Zmiany w zwolnieniu ze składek ZUS

Red.: |Data publikacji:

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ogłosił kolejne zmiany, dotyczące zwolnienia ze składek. Tym razem informacje dotyczą jednak niewielkiej grupy przedsiębiorców. Chodzi tylko i wyłącznie o osoby, które nie skorzystały ze zwolnienia, ponieważ miały nadpłatę na koncie ZUS. A nadpłaty, o których zwrot przedsiębiorca się nie upomina, zostają z automatu zaliczone na poczet płatności należnych za kolejne miesiące.


20 sierpnia opublikowano stosowne przepisy, które będą obowiązywać od 20 września. Zgodnie z ich treścią, Zakład Ubezpieczeń Społecznych ponownie rozpatrzy wnioski przedsiębiorców, ale tylko te, jakie złożono do 30 czerwca bieżącego roku.
Firmy, które otrzymały decyzję odmowną z powodu nadpłaty składek, teraz uzyskają zwolnienie, a nadpłata zostanie im postawiona do dyspozycji w postaci ponownych nadpłat. Przedsiębiorcy oczywiście będą mogli ubiegać się o ich zwrot na konto, jednak na to trzeba będzie trochę poczekać. ZUS rozpocznie ponowne rozpatrywanie wniosków dopiero w drugiej połowie września, a o swojej decyzji poinformuje zainteresowanych poprzez platformę ZUS PUE lub drogą pocztową. A jak wiadomo, czas wyczekiwania na taką decyzję może być długi.

Najważniejsze jednak, że za nadpłatę firmy karane nie będą. Bo do tej pory były – przepisy dotychczasowych tarcz stanowiły bowiem, że zwolnienie dotyczy tylko i wyłącznie tych składek, które nie zostały jeszcze opłacone. Chociaż Zakład Ubezpieczeń Społecznych twierdzi, że informował o tym, iż skorzystanie ze zwolnienia jest możliwe, ale pod warunkiem złożenia wniosku o zwrot posiadanej nadpłaty, to jednak informacja ta dotarła do niewielu osób. W efekcie firmy dostały decyzje odmowne, a pieniędzy odzyskać nie mogły. Wniosek o zwrot nadpłaty musiał być bowiem złożony przed wnioskiem o zwolnienie ze składek. Zmianę przepisów zaproponował sam ZUS.

Ponadto ZUS wydłużył zwolnienie ze składek na okres kolejnych trzech miesięcy, liczony od czerwca tego roku. A to oznacza, iż w przypadku firm uprawnionych, powstanie swego rodzaju ciągłość zwolnienia, obejmującego 6 kolejnych miesięcy kalendarzowych: od marca do maja i od czerwca do sierpnia. Jednak tym razem zwolnienia dotyczą niewielkiej grupy firm, które jako przeważającą działalność mają podany jeden z niżej wymienionych kodów PKD:
• 49.39.Z Pozostały transport lądowy pasażerski, gdzie indziej niesklasyfikowany
• 55.10.Z Hotele i podobne obiekty zakwaterowania
• 77.39.Z Wynajem i dzierżawa pozostałych maszyn, urządzeń oraz dóbr materialnych, gdzie indziej niesklasyfikowane
• 79.11.A Działalność agentów turystycznych
• 79.90.A Działalność pilotów wycieczek i przewodników turystycznych
• 82.30.Z Działalność związana z organizacją targów, wystaw i kongresów
• 90.01.Z Działalność związana z wystawianiem przedstawień artystycznych
• 90.02.Z Działalność wspomagająca wystawianie przedstawień artystycznych
• 93.29.A Działalność pokojów zagadek, domów strachu, miejsc do tańczenia i w zakresie innych form rozrywki lub rekreacji organizowanych w pomieszczeniach lub w innych miejscach o zamkniętej przestrzeni
• 93.29.B Pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna, gdzie indziej niesklasyfikowana
• 93.29.Z Pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna

Niestety, nie widać tu działalności montażowej, budowlanej czy pokrewnej – a zatem tej branży kolejne zwolnienie z pewnością nie obejmie.

1