Przyszłość rynku drzwi wejściowych w Europie Wschodniej

Red.: PG |Data publikacji: 2020-09-28

Rynek drzwi wejściowych w Europie Wschodniej straci w tym roku 4,4 proc. swojej wartości z powodu ekonomicznych konsekwencji pandemii – twierdzi austriacka firma badawcza Interconnection Consulting. Według niej poprawy należy oczekiwać w 2023 r.

Interconnection Consulting w swojej analizie rynków Europy Wschodniej wziął pod uwagę następujące kraje: Polskę, Czechy, Słowację, Słowenię, Chorwację oraz Grecję. Firma zauważa, że branża budowlana ma duży wpływ na rynek drzwi zewnętrznych. W związku z opóźnieniem ukończenia budów, związanym z pandemią koronawirusa, spadki ze sprzedaży tych produktów w 2020 r. powinny być niewielkie. Jednak znacznie większy wpływ na branżę ma mieć rok 2021, w którym austriacka firma badawcza przewiduje nawet dwucyfrowe spadki!

W Polsce, największym rynku drzwi zewnętrznych w Europie Wschodniej, spadek w latach 2019-2023 ma wynieść średnio 1,6 proc. rocznie. To znacznie lepszy wynik, niż całego analizowanego rynku, który ma zaliczyć spadki rzędu -2,3 proc. Polska, zdaniem Interconnection Consulting, korzysta z polityki interwencyjnej rządu, która wpompuje w gospodarkę 300 mld zł. Co dziwne, w przypadku rynku polskiego firma nie podała ilościowej prognozy wyprodukowanych drzwi.

Na Słowacji spadek gospodarczy ma nie być zbyt dotkliwy. Według przewidywań Austriaków do końca 2021 r. gospodarka ma powrócić o poziomu sprzed kryzysu. Interconnection Consulting spodziewa się sprzedaży 72,1 tys. drzwi zewnętrznych w 2023 roku przy obrotach 99,1 mln euro. W Czechach odnotowano gwałtowny wzrost aktywności budowlanej w latach 2015-2019. Liczba oddanych do użytku budynków w ciągu najbliższych trzech lat spadnie średnio o 3,1 proc. Oczekuje się, że liczba sprzedanych drzwi zewnętrznych spadnie do 119,3 tys. w 2023 roku.

Z kolei Słowenia będzie według tej firmy badawczej bardziej dotknięta kryzysem. Nie przewiduje się znacznego wzrostu do 2023 r. Oczekiwana sprzedaż w 2023 roku to 31,7 tys. sztuk. Kryzys dotknął również Chorwację bardziej niż całościowo rynek Europy Wschodniej. Silnego wzrostu zarówno w zakresie remontów, jak i nowej produkcji można spodziewać się tam dopiero w 2023 r., a wielkość sprzedaży spodziewana jest na poziomie 52 tys. sztuk.

Po rozkwicie sektora budowlanego w Grecji w ostatnich latach i wykazaniu tempa wzrostu na poziomie około 40 procent w 2019 roku, Interconnection spodziewa się w tym roku spadku liczby ukończonych budów o 4,1 procent. Efekt koronawirusa będzie jeszcze bardziej zauważalny w 2021 r. Łącznie Interconnection spodziewa się sprzedaży 96 tys. drzwi zewnętrznych w 2023 r.

Jak wynika z najnowszego raportu Centrum Analiz Branżowych „Rynek drzwi w Polsce. Edycja 2020”, drzwi zewnętrzne produkuje ponad 90 proc. wszystkich producentów drzwi w naszym kraju, ale stanowią one 30 proc. produkcji. Polska firma badawcza przewiduje, że w 2020 roku produkcja drzwi (wszystkich, niezależnie od kategorii) zmaleje o 5-7 proc. Jest też i dobra wiadomość – według prognoz CAB, w przyszłym roku spodziewany jest z kolei wzrost o 5-6 proc. Więcej o najnowszym raporcie drzwiowym Centrum Analiz Branżowych piszemy w artykule:

Polskie drzwi dotarły do 113 krajów w 2019r.

Zobacz również

Nowe śledztwo wokół Bajcara

Nowe śledztwo wokół Bajcara

Prokuratura w Słupsku podejrzewa byłego właściciela firmy, Bronisława B. o próbę uniknięcia wypłacenia zaległych pensji poprzez pozbywanie się majątku. W tym miesiącu zostały mu postawione kolejne zarzuty.

Assa Abloy zamknie kilka fabryk

Assa Abloy zamknie kilka fabryk

Assa Abloy podliczyła, że w trzecim kwartale sprzedaż netto spadła o 8 proc. i osiągnęła wartość 22,225 mld koron szwedzkich (ok. 9,85 mld zł). Firma wprowadza oszczędności.

Press Glass przeprowadza się do nowoczesnego biurowca!

Press Glass przeprowadza się do nowoczesnego biurowca!

Press Glass na początku października przeprowadził się do nowej siedziby. Znajduje się w nowoczesnym budynku biurowym w Konopiskach pod Częstochową, który stanie się z pewnością wizytówką tej firmy. Pokazujemy go jako pierwsi!

1