Niechęć do inwestycji w branży drewnianej. Producenci maszyn podsumowują I kwartał 2024 r.

Autor: |Data publikacji:

Producenci maszyn dla branży budowlanej podsumowują pierwszy kwartał roku 2024 r. Raporty kwartalne opublikowały m.in. firmy Glaston i Homag.

Glaston, dostawca maszyn i urządzeń do obróbki szkła, podsumował pierwszy kwartał bieżącego roku. Firma w okresie od stycznia do końca marca wypracowała przychody ze sprzedaży w wysokości 55,8 mln euro, rok wcześniej była to kwota 51,3 mln euro, co oznacza wzrost o niecałe 9 proc. Spółka z kolei w zakończonym właśnie kwartale zebrała zamówienia o niższej wartości, niż w roku ubiegłym – o 18 proc. W okresie od stycznia do marca 2024 zamówienia opiewały na kwotę 46,6 mln euro, natomiast w analogicznym okresie rok wcześniej była to wartość 56,9 mln euro.

Glaston_laminacja_1

Spółka poinformowała, że wynik operacyjny EBIT w pierwszym kwartale tego roku wyniósł 1,9 mln euro i był dokładnie taki sam, jak w roku ubiegłym. Glaston spodziewa się, że rynek szkła architektonicznego, pomimo powolnego startu w tym roku, jednak nabierze rozpędu. Antti Kaunonen, tymczasowy dyrektor generalny komentuje:

Mieliśmy dobry pierwszy kwartał, pomimo trudnego otoczenia rynkowego. Rynki, na których operuje Glaston, odnotowały ostrożny początek roku. Popyt na urządzenia do hartowania i laminowania szkła nadal spadał, podczas gdy popyt na technologie do szkła izolacyjnego był stabilny. (…) Obecnie aktywność firm na rynku architektonicznym spowolniła. Dlatego rozpoczęliśmy już działania mające na celu obniżenie kosztów i podejmiemy dalsze kroki w zależności od sytuacji.

Z kolei Grupa Homag w I kwartale 2024 r. spadek sprzedaży i zysku. Dostawca maszyn i urządzeń do obróbki drewna podkreśla jednak, że wartości mieszczą się w zakresie prognoz. Sprzedaż spadła o 14 proc. do 347 mln euro, podczas gdy rok wcześniej firma uzyskała kwotę 404 mln euro). Jak podaje Homag w swoim raporcie kwartalnym, ma to wpływ na EBIT przed kosztami nadzwyczajnymi. Wartość tego współczynnika zmniejszyła się do 10,8 mln euro, wobec 27 mln w roku 2023. Z kolei liczba zamówień Grupy w pierwszych trzech miesiącach tego roku wzrosła o 7 proc. Tym samym wyniosła 377 mln euro, natomiast rok wcześniej było to 353 mln euro. Zmniejszył się natomiast portfel zamówień. Na dzień 31 marca 2023 r. była to kwota 1036 mln euro, natomiast w bieżącym roku – 871 mln euro.

Prezes zarządu Grupy Homag, dr Daniel Schmitt, wyjaśnia:

Chociaż liczba naszych zamówień nieznacznie wzrosła ze względu na dość dobrą działalność projektową i usługową, niechęć do inwestycji w branży obróbki drewna utrzymuje się. Nie możemy zatem jeszcze mówić o ożywieniu popytu ani o odwróceniu trendu. Aby ponownie zwiększyć naszą rentowność, zdecydowaliśmy się na pakiet działań mających na celu dostosowanie mocy produkcyjnych i zwiększenie efektywności w listopadzie 2023 roku, który obecnie wdrażamy.

Zobacz również

NorDan i Saint-Gobain Polska stworzą okno o obniżonym śladzie węglowym

NorDan i Saint-Gobain Polska stworzą okno o obniżonym śladzie węglowym

NorDan i Saint-Gobain Polska zobowiązały się do współpracy na rzecz zrównoważonego budownictwa. Producenci stolarki drewnianej oraz szkła wspólnie, na bazie swoich technologii, stworzą okno o obniżonym śladzie węglowym.

Inwido po słabym pierwszym kwartale 2024 r. odnotowuje wzrosty

Inwido po słabym pierwszym kwartale 2024 r. odnotowuje wzrosty

Grupa Inwido, do której wśród producentów okien i drzwi należy m.in. Sokółka, opublikowała właśnie raport. Obejmuje on wyniki z drugiego kwartału roku 2024. Firma podkreśla, że powraca na ścieżkę wzrostu.

Assa Abloy przejmuje kolejnego producenta

Assa Abloy przejmuje kolejnego producenta

Assa Abloy ogłosiła przejęcie Wesko Locks, kanadyjskiej firmy specjalizującej się w produkcji zamków elektronicznych i specjalistycznych.

1