Wysoka inflacja i słaba koniunktura gospodarcza negatywnie odbiły się na popycie na okna i drzwi w Europie w drugiej połowie 2022 oraz w 2023 roku. Jak ocenia CAB, w I półroczu 2023 r. sprzedaż stolarki w Europie zmalała o kilkanaście procent. Spadek popytu, zaostrzenie walki konkurencyjnej oraz uspokojenie na rynku surowców wyhamowały dalszy tak dynamiczny, jak w latach 2021 – 2022, wzrost cen okien i drzwi. Pierwsze oznaki poprawy sytuacji na rynku stolarki są prognozowane na koniec przyszłego roku.
CAB ocenia, że w I półroczu 2023 roku w Europie wyprodukowano okna i drzwi o wartości około 28 mld euro, czyli o 6 – 7 proc. mniejszej niż w I półroczu 2022 r. W ujęciu ilościowym spadek był zdecydowanie głębszy. Analitycy CAB szacują, że od stycznia do czerwca 2023 r. wytworzono około 41 mln okien, czyli aż o 13 – 15 proc. mniej niż przed rokiem.
Spadki w Niemczech i Polsce
W Niemczech w I półroczu 2023 roku wyprodukowano 7,2 mln okien o wartości 3 mld euro. W porównaniu z analogicznym okresem 2022 nastąpił niemal 10-procentowy spadek produkcji w ujęciu ilościowym, ale pod względem wartości odnotowano wzrost o 1,5 proc. Gorsze wyniki mieli niemieccy producenci drzwi. W I półroczu tego roku produkcja zmalała o 20 proc. do 5,5 mln sztuk drzwi. Wartościowo nastąpił spadek tylko o 1 proc.
W Polsce w I półroczu 2023 r. produkcja ilościowo skurczyła się o około 20 proc. zarówno w przypadku okien, jak i drzwi.
Nowe budownictwo i remonty
Mniejszy popyt w Europie widoczny jest zarówno w nowym budownictwie (gdzie trafia 1/3 okien), jak i na rynku remontowym (2/3 sprzedaży). W przypadku nowych budynków mieszkalnych, w I półroczu w UE wydano pozwolenia na budowę o ponad 24 proc. mniejszej liczby domów i mieszkań niż przed rokiem. O kilka procent zmalała także powierzchnia obiektów niemieszkalnych, na których budowę wydawane są pozwolenia. Wyraźnie mniejsza aktywność w rozpoczynaniu nowych inwestycji przełoży się na mniejszą liczbę okien montowanych w nowych budynkach w II półroczu 2023 oraz w 2024 r. Ożywienia w nowym budownictwie spodziewać się możemy dopiero pod koniec 2024 lub w 2025 roku.
Większość okien w Europie trafia na rynek remontowy, którego rozwój w znacznym stopniu uzależniony jest od kosztów życia i poczucia bezpieczeństwa finansowego inwestorów.
Więcej na temat europejskiego rynku okien i drzwi w I poł. 2023 roku można TUTAJ przeczytać.
Zobacz również
„Czyste Powietrze” winne miliony złotych. Wykonawcy protestują
Fala protestów w związku z nierozliczonymi umowami w ramach programu „Czyste Powietrze”. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zalega z wypłatami pojedynczym firmom nawet po kilkadziesiąt milionów złotych.
Forum Webinar 2025 #1 – poznaj nowości na sezon 2025
Już 15 maja pierwsze w tym roku spotkanie online w ramach Forum Webinar. Wydarzenie będzie poświęcone prezentacji nowości produktowych przygotowanych przez dostawców i producentów na sezon 2025.
Nowe „Vademecum: marketing i oprogramowanie” dostępne na naszym portalu
Nowe „Vademecum: marketing i oprogramowanie”. Sprawdź, jak skutecznie prowadzić marketing i wdrażać nowoczesne oprogramowanie w firmie.