Jeld-Wen ze wzrostem w ubiegłym sezonie i prognozowanymi spadkami w tym

Red.: |Data publikacji:

Amerykański gigant branży stolarki, firma Jeld-Wen, podała dane finansowe za rok 2022. Przychody spółki przekroczyły 5 mld dolarów!

Jak podał Jeld-Wen w raporcie rocznym, przychody netto w sezonie 2022 wzrosły z sumy 4,77 mld dolarów do kwoty 5,13 mld dol. (o wynikach z 2021 roku informowaliśmy TUTAJ). Wzrost o ponad 350 mln dolarów oznacza poprawę wyników o 7,5 proc. r/r. Spadł jednak dochód netto, który w 2022 roku wyniósł 45,7 mln dol. w porównaniu do blisko 169 mln dol. rok wcześniej. Fakt ten tłumaczony jest m.in. wyższymi kosztami sprzedaży, ogólnymi i administracyjnymi oraz spadkami w segmencie europejskim.

Rzeczywiście to na Starym Kontynencie Jeld-Wen odnotował największe, bo 5-proc.spadki. Przychody netto były niższe o 68 mln dolarów, co tłumaczone jest m.in. niekorzystnym wpływem różnic kursowych. Zysk netto spadł o 117,4 mln dol. co w praktyce oznacza na koniec 2022 roku stratę w wysokości blisko 51 mln dol. Skorygowana EBITDA spadła o 53 mln dol. do kwoty 74,3 mln dol.

Spadki, choć niewielkie, spółka odnotowała również w Australazji (-0,8 proc.) do 585 mln dol. Na rynku Ameryki Północnej z kolei Jeld-Wen odnotował bardzo dobry sezon, zakończony wzrostem przychodów o ponad 15 proc. To wzrost o 430 mln dol. do sumy 3,26 mld dol. Zysk netto wzrósł o 4,6 mln dol. o wyniósł 260,6 mln.

Prognozy na rok 2023 nie są w Jeld-Wen zbyt optymistyczne. Firma przewiduje przychody netto na poziomie od 4,5 do 4,9 mld dol. Będzie to efekt niskiego, dwucyfrowego spadku wolumenu w całym portfolio produktów i we wszystkich regionach geograficznych, w których firma jest aktywna.

Zobacz również

BRK Windows i Sonarol rozbudowują parki maszynowe

BRK Windows i Sonarol rozbudowują parki maszynowe

Prez-Met dostarcza od wielu miesięcy nowe maszyny do BRK Windows na Pomorzu. Firma także dostarcza maszyny do Sonarolu.

Nowy prezes Inwido. Spółka podsumowuje pierwszy kwartał

Nowy prezes Inwido. Spółka podsumowuje pierwszy kwartał

Inwido podsumowało pierwszy kwartał, spółka odnotowała 14-procentowy spadek w sprzedaży. Jednak spółka widzi pozytywne sygnały na rynku.

Gealan nawiązał współpracę z nowym dostawcą

Gealan nawiązał współpracę z nowym dostawcą

W kwietniu Gealan sfinalizował nawiązanie współpracy z Meesenburg. Oficjalne przypieczętowanie tego projekty pomiędzy firmami miało miejsce na stoisku systemodawcy podczas targów Fensterbau Frontale 2024.

1