Kraje DACH ze wzrostem od 2025 roku – prognoza gospodarcza

Autor: |Data publikacji:

Prognoza gospodarcza przewiduje, że kraje DACH zaczną wychodzić z kryzysu już w roku 2025. Według analiz przeprowadzonych w Niemczech, Austrii i Szwajcarii wyniki tego roku nie będą korzystne.

Niemiecka gospodarka w kryzysie

Zdaniem monachijskiego instytutu Ifo (Institute for Economic Research) niemiecka gospodarka pogrążyła się w kryzysie. Mają na to wpływ zarówno czynniki ekonomiczne, jak i strukturalne. Po spadku o 0,3 procent w zeszłym roku, PKB skorygowany cenami prawdopodobnie w tym roku ulegnie stagnacji. Stopniowe ożywienie powinno rozpocząć się w ciągu najbliższych dwóch lat, a produkcja gospodarcza wzrośnie o 0,9 w roku 2025 i o 1,5 proc. w kolejnym. Prognoza wzrostu została znacząco obniżona w porównaniu z tą na lato 2024 r. W odniesieniu do roku bieżącego jest to o 0,4 pkt. proc., a przyszłego – o 0,6 p.p.

Również szansy na rozwój w najbliższym czasie nie widzi rząd federalny. Minister gospodarki pierwotnie spodziewał się niewielkiego wzrostu produktu krajowego brutto w 2024 r. o 0,3 proc., obecnie oczekuje się spadku -0,2 proc. Analitycy podają główne powody takiej sytuacji. Utrzymujące się wysokie stopy procentowe spowalniają inwestycje, firmy zachowują ostrożność ze względu na zmienną sytuację gospodarczą i geopolityczną, a gospodarstwa domowe coraz częściej oszczędzają dochody, zamiast inwestować we własne mieszkanie czy konsumpcję.

kraje DACH

Sektor produkcyjny w Austrii słabnie

Jak podaje Bank Austrii, słabość austriackiego sektora produkcyjnego trwała przez całe lato i coraz bardziej rozprzestrzeniała się na różne sektory usług. Po niewielkim wzroście o 0,1 proc. w pierwszym kwartale, w II kwartale 2024 r. PKB spadł o 0,4 proc. Na początku jesieni nastroje we wszystkich sektorach gospodarki pozostają pesymistyczne, a w niektórych przypadkach kształtują się znacznie poniżej średniej wieloletniej. Zdaniem analityków prognoza gospodarcza wskazuje, że w III kw. bieżącego roku w gospodarce austriackiej nastąpi stagnacja. W ostatnim kwartale PKB ponownie wzrośnie, czemu będzie sprzyjać wzmocnienie konsumpcji w związku ze znaczącymi podwyżkami płac realnych. Bank Austrii ogłosił, że obniża swoją prognozę PKB na 2024 rok z 0,0 proc. do -0,5%. Ma to być spadek drugi rok z rzędu. Natomiast w 2025 roku PKB powinno wzrosnąć o 1,0 proc.

Analitycy austriaccy podają, że konsekwencje utrzymującej się sytuacji gospodarczej przejawiają się m.in. w rosnącej liczbie osób poszukujących pracy w wielu sektorach. Po średniej rocznej wynoszącej 6,4 proc. w 2023 r., we wrześniu 2004 r. stopa bezrobocia wyniosła 7,2 proc.

W Szwajcarii przewiduje się wzrost poniżej średniej

Podobnie jak w Niemczech i Austrii wzrost poniżej średniej przewiduje rząd szwajcarski. Prognoza na 2024 r. nie została zmieniona, jednak PKB ma wynieść 1,2 proc. Podobnie jak w 2023 r. byłby to wzrost znacznie poniżej średniej. Poprawa sytuacji jest przewidywana na przyszły rok. Wówczas ma nastąpić ożywienie również w gospodarce światowej, a wzrost wyniesie 1,6 proc. Jak podają analitycy, w II kwartale 2024 roku PKB Szwajcarii znacząco wzrósł, czemu sprzyjał głównie przemysł chemiczno-farmaceutyczny oraz duży eksport towarów. Kontrastuje to ze słabym rozwojem pozostałej części sektora przemysłowego i popytu krajowego.

Natomiast nadal powinna maleć inflacja i to szybciej niż prognozowano. Średnio powinna wynieść 1,2 proc. w 2024 r. i 0,7 proc. w 2025 roku. Ponadto zatrudnienie prawdopodobnie będzie w dalszym ciągu rosło, choć w wolniejszym tempie.

W ostatnim czasie pisaliśmy o programach wsparcia termomodernizacji m.in. w Niemczech, natomiast w grudniu ubiegłego roku informowaliśmy o sytuacji w budownictwie, z jaką zmagają się kraje DACH.

Zobacz również

Hydro podało swoje wyniki finansowe za II kwartał 2024 r.

Hydro podało swoje wyniki finansowe za II kwartał 2024 r.

Hydro, czołowa firma z branży aluminium i energii odnawialnej, opublikowało wyniki za drugi kwartał roku 2024. W tym czasie w porównaniu rok do roku zmalały zarówno przychody, jak i zysk.

Producenci korzystają z dofinansowania do cyfryzacji

Producenci korzystają z dofinansowania do cyfryzacji

Dofinansowanie do cyfryzacji przyznawane w ramach KPO wspiera rozwój przedsiębiorstw, przybliżając je do formuły przemysłu 4.0. Listę aktualnych beneficjentów opublikowało Ministerstwo Aktywów Państwowych.

Grupa Oknoplast przejmuje producenta okien drewnianych

Grupa Oknoplast przejmuje producenta okien drewnianych

Do Grupy Oknoplast dołączyła austriacka firma Hrachowina, specjalizująca się w produkcji okien drewnianych oraz drewniano-aluminiowych.