Premier wskazał fabrykę okien za wzór dla innych przedsiębiorców

Red.: RK |Data publikacji: 2020-05-23

Po dziesięciu latach od wizyty w Zambrowie premiera Tuska, w mijającym tygodniu zawitał tu ponownie premier – tym razem Mateusz Morawiecki. Szef rządu gościł w zambrowskiej fabryce okien Monolit, która jest dla niego najlepszym przykładem skutecznego korzystania z Tarczy Antykryzysowej.

Firma Monolit powstała w 2007 roku – zagaił premier. – Utworzyła tutaj nowych 200 miejsc pracy, w Zambrowie, w mieście, które bardzo potrzebuje nowych miejsc pracy. I dzisiaj, właściwie od pana dyrektora (…) kilka minut temu usłyszałem jedną z najmilszych informacji, jaka w maju do mnie dotarła. Otóż dowiedziałem się, że firma, dzięki naszej Tarczy Finansowej ma zamiar zatrudniać nowych pracowników. Ściąga nowe linie technologiczne, eksportuje do 15 krajów na świecie. Ten eksport trochę przygasł, ale szukają nowych klientów, nowych rynków zbytu. Do tego potrzebni są nowi pracownicy – stwierdził premier.Musimy być jak Monolit, jak nazwa tej firmy. Gratuluję pracownikom i kierownictwu, że we współpracy z instytucjami państwa polskiego uratowaliście te miejsca pracy – podsumował.

Szef rządu podkreślił, że firma korzysta z trzech różnych produktów: Tarczy Antykryzysowej, gwarancji de minimis oraz Tarczy Finansowej – czyli bezpośrednich dotacji z budżetu państwa dla firm na ratowanie miejsc pracy i linii technologicznych. Dzięki pozyskanym środkom Monolit nie tylko nie zwalniał pracowników, ale ma zamiar wręcz zatrudniać nowych i szukać nowych rynków zbytu.

– W tym roku chcemy zatrudnić dodatkowych pracowników. Umożliwiło nam to wsparcie, które otrzymaliśmy w ramach tarczy, to wsparcie realnie czujemy – powiedział na spotkaniu z premierem dyrektor zarządzający Monolitu, Jacek Sutkowski.  – Jesteśmy firmą, która na eksport wysyła około 30 proc. produkcji, ale w tym roku chcemy dojść do 50 proc. mimo sytuacji związanej z koronawirusem – dodał. Dyrektor zachęcał też firmy, które jeszcze nie złożyły wniosków o wsparcie, aby się nie wahały i to zrobiły, gdyż cały proces jest bardzo prosty. – Jednego dnia złożyliśmy wniosek, drugiego dostaliśmy akceptację, a trzeciego pieniądze były na naszym koncie – zapewnił.

Potwierdził to również właściciel Monolitu, Michał Godlewski. Zaczynał działalność w roku 2007 jako diler Dobroplastu, a było mu o tyle łatwiej, że był krewnym właścicieli tej firmy. Po uruchomieniu produkcji okien przez Godlewskiego mówiło się nawet, że bogaci już wówczas krewni mocno go wsparli co najmniej technologicznie. Nie mniej jednak firmę rozwijał samodzielnie, dochodząc do mocnej pozycji na rynku podlaskim. – W ubiegłym roku sporo zainwestowaliśmy w rozwój firmy – powiedział Michał Godlewski.  – W tym roku chcemy rozszerzyć działalność, w tym eksportową, i zwiększyć zatrudnienie o 10 proc. Skutki pandemii odczuliśmy najmocniej w kwietniu. Nie wstrzymaliśmy jednak produkcji. Pomógł nam w tym kredyt z gwarancją de minimis – dodał.

Uroczystość w Zambrowie z udziałem premiera i szefowej BGK była wydarzeniem mocno PR-owym, jednak w żaden sposób to nie umniejsza firmie Monolit, postawionej jako wzór przedsiębiorstwa średniej wielkości, które potrafi korzystać z rządowego wsparcia. Znowu była okazja do ogólnopolskiej rozmowy o firmie z naszej branży, która znowu pokazana została w pozytywnym świetle. A przecież takich firm jak Monolit są u nas setki, przedsiębiorców jak Michał Godlewski nie mniej. A tych, którzy wciąż nie wiedzą jak skorzystać z Tarczy Antykryzysowej śmiało możemy odesłać do Zambrowa albo do Punktu Konsultacyjnego w naszym serwisie.

zdjęcia: Krystian Maj/KPRM

Zobacz również

ML System z 680-proc. wzrostem eksportu

ML System z 680-proc. wzrostem eksportu

Według informacji prasowej firmy, ML System w pierwszych trzech kwartałach bieżącego roku wypracował 9,0 mln zł zysku netto. Jakie są plany firmy na przyszłość?

Zobacz retransmisję z OFS 2020 Online

Zobacz retransmisję z OFS 2020 Online

W dniach 17-19 listopada branża uczestniczyła w największym wydarzeniu tego roku, czyli w Ogólnopolskim Forum Stolarki 2020 Online. Przygotowaliśmy dla Was pełną retransmisję z tego trzydniowego wydarzenia!

Ekspansja Wkręt-Metu w Azji

Ekspansja Wkręt-Metu w Azji

Wkręt-Met otworzył na początku listopada swoje biuro w Indiach. Firma współpracowała dotychczas z 11 partnerami handlowymi w tym kraju.

1