, bo udało się je osiągnąć w okresie, gdy występowały braki w dostępności surowców, wzrost cen i wciąż dotkliwa pandemia. Jako jedno z ważniejszych wydarzeń w minionym roku było dla firmy otwarcie w Polsce nowego biura. To pierwsza placówka w Teknosie, która, według firmy jest „w pełni hybrydowa” i zaprojektowana tak, by pracownicy dobrze się w niej czuli. Uwzględniona zostały tu także aspekty środowiskowe. O nowym biurze w Warszawie można przeczytać TUTAJ.

Zobacz również

Dobra passa Oknoplastu na rynku francuskim

Dobra passa Oknoplastu na rynku francuskim

Po dobrych informacjach z Ochmanowa na temat bieżącej sprzedaży, po sukcesach we włoskim programie renowacji budynków, dobre wieści płyną też z rynku francuskiego. Tamtejszy oddział małopolskiej spółki wciąż notuje dobre wyniki sprzedażowe oraz rozbudowuje sieć partnerów Premium.

Bezpieczeństwo Pożarowe 4.0 od Mercora

Bezpieczeństwo Pożarowe 4.0 od Mercora

Grupa Mercor, lider segmentu biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych, m.in. drzwi i klap dachowych, osiągnął w I kwartale br. przychody w wysokości niemal 137 mln zł i było to o 47 proc więcej niż w I kwartale 2021. Jeszcze lepszy i to aż o 222 proc. był wynik EBIT.

Włosi polubili plastikowe okna

Włosi polubili plastikowe okna

W 2021 r. we Włoszech wzrosło o 16 proc. zużycie PCW w budownictwie. Ten wynik to wzrost popytu na plastikowe okna i drzwi.

1