Problemy amerykańskich producentów

Red.: |Data publikacji:

Notowani na giełdzie amerykańscy producenci stolarki otworowej mieli z reguły dobre wyniki w sezonie 2022. Jednak prognozy na sezon 2023 są już znacznie mniej entuzjastyczne, mowa jest też o zamykaniu zakładów produkcyjnych.

Jedną z notowanych na giełdzie spółek branżowych jest Jeld-Wen, który odnotował w 2022 roku wzrost o 7,5 proc. i przekroczył 5 mld dolarów przychodu (pisaliśmy o tym szerzej TUTAJ). PGT Innovations odnotował z kolei dwucyfrowy wzrost, który wyniósł 12 proc., ale zarząd podkreśla, jak trudny był dla firmy sezon 2022. Firma negatywnie odczuła m.in. skutki huraganu Ian, jak i przeprowadzonego na nich ataku hakerskiego. Firma Masonite poinformowała, że rok 2022 zakończyła wzrostem na poziomie 11 proc. Jedyną spółką, która odnotowała spadek w poprzednim sezonie była spółka Fortune Brands Innovations (właściciel takich marek jak Therma-Tru, Larson i Master Lock). Jej sprzedaż w roku 2022 wyniosła 4,7 mld dolarów co oznaczało wynik o 2 proc. gorszy niż w sezonie 2021.

Patrząc po prognozach na ten sezon, cztery notowane na amerykańskiej giełdzie spółki nie spodziewają się poprawy wyników. Jeld-Wen zapowiada osłabienie popytu na większości rynków, na których jest obecny. Menadżerowie z Fortune Brands spodziewają się z kolei spadku sprzedaży na poziomie 5-7 proc. Producenci stolarki zgodnie podkreślają, że rynek mieszkaniowy w USA boryka się ze sporymi problemami. W związku z tym Masonite zapowiedział proaktywne zarządzanie kosztami w tym roku i działania restrukturyzacyjne, które mają przynieść oszczędności na poziomie 15-20 mln dolarów.

O tym, że działania restrukturyzacyjne w Masonite już zostały wdrożone może świadczyć fakt, że w amerykańskich mediach opublikowane zostały informacje na temat planów zamknięcia do końca maja jednego z zakładów produkcyjnych. Chodzi o fabrykę drzwi w Stockton w Kalifornii, gdzie zatrudnionych jest ponad 100 osób. Mowa jest o trwałym zamknięciu zakładu, co ma nastąpić najpóźniej do 31 maja 2023 roku.

Zarząd firmy zapowiedział też optymalizację mocy produkcyjnych w swoich innych północnoamerykańskich zakładach, które wytwarzają produkty przeznaczone na rynek mieszkaniowy. Jako główny powód tej decyzji firma podaje spadek popytu na tym rynku, a prognozy dotyczące warunków makroekonomicznych, w tym wysokiej inflacji i rosnących stóp procentowych potwierdzają, że będzie to wyzwaniem przez dłuższy czas. Co ciekawe, menadżerowie Masonite zwracają uwagę na to, że w USA odporny na spadki pozostaje nadal rynek remontowy.

Zobacz również

Szwajcarski rynek się kurczy

Szwajcarski rynek się kurczy

Z podsumowania szwajcarskiego rynku stolarki za 2022 rok wynika, że od kilku lat regularnie spada produkcja okien w tym kraju. Pocieszeniem może być fakt, że stolarka drewniana i ślusarka aluminiowa notują rekordowe wyniki.

Segment bram przemysłowych czeka stagnacja

Segment bram przemysłowych czeka stagnacja

Segment bram przemysłowych będzie notował spadki popytu. W najbliższych latach wzrost wolumenu sprzedaży będzie maksymalnie na 1,7 proc.

Niemcy: wzrost na rynku drzwi wejściowych

Niemcy: wzrost na rynku drzwi wejściowych

Jak wynika z danych zebranych przez instytut badań rynku Branchenradar.com, rynek zewnętrznych drzwi wejściowych w Niemczech w 2022 roku urósł, ale nie za sprawą wzrostu popytu.

1