Jeld-Wen ze wzrostem w ubiegłym sezonie i prognozowanymi spadkami w tym

Red.: |Data publikacji:

Amerykański gigant branży stolarki, firma Jeld-Wen, podała dane finansowe za rok 2022. Przychody spółki przekroczyły 5 mld dolarów!

Jak podał Jeld-Wen w raporcie rocznym, przychody netto w sezonie 2022 wzrosły z sumy 4,77 mld dolarów do kwoty 5,13 mld dol. (o wynikach z 2021 roku informowaliśmy TUTAJ). Wzrost o ponad 350 mln dolarów oznacza poprawę wyników o 7,5 proc. r/r. Spadł jednak dochód netto, który w 2022 roku wyniósł 45,7 mln dol. w porównaniu do blisko 169 mln dol. rok wcześniej. Fakt ten tłumaczony jest m.in. wyższymi kosztami sprzedaży, ogólnymi i administracyjnymi oraz spadkami w segmencie europejskim.

Rzeczywiście to na Starym Kontynencie Jeld-Wen odnotował największe, bo 5-proc.spadki. Przychody netto były niższe o 68 mln dolarów, co tłumaczone jest m.in. niekorzystnym wpływem różnic kursowych. Zysk netto spadł o 117,4 mln dol. co w praktyce oznacza na koniec 2022 roku stratę w wysokości blisko 51 mln dol. Skorygowana EBITDA spadła o 53 mln dol. do kwoty 74,3 mln dol.

Spadki, choć niewielkie, spółka odnotowała również w Australazji (-0,8 proc.) do 585 mln dol. Na rynku Ameryki Północnej z kolei Jeld-Wen odnotował bardzo dobry sezon, zakończony wzrostem przychodów o ponad 15 proc. To wzrost o 430 mln dol. do sumy 3,26 mld dol. Zysk netto wzrósł o 4,6 mln dol. o wyniósł 260,6 mln.

Prognozy na rok 2023 nie są w Jeld-Wen zbyt optymistyczne. Firma przewiduje przychody netto na poziomie od 4,5 do 4,9 mld dol. Będzie to efekt niskiego, dwucyfrowego spadku wolumenu w całym portfolio produktów i we wszystkich regionach geograficznych, w których firma jest aktywna.

Zobacz również

ML System zakończył kwartał dwoma patentami na szyby

ML System zakończył kwartał dwoma patentami na szyby

ML System podliczył wyniki handlowe z I kwartału. Firma odnotowała spadek wartości przychodów ze sprzedaży.

Niższa wartość zamówień w Mercorze

Niższa wartość zamówień w Mercorze

Grupa Mercor pozyskała w kwietniu zamówienia o wartości niższej o 18 proc. w stosunku analogicznego okresu w roku ubiegłym.

Hydro i Saint-Gobain chcą wspólnie minimalizować ślad węglowy

Hydro i Saint-Gobain chcą wspólnie minimalizować ślad węglowy

Hydro Building i Saint-Gobain nawiązały współpracę na polu niskoemisyjnych fasad. Obie firmy będą współpraować by zmniejszyć ślad węglowy.

1