Przyszłość rynku drzwi wejściowych w Europie Wschodniej

Red.: PG |Data publikacji: 2020-09-28

Rynek drzwi wejściowych w Europie Wschodniej straci w tym roku 4,4 proc. swojej wartości z powodu ekonomicznych konsekwencji pandemii – twierdzi austriacka firma badawcza Interconnection Consulting. Według niej poprawy należy oczekiwać w 2023 r.

Interconnection Consulting w swojej analizie rynków Europy Wschodniej wziął pod uwagę następujące kraje: Polskę, Czechy, Słowację, Słowenię, Chorwację oraz Grecję. Firma zauważa, że branża budowlana ma duży wpływ na rynek drzwi zewnętrznych. W związku z opóźnieniem ukończenia budów, związanym z pandemią koronawirusa, spadki ze sprzedaży tych produktów w 2020 r. powinny być niewielkie. Jednak znacznie większy wpływ na branżę ma mieć rok 2021, w którym austriacka firma badawcza przewiduje nawet dwucyfrowe spadki!

W Polsce, największym rynku drzwi zewnętrznych w Europie Wschodniej, spadek w latach 2019-2023 ma wynieść średnio 1,6 proc. rocznie. To znacznie lepszy wynik, niż całego analizowanego rynku, który ma zaliczyć spadki rzędu -2,3 proc. Polska, zdaniem Interconnection Consulting, korzysta z polityki interwencyjnej rządu, która wpompuje w gospodarkę 300 mld zł. Co dziwne, w przypadku rynku polskiego firma nie podała ilościowej prognozy wyprodukowanych drzwi.

Na Słowacji spadek gospodarczy ma nie być zbyt dotkliwy. Według przewidywań Austriaków do końca 2021 r. gospodarka ma powrócić o poziomu sprzed kryzysu. Interconnection Consulting spodziewa się sprzedaży 72,1 tys. drzwi zewnętrznych w 2023 roku przy obrotach 99,1 mln euro. W Czechach odnotowano gwałtowny wzrost aktywności budowlanej w latach 2015-2019. Liczba oddanych do użytku budynków w ciągu najbliższych trzech lat spadnie średnio o 3,1 proc. Oczekuje się, że liczba sprzedanych drzwi zewnętrznych spadnie do 119,3 tys. w 2023 roku.

Z kolei Słowenia będzie według tej firmy badawczej bardziej dotknięta kryzysem. Nie przewiduje się znacznego wzrostu do 2023 r. Oczekiwana sprzedaż w 2023 roku to 31,7 tys. sztuk. Kryzys dotknął również Chorwację bardziej niż całościowo rynek Europy Wschodniej. Silnego wzrostu zarówno w zakresie remontów, jak i nowej produkcji można spodziewać się tam dopiero w 2023 r., a wielkość sprzedaży spodziewana jest na poziomie 52 tys. sztuk.

Po rozkwicie sektora budowlanego w Grecji w ostatnich latach i wykazaniu tempa wzrostu na poziomie około 40 procent w 2019 roku, Interconnection spodziewa się w tym roku spadku liczby ukończonych budów o 4,1 procent. Efekt koronawirusa będzie jeszcze bardziej zauważalny w 2021 r. Łącznie Interconnection spodziewa się sprzedaży 96 tys. drzwi zewnętrznych w 2023 r.

Jak wynika z najnowszego raportu Centrum Analiz Branżowych „Rynek drzwi w Polsce. Edycja 2020”, drzwi zewnętrzne produkuje ponad 90 proc. wszystkich producentów drzwi w naszym kraju, ale stanowią one 30 proc. produkcji. Polska firma badawcza przewiduje, że w 2020 roku produkcja drzwi (wszystkich, niezależnie od kategorii) zmaleje o 5-7 proc. Jest też i dobra wiadomość – według prognoz CAB, w przyszłym roku spodziewany jest z kolei wzrost o 5-6 proc. Więcej o najnowszym raporcie drzwiowym Centrum Analiz Branżowych piszemy w artykule:

Polskie drzwi dotarły do 113 krajów w 2019r.

Zobacz również

Vidok zwiększył produkcję aluminium

Vidok zwiększył produkcję aluminium

Vidok w tym roku otworzył nową halę do produkcji stolarki aluminiowej. Firma także inwestuje w rozwój eksportu, także do USA.

Monolit inwestuje w rozwój produkcji

Monolit inwestuje w rozwój produkcji

Monolit inwestuje w moce produkcyjne, firma planuje w najbliższych latach podwoić powierzchnię produkcyjną i zwiększyć produkcję aluminium.

Jak rozwinąć sprzedaż w Niemczech?

Jak rozwinąć sprzedaż w Niemczech?

Choć niemieckojęzyczny rynek stolarki jest obecnie w bardzo dobrej kondycji, analiza całej dekady przynosi mniej pozytywne wnioski. Sprzedaż wzrosła tylko w jednym kraju regionu DACH. Jak wygląda perspektywa do 2030 roku i co może poprawić te wyniki?

1