WIS to decyzja wydawana przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, a dotycząca kwestii opodatkowania towarów i usług. Zgodnie z aktualnym brzmieniem ustawy o vat, decyzja ta zawiera następujące elementy:
- opis towaru albo usługi będących przedmiotem WIS,
- klasyfikację towaru według działu, pozycji, podpozycji lub kodu Nomenklatury scalonej (CN) albo według działu, grupy, klasy, kategorii, podkategorii lub pozycji PKWiU albo według sekcji, działu, grupy lub klasy PKOB albo usługi według działu, grupy, klasy, kategorii, podkategorii lub pozycji PKWiU,
- stawkę podatku właściwą dla towaru albo usługi.
Dla firmy, występującej o wiążącą informację stawkową, najbardziej istotna jest oczywiście stawka podatku, jaką skarbówka zaleca stosować. W związku z ostatnimi zmianami w zakresie przyporządkowania odpowiedniej stawki i wprowadzenie kodów CN, nie jest to bowiem takie oczywiste i część firma boryka się z problemami dotyczącym tego, jaką stawkę w zasadzie powinni stosować i czy ta, którą wybrali, aby na pewno jest właściwa… Do końca roku ubiegłego w wydawanej decyzji nie było informacji na temat klasyfikacji PKWiU, ale począwszy od tego roku zapisy te będą się już pojawiać na wydawanych przez Krajową Informację Skarbową decyzjach.
Zmieniły się także przesłanki do odmowy wydania decyzji. Do tej pory wnioskodawca składał po prostu oświadczenie, że „że w dniu złożenia wniosku, w zakresie przedmiotowym wniosku, nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani celno-skarbowa oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego”. Teraz w ustawie dodano zapisy, zgodnie z którymi Wiążąca Informacja Stawkowa nie zostanie wydana w sytuacji, w której „zakres przedmiotowy wniosku o wydanie WIS w dniu złożenia tego wniosku jest przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej albo gdy w tym zakresie sprawa została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego”.
Według urzędu zmiana ta wynika z faktu, iż dyrektor, który wydaje decyzję, takich kontroli nie prowadzi i w związku z powyższym nie posiada żadnej informacji w tym zakresie. Mnie to bynajmniej nie przekonuje – w końcu skarbówka wie wszystko! Tak czy inaczej, zdaniem ustawodawcy obowiązek posiadania wiedzy na temat ww. postepowań czy wydanych decyzji niezaprzeczalnie jest po stronie podatnika, i to on powinien o ich istnieniu powiadomić urząd.
Z założenia, informacja stawkowa jest dla podatnika rodzajem zabezpieczenia, ale – co istotne – w sytuacji, gdy wynikające z niej stawki są stosowane w rozliczeniach dopiero po wydaniu decyzji, a nie przed. A na czym ochrona ta ma polegać? Otóż WIS daje, a raczej powinna dawać podatnikowi pewność, że urząd skarbowy, w razie kontroli, nie zakwestionuje wskazanej w niej stawki podatku. I tu równie pojawiła się zmiana – dodano zapis, z którego jasno wynika, że ochrona nie obowiązuje w sytuacji, w której przedmiot wskazany w WIS jest elementem transakcji, uznanej za nadużycie prawa.
I na koniec jeszcze jedna zmiana. Chyba najbardziej czytelna i klarowna: w zmienionych przepisach pojawił się termin ważności otrzymanej decyzji, którego do tej pory po prostu nie było. Teraz zarówno WIS, jak i decyzja o zmianie WIS, są ważne przez okres 5 lat.