Przejęcia firm przez Mirolę, Dormakabę i Sanco

Autor: |Data publikacji:

Trzy firmy, trzy przejęcia, jeden kierunek – rozwój. Początek roku 2025 przynosi intensyfikację działań akwizycyjnych. Mirola, Sanco oraz Dormakaba wzmacniają swoje pozycje rynkowe.

Przejęcie przez Mirolę zakładu produkującego tkaniny osłonowe

Niedawno Mirola, specjalizująca się w produkcji osłon okiennych oraz bram, kupiła firmę ZIPcut. Tym samym jak podkreśla firma, została ona właścicielem materiałów do produkcji oraz know-how dotyczącego ekranów tekstylnych. Są one wykorzystywane do zewnętrznych osłon przeciwsłonecznych typu screen oraz zipscreen. Transakcja obejmuje również wszystkie urządzenia produkcyjne. Należy do nich m.in. zgrzewarka mająca długość aż 800 cm.

Spółka Mirola z siedzibą w Orzeszu w województwie śląskim została założona ponad 30 lat temu. Druga strona transakcji, spółka ZIPcut produkuje tkaniny osłonowe. Zajmuje się również dystrybucją tkanin zagranicznych wytwórców, np. Copaco. Właścicielem marki ZIPcut była spółka SizeFlex z siedzibą w Będlewie (woj. wielkopolskie). Założona w 2013 roku firma, znaną do tej pory z marki ReflexSun.

Jacek Molo, dyrektor operacyjny firmy tak podsumowuje transakcję:

Zakup marki ZIPcut jest kontynuacją rozwoju zewnętrznych osłon przeciwsłonecznych, które Mirola Spółka z o.o. ma w swojej ofercie. Dzięki tej transakcji możemy samodzielnie produkować ekrany tekstylne, zwyczajowo nazywane kuponami, stosowanymi do produktów takich jak screen oraz screenzip. Otwieramy sobie również możliwość sprzedaży ekranów tekstylnych producentom wykonującym screeny w oparciu o systemy takich firm jak Aluprof, Heroal, Suys, Alukon. To dla nas nowe doświadczenia, ale jesteśmy pewni, że w dobie rozwoju sprzedaży takich produktów jak pergole i screeny dobrze wykorzystamy tę szansę.

Sanco
Spółka Sanco niedawno przejęła Isosklo i jest to czwarty czeski partner Grupy. Fot. Profil Sanco/Linkedin

Grupa Sanco rozwija się w Czechach

Rozwój poprzez przejęcia kontynuuje również Sanco. Spółka niedawno przejęła Isosklo i jest to czwarty czeski partner Grupy. Jest producentem szkła izolacyjnego, bezpiecznego i oferuje jego obróbkę. Firma mieści się w miejscowości Jindrichuv Hradec i jest częścią austriackiego przedsiębiorstwa rodzinnego Isotherm. Działa on na czeskim rynku od 1994 r. Isosklo zatrudnia ok. 90 osób. W parku maszynowym ma urządzenie do obróbki wielkoformatowych przeszkleń o wymiarach do 7,5 × 3,21 m i maksymalnej wadze do 2 ton.

Z kolei produkty Grupy Sanco są wytwarzane w ponad 60 europejskich firmach. Należą do nich przedsiębiorstwa z Belgii, Danii, Niemiec, Finlandii, Włoch, Mołdawii, Holandii, Norwegii, Austrii, Polski, Szwajcarii, Słowacji, Czech i Ukrainy.

Przejęcie przez Dormakabę ma na celu wejście Grupy w segment lotniskowy.

Inwestycja Dormakaby w sektor lotniskowy

Przejęcie prowadzi też Dormakaba. Stroną transakcji jest holenderska firma Montagebedrijf Van den Berg. Celem inwestycji zaś wzmocnienie działalności lotniskowej Grupy na tamtejszym rynku. Holenderska firma została założona w 2002 roku, zatrudnia 20 osób i ma siedzibę w Bunschoten. Specjalizuje się w konserwacji, naprawach i montażu systemów drzwi automatycznych oraz produktów uzupełniających, szczególnie na potrzeby sektora lotniskowego.

Dormakaba z siedzibą w Rümlang w Szwajcarii rozpoczęła działalność w 2015 r. Powstała z połączenia z firm Dorma i Kaba. Jej domeną są systemy rozwiązań dostępowych. W Polsce działa Dormakaba Polska z siedzibą z Konstancinie-Jeziornej koło Warszawy.

Jak podaje spółka, transakcja przejęcia firmy Montagebedrijf Van den Berg ma na celu rozszerzenie możliwości projektowych i usługowych. Wchodzi w życie z mocą wsteczną od 1 stycznia 2025 r.

Zobacz również

Deceuninck przedstawił raport finansowy za rok 2024

Deceuninck przedstawił raport finansowy za rok 2024

Raport finansowy Grupy Deceuninck wskazuje na spadek sprzedaży. Pomimo to w roku 2024 zysk netto wzrósł.

Hella opublikowała raport finansowy za 2024 r.

Hella opublikowała raport finansowy za 2024 r.

Raport finansowy opublikowany przez firmę Hella prezentuje wyniki osiągnięte w roku 2024. Producent systemów przeciwsłonecznych przekroczył wielkość sprzedaży sprzed pandemii COVID.

Rynek elektronicznych zamków do drzwi – prognoza do 2034 r.

Rynek elektronicznych zamków do drzwi – prognoza do 2034 r.

Rynek elektronicznych zamków do drzwi ma notować coroczne wzrosty. W dłuższej perspektywie globalny popyt spowoduje wypracowanie przez ten segment rynku kwoty 8,09 mld dol.