Zwolnienie lekarskie a odbiór dnia wolnego

Autor: |Data publikacji:

Co do zasady, za święto przypadające w sobotę pracownikom należy się dzień wolny w innym, ustalonym z pracodawcą terminie. Wynika to z Kodeksu Pracy, w którym znajduje się zapis: „Art. 130 pkt. 2: Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.” Co jednak w sytuacji, gdy w ustalonym terminie odbioru (lub święta) pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim? Czy jemu dodatkowy dzień również się należy, jeżeli w świąteczną sobotę był chory? I czy ma on prawo odo odbioru dnia wolnego w innym terminie, jeżeli w tym ustalonym odgórnie przebywał na zwolnieniu?

Bez wątpienia, świętem przypadającym w innym dniu, niż niedziela, jest święto przypadające w sobotę. Przepis ten jest związany z faktem, iż kiedyś przeciętny tydzień pracy obejmował również soboty. Wolnym dniem była jedynie niedziela. Podobno to samo dotyczyło nauki dzieci. One również uczęszczały do szkół w soboty… I chociaż obecnie uległo to zasadniczej zmianie i nawet sam Kodeks wprowadza system 5-dniowego tygodnia pracy, to nadal za święto przypadające w sobotę, która w takim przypadku i tak jest dniem wolnym od pracy, dzień wolny się po prostu należy.

Z reguły termin odbioru dnia wolnego wyznacza pracodawca w jednym terminie dla całej firmy. Powinno to nastąpić w tym samym okresie rozliczeniowym, w którym miało miejsce upoważniające do odbioru dnia wolnego święto. Czyli, jeżeli wynagrodzenia w danej firmie wypłacane są miesięcznie, odbiór dnia wolnego za święto przypadające w sobotę powinien mieć miejsce w tym samym miesiącu, w którym było to właśnie święto. Taka jest zasada. Prawo pracy nie pozwala również dzielić owego dnia wolnego na części, i połowę odebrać na przykład w piątek, a połowę w poniedziałek.

Co jednak w sytuacji, gdy w ustalonym terminie odbioru (lub święta) pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim? Czy jemu dodatkowy dzień również się należy, jeżeli w świąteczną sobotę był chory? I czy ma on prawo odo odbioru dnia wolnego w innym terminie, jeżeli w tym ustalonym odgórnie przebywał na zwolnieniu?

Jeżeli chodzi o pytanie pierwsze, czyli sytuację, kiedy pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim w czasie święta przypadającego w sobotę, to istotne jest, że nadal zachowuje on prawo do odbioru dnia wolnego. Czyli, tak jak pozostali pracownicy, nie przychodzi w wyznaczonym dniu do pracy. Jeżeli natomiast okaże się, iż odbiór dnia wolnego również przypada w okresie tego samego lub innego zwolnienia lekarskiego, pracownikowi żaden dodatkowy dzień nie będzie się należał. Podobnie wygląda sytuacja z urlopem wypoczynkowym. Jeżeli w terminie wyznaczonym jako odbiór dnia wolnego któryś z pracowników przebywa na ustalonym wcześniej urlopie, pracodawca nie ma obowiązku wyznaczenia mu dnia wolnego w innym terminie. Identycznie wygląda kwestia urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego.

Co do drugiego pytania, to niestety, wyznaczenie innego terminu odbioru dnia wolnego nie jest obowiązkiem pracodawcy. Ten miał wyznaczyć dzień wolny, i to zrobił. Fakt, że pracownik nie mógł z dnia wolnego skorzystać z powodu choroby, nie uprawnia go do odbioru dnia w innym terminie. A więc w tym przypadku pracownik jest w pewnym sensie „stratny”, chociaż z drugie strony – przebywając na zwolnieniu, i tak był zwolniony ze świadczenia pracy. Tyle tylko, że za okres zwolnienia otrzymuje on 80% wynagrodzenia, a dzień wolny za święto przypadające w sobotę jest płatny na takich samych zasadach, jak każdy inny dzień pracy lub urlopu wypoczynkowego (czyli 100% dniówki).