Remonty mają utrzymać popyt na okna w Zachodniej Europie

Red.: |Data publikacji:

Rynek okien w Zachodniej Europie, po okresie dużej koniunktury na początku tego roku, w drugiej połowie sezonu odczuwa spowolnienie w popycie. Lepsze prognozy dotyczą rynku remontowego w Europie. 

Miniony rok zakończył się bardzo dobrze na pięciu największych rynkach okien w Europie Zachodniej. Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Włochy i Hiszpania zakończyły 2021 r. wzrostem sprzedaży pod kątem wolumenu średnio o niemal 10 proc., osiągając liczbę 49 mln sprzedanych jednostek okiennych. Także przez pierwszych sześć miesięcy tego roku firmy notowały wciąż dobre wyniki, by w trzecim kwartale odczuć spadek popytu. Analitycy z agencji Interconnection Consulting zakładają, że bieżący rok ogólnie zakończy się wciąż wzrostem w sprzedaży, będzie on na poziomie 2,6 proc. pod kątem wolumenu.

W przyszłym roku jednak eksperci spodziewają się spadków w sprzedaży. Przyczyn tego jest kilka, przede wszystkim wzrost stóp procentowych wpływa na mniejsze możliwości finansowania nowych inwestycji mieszkaniowych. Dodatkowo negatywnymi czynnikami na rynku są rosnące ceny energii i wciąż dotykający firmy ograniczony dostęp surowców do produkcji. Spadek w sprzedaży okien wyniesie ok. 3 proc. Jednak analitycy podkreślają, że mimo wszystko nie jest to zły prognostyk, bo porównujemy do bardzo wysokiej bazy.

Największy rynek wśród piątki omawianych krajów stanowią Niemcy. W tym kraju w 2021 r. sprzedanych zostało 15,5 mln jednostek okiennych, co stanowi niemal jedną trzecią sprzedaży w omawianych krajach. Jednak Niemcy odczują już w tym roku stagnację. Z kolei Włochy, Hiszpania i Francja w tym roku osiągną wzrost w sprzedaży, jednak już na jesieni widać, że spada liczba rozpoczynanych nowych budów, co odbije się spadkiem w zamówieniach na okna w 2023 r. Z kolei analitycy uważają, że Wielka Brytania będzie notować wzrost do końca 2022 r. a wyniki zbliżą się do poziomu sprzed Brexitu. Mimo tego ten rynek również zostanie dotknięty w przyszłym roku spadkiem sprzedaży. Analitycy powołują się na dane The Bank of England, który spodziewa się recesji do końca 2023 r.

Dobre prognozy dotyczą jednak rynku remontowego w Europie. Odpowiada on za 66 proc. sprzedaży okien w pięciu zachodnioeuropejskich krajach. Z kolei budownictwo mieszkaniowe odpowiada za 70 proc. wolumenu w branży okien. W omawianym pięciu krajach dominuje sprzedaż okien z PCW, stanowią one 50 proc. sprzedawanych okien. Metalowe okna, to 30 proc. sprzedaży, a drewniane ponad 13 proc. Analitycy podliczyli także, że ok. 16 mln okien sprzedany w zeszłym roku wyposażonych było w zespolenia trzyszybowe.

Zobacz również

Defor otworzył nowy magazyn i laboratorium

Defor otworzył nowy magazyn i laboratorium

Defor oficjalnie otworzył w połowie stycznia nowy magazyn i nowe laboratorium. Budowa i wyposażenie obiektów trwało 19 miesięcy.

Paneldoor zwiększył moce produkcyjne

Paneldoor zwiększył moce produkcyjne

Paneldoor podliczył, że w 2022 r. firma zwiększyła produkcję o 13 proc. Udało się to m.in. dzięki większym mocom produkcyjnym.

To nie był zły sezon

To nie był zły sezon

Nastroje w branży nie są wcale złe, bo kolejne podwyżki cen uratowały wyniki finansowe. Nawet producenci drzwi drewnianych informują, że w swoich bilansach odnotują na koniec roku jednocyfrowe wzrosty przychodów.

1