Większa część Polaków jest zainteresowana elastycznymi godzinami pracy nie tylko w czasie koronawirusa. Rozwiązanie to zdaje się być korzystne dla obu stron, przynajmniej w niektórych przypadkach. Nie wszędzie bowiem sztywne godziny pracy i pobyt w biurze „od do” są gwarancją sukcesu.
Jak wynika z badania „Decoding Global Talent”, przygotowanego przez międzynarodową sieć The Network, praca zdalna została przez pracowników przyjęta ze sporym entuzjazmem, choć początkowo dla wielu wiązała się ona z milionem problemów i obaw. Dane dotyczące rynku polskiego zostały opracowane przy współpracy z serwisem Pracuj.pl. Badanie zostało przeprowadzone pod koniec 2020 roku na grupie 200 tysięcy osób ze 190 krajów.
Jak się okazuje, w obliczu kryzysu wywołanego pandemią, praca zdalna nabrała większego znaczenia. Pod koniec roku 2020 pracę w formie zdalnej świadczyło aż 51 proc. badanych na całym świecie. Wcześniej, czyli przed COVID-19, odsetek ten wynosił 31 proc., 19 proc. pracowało z domu na stałe, a zdecydowana większość, czyli 32 proc. pracowników pod koniec 2020 roku świadczyło pracę w trybie hybrydowym, co jakiś czas pojawiając się w biurze.
W skali światowej pracę zdalną wykonywało 20 procent, natomiast w naszym kraju był to co trzeci ankietowany (32 proc.). Z kolei stałe, sztywne godziny zatrudnienia okazały się odpowiednie dla 36 proc. badanych w skali światowej, i dla 23 proc. spośród ankietowanych Polaków.
Jak się okazuje, praca zdalna w naszym kraju przed pojawieniem się pandemii nie była zbyt popularna, a pracodawcy niezbyt chętnie podchodzili do takiego modelu zatrudnienia. Obecnie sytuacja ta wygląda zupełnie inaczej, a pod koniec roku ubiegłego, z powodu lockdownu i zaleceń rządu, przynajmniej częściowo poza biurem pracowało aż 65 proc. badanych osób, z czego praktycznie połowa w ogóle nie pojawiała się w firmie.
Czy zatem wrócimy do biur? Skoro model pracy zdalnej okazał się nie tylko skuteczny, ale i korzystny dla obu stron? Dla firmy to jednak spore oszczędności, a dla pracowników większa elastyczność i więcej czasu dla rodziny. Jak się również okazało, zdaliśmy egzamin z zaufania, angażując się w wykonywane obowiązki nawet na odległość. Czy warto to zmieniać?
Otóż 89 proc. respondentów w skali światowej chciałoby nadal pracować zdalnie, chociaż częściowo. Za modelem hybrydowym opowiedziało się 64 proc., a za stałą pracą poza biurem – 24 proc. Jeżeli chodzi o model hybrydowy, to pracownicy chcieliby mieć w tygodniu 2-3 dni pracy zdalnej. Taki model byłby dla nich optymalny. I dla firmy chyba też, tym bardziej, że zadowolony pracownik to dobry pracownik ? W Polsce natomiast model hybrydowy na stałe wybrało 71 proc. badanych.