Europejski Urząd Statystyczny (Eurostat) opublikował raport dotyczący minimalnego wynagrodzenia za pracę, które obowiązuje w krajach Unii Europejskiej w bieżącym roku kalendarzowym.
Jak się okazuje, nie wszędzie istnieje takie świadczenie, jak pensja minimalna. Oznacza to, iż w Europie istnieją państwa, których polityka nie daje osobom pracującym żadnej gwarancji co do poziomu ich zarobków. Brak minimalnej kwoty gwarantowanej dla osób pracujących odnotowano w następujących krajach: Dania, Włochy, Cypr, Austria, Finlandia i Szwecja. W państwach tych poziom wynagrodzeń ustala więc sama gospodarka, bez ingerencji polityki. Niemniej jednak 21 państw europejskich wprowadziło pojęcie minimalnego wynagrodzenia za pracę, w pewnym sensie zabezpieczając tym samym pracowników przed wykorzystywaniem ze strony pracodawców oraz nadmiernym zaniżaniem pensji. Pensja minimalna ma to do siebie, że z roku na rok jest ona większa. Niestety, nie zawsze, a raczej nie w każdym kraju, poziom pensji minimalnej pozwala na przeżycie jednego miesiąca.
Kwoty wynagrodzenia minimalnego w Europie są mocno zróżnicowane. W Bułgarii, gdzie pensja minimalna jest najniższa, kwota gwarantowana to zaledwie 332 EUR. Jednocześnie najwyższą pensję minimalną otrzymuje się w Luksemburgu, a wynosi ona aż 2257 EUR! Z raportu Eurostatu wynika, że 13 krajów należących do Unii europejskiej posiada wynagrodzenie minimalne niższe, niż 1000 EUR miesięcznie. Są to oczywiście kwoty brutto. Poza wspomnianą Bułgarią, w grupie tej znajdują się: Łotwa (500 EUR), Rumunia (515 EUR), Węgry (542 EUR), Chorwacja (624 EUR), Słowacja (646 EUR), Czechy (652 EUR), Estonia (654 EUR), Polska (655 EUR, według kursu na dzień 1.01.2022), Litwa (730 EUR), Grecja (774 EUR), Malta (792 EUR) i Portugalia (823 EUR).
W Słowenii i Hiszpanii kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę wynosi odpowiednio 1074 EUR i 1126 EUR. Kolejna grupa to 6 państw, w których minimalne wynagrodzenie przekroczyło 1500 EUR. Są to: Francja (1603 EUR), Niemcy (1621 EUR), Belgia (1658 EUR), Holandia (1725 EUR), Irlandia (1775 EUR) no i Luxemburg (2257 EUR).
Obrazowo dane przedstawia poniższa grafika, przygotowana przez Europejski Urząd Statystyczny:
Okazuje się zatem, że najmniejsze zarobki odnotowano w krajach Europy południowej i wschodniej, a największe na zachodzie kontynentu. Polska znalazła się na 13 miejscu wśród państw członkowskich, jeżeli chodzi o wysokość minimalnego wynagrodzenia. Oraz na szóstym miejscu, pod względem dynamiki wzrostu tego świadczenia. Wynik całkiem niezły!
Analizując różnice w wysokości minimalnej kwoty, jaką otrzymują pracownicy w poszczególnych krajach, należy jednak wziąć pod uwagę panujące w tych krajach warunki – nie tylko płacone podatki i ubezpieczenia, ale również poziom cen, który – podobnie jak poziom wynagrodzenia – jest dosyć zróżnicowany. Chcąc uśrednić poziom minimalnego wynagrodzenia, Eurostat opracowuje również i podaje do publicznej wiadomości kwoty wyrażone w PPS, czyli w umownej walucie, eliminując tym samym różnice w poziomach cen w poszczególnych krajach.
Poniżej wykres, przedstawiający wynagrodzenie wyrażone w PPS:
Dzięki uśrednieniu, różnice pomiędzy poszczególnymi krajami są znacznie niższe, niż pierwotnie. Nadal jednak najwyższą pensję minimalną odnotowano w Luksemburgu, a najniższą w Bułgarii. W tym zestawieniu Polska znalazła się na 9 pozycji.
Dla wyjaśnienia, 1 PPS to waluta, za którą można, teoretycznie oczywiście, w każdym z krajów UE kupić tą samą ilość dóbr i usług. Tyle, że w różnych krajach potrzebna jest do tego różna ilość PPS.