Jak prowadzić prace budowlane we Francji w czasie pandemii?

Autor: |Data publikacji:

W portalu internetowym poświęconym bezpieczeństwu na budowach PreventionBTP.fr został opublikowany oficjalny dokument, w którym dokładnie opisano sposób prowadzenia prac budowlanych w czasie pandemii. Poniżej wybór najważniejszych uregulowań.

 Warunki wstępne

Każdorazowo przed przystąpieniem do pracy jest wymagana zgoda zleceniodawcy na ich rozpoczęcie.

Klienci prywatni powinni zaakceptować ogólne warunki, oraz – co najważniejsze – szczególne warunki higieniczne i zasady zdrowotne (przestrzeganie barier, minimalna odległość jednego metra z innymi osobami, dostęp do punktu wody do mycia, dostęp do urządzeń sanitarnych). W przypadkach, w których istnieją warunki do wybuchu Covid-19, co spowodowałoby opóźnienia budowy lub dostawy materiałów budowlanych, odpowiednie władze mogą – w drodze specjalnego postępowania – uchylić kary mające zastosowanie do dostawców, pracowników stron i prywatnych właścicieli, przez okres uwzględniający czas trwania zagrożenia zdrowia.

 Firma musi zapewnić bezpieczne przejazdy pracowników oraz dostępność zakwaterowania w pokojach jednoosobowych, a także możliwość powrotu do miejsca zamieszkania.

Należy ściśle przestrzegać obowiązujących zaleceń, a w szczególności:

  • minimalnej odległości jednego metra między pracownikami w każdym momencie pracy (z wyjątkiem specjalnych sytuacji);
  • dokładnego i częstego mycia rąk wodą i mydłem, przynajmniej na początku dnia, a także za każdym razem, gdy następuje przejście do kolejnego zadania, lub co dwie godziny (w przypadku niestałego noszenia rękawic) albo po kontakcie z innymi osobami czy też przenoszeniu przedmiotów, których ostatnio dotykali inni;
  • osuszania rąk jednorazowymi ręcznikami papierowymi;
  • mycia rąk przed piciem, jedzeniem i paleniem; jeśli praca odbywa się bez rękawic dobrze jest oczyścić ręce, używając roztworu wodno-alkoholowego;
  • przestrzegania instrukcji wydanych przez władze sanitarne;
  • unikania dotykania twarzy – w rękawiczkach lub bez nich, a także bez
    wcześniejszego umycia rąk.

Noszenie maski ochronnej i okularów jest obowiązkowe w następujących przypadkach:

  • gdy praca odbywa się w odległości mniejszej niż jeden metr od innej osoby (zaleca się indywidualne maski do użytku profesjonalnego lub maski chirurgiczne)
  • gdy praca ma miejsce u osoby chorej lub zagrożonej chorobą, przebywającej na kwarantannie – jeśli nie można zmienić terminu, zaleca się maski o infiltracji większej lub równej niż 90 proc. oraz maski niechirurgiczne).

W innych przypadkach noszenie maski nie jest obowiązkowe.

Ważne!

Pracownicy muszą być przeszkoleni w zakresie użytkowania maski.
W czasach szczytu epidemii przestrzeganie odległości minimum jeden metr pozostaje niezbędne dla uniknięcia ryzyka zakażenia; z wyjątkiem sytuacji technicznie niemożliwych.
Noszenie zwykłych rękawiczek roboczych i okularów jest również zalecane.

Przepływ informacji wśród pracowników jest niezbędny, aby dobrze rozumieli wszystkie instrukcje bezpieczeństwa. Jeśli sytuacja tego wymaga, zebrania powinny być organizowane codziennie. Zaleca się spotkania na wolnym powietrzu lub połączenia telefoniczne. Każdy przypadek złego samopoczucia, objawiający się głównie podwyższoną temperaturą, kaszlem czy zanikiem smaku i węchu musi być sygnalizowany kierownikom robót.

Warunki szczegółowe

W samochodach lub innych środkach dojazdu do pracy należy:

  • zachować minimalną odległość jednego metra między ludźmi (np. jedna osoba w rzędzie foteli);
  • w przypadku wspólnego użytkowania pojazdu zaleca się przeprowadzanie dezynfekcji tych powierzchni, gdzie następuje kontakt między użytkownikami (kierownica, dźwignia zmiany biegów itp.). Firma powinna zapewnić chusteczki dezynfekujące i żele lub roztwory wodno-alkoholowe do dyspozycji zmienników.

Jeśli chodzi o zaopatrzenie, należy tak zorganizować dostarczenie sprzętu i materiałów, aby zminimalizować czas kontaktu między osobami. Dobrze jest stworzyć możliwość przechowywania zapasów materiałowych przez kilka dni na miejscu lub w pojeździe. Może być niezbędne opracowanie rozwiązań logistycznych w uzgodnieniu z dostawcami, którzy pozostawią depozyt na placu budowy.

W miejscu pracy należy maksymalnie ograniczyć liczbę pracowników oraz operować narzędziami przypisanymi indywidualnie. Obowiązuje cały czas odległość jednego metra między pracującymi.

Jednorazowe maski i okulary należy wyrzucić po każdym użyciu do worka na odpady. Natomiast te wielokrotnego użycia trzeba czyścić wewnątrz i na zewnątrz, używając do tego celu środków dezynfekujących. Zmywalne maski tekstylne powinny być prane zgodnie z instrukcją producenta.

W siedzibie klienta należy sprawdź wcześniej warunki wykonania pracy. W szczególności dotyczy to:

  • dostępu do urządzeń sanitarnych;
  • miejsca i procedury odbioru pracy;
    specjalnych wskazań, których należy przestrzegać;
  • udogodnień higienicznych (mydło, ręczniki itp.)
  • możliwości pracy z minimalną odległością jednego metra.

Trzeba zapewnić sobie taki obszar pracy, aby nie przechodziły tam osoby postronne, np. mieszkańcy lub pracownicy. Wszystkie zużyte i zabrudzone materiały eksploatacyjne powinny być przenoszone w zamkniętej torbie do końca dnia pracy.

Praca u osoby prywatnej musi być poprzedzona rozmową telefoniczną, w której znajdzie się przede wszystkim informacja o tym, że firma musi przestrzegać procedur obowiązujących w czasie pandemii. Należy zatem upewnić się, czy w miejscu wykonywania pracy nie ma bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia pracowników. Pozostałe tematy rozmowy zostały określone powyżej.


Opracowano na podstawie: Guide de préconisations de sécurité sanitaire pour la continuité des activités de la construction en période d’épidémie de coronavirus Covid-19 (Przewodnik po zaleceniach dotyczących bezpieczeństwa zdrowotnego przy zachowaniu ciągłości działań budowlanych podczas epidemii koronawirusa Covid-19) www.preventionbtp.fr/