Producenci mają więcej czasu na uzyskanie krajowej oceny technicznej

Autor: |Data publikacji:

Producenci drzwi i okien ppoż., a także innych wyrobów,  mogą dokończyć proces uzyskiwania krajowych ocen technicznych do 31 grudnia 2020 r. To przedłużenie okresu przejściowego, który miał się skończyć 1 lipca 2019 r.

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju ogłosiło właśnie, że planuje wydłużenie okresu przejściowego na uzyskanie krajowych ocen technicznych. Są one w wielu przypadkach niezbędne do uzyskania deklaracji właściwości użytkowych. Okres przejściowy miał się skończyć 1 lipca tego roku. Jednak do Ministerstwa dobiegały głosy, że wielu producentów nie jest do tego przygotowanych i nie mogłoby w połowie roku wprowadzać wyrobów budowlanych do obrotu. Dlatego urzędnicy podjęli decyzję o wydłużeniu okresu przejściowego.

Kogo dotyczy ta zmiana? Producentów posiadających  w ofercie wyroby, które

do dnia 31 grudnia 2016 r. nie były objęte obowiązkiem znakowania znakiem budowlanym, nie są obowiązani do sporządzania krajowej deklaracji przy wprowadzaniu do obrotu lub udostępnianiu na rynku krajowym tych wyrobów budowlanych*.

 

Rozporządzenie dotyczy także takich wyrobów, jak balkony czy balustrady.

Jeśli chodzi o stolarkę otworową, są to przede wszystkim drzwi i bramy do oddzieleń ppoż. i do pozostałych zastosowań w komunikacji wewnętrznej, okna ppoż., okucia budowlane do zastosowań ppoż. oraz okiennice, żaluzje, zasłony i markizy zewnętrzne. Także wyroby uzupełniające, jak nawiewniki, taśmy uszczelniające i piany do montażu.

Lista tych produktów znajduje się w załączniku nr 1 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa z 17 listopada 2016 r. w sprawie sposobu deklarowania właściwości użytkowych wyrobów budowlanych oraz sposobu znakowania ich znakiem budowlanym.

  • Fragment komunikatu, wysłanego przez MIiR.

Zobacz również

Veka sponsorem lokalnego sportu, Wiśniowski wspiera skoczka

Veka sponsorem lokalnego sportu, Wiśniowski wspiera skoczka

W ostatnim czasie kilka firm z naszej branży pochwaliło się wsparciem dla sportowców. Wiśniowskiego będziemy oglądać w Pucharze Świata w skokach narciarskich, a Veka będzie widoczna podczas meczów Pucharu Polski. Fakro kontynuuje współpracę z piłkarkami, a Lanko i Oknamix zaczyna z piłkarzami.

Producenci stolarki w rankingu „Najcenniejsze firmy rodzinne 2024”

Producenci stolarki w rankingu „Najcenniejsze firmy rodzinne 2024”

Producenci stolarki mają swoją reprezentację w tegorocznym rankingu najcenniejszych firm rodzinnych. Jego autorzy wyłonili laureatów spośród przedsiębiorstw w poszczególnych województwach.

CAL posadził kolejnych 10 tysięcy drzew

CAL posadził kolejnych 10 tysięcy drzew

W drugiej połowie października pracownicy CAL tradycyjnie posadzili kolejnych 10 tysięcy drzew. Akcja, którą rokrocznie prowadzi suwalski producent drzwi, doczekała już siódmej edycji. Partnerem wydarzenia było "Forum Branżowe".