Interpretacja indywidualna chroni przed wyższym podatkiem? Czasami tak, jednak niekiedy sytuacja nie jest oczywista. Zależy czy interpretacja dotyczy przyszłych, czy przeszłych wydarzeń oraz czy podatnik zastosował się do jej postanowień.
Interpretacja indywidualna jest wydawana przez Krajową Informację Skarbową tylko i wyłącznie na wniosek podatnika. Jej koszt to 40 zł od każdego stanu faktycznego, wskazanego we wniosku. Podatnik, chcąc uzyskać radę skarbówki przed wystąpieniem danego zdarzenia, powinien w składanym wniosku zawrzeć możliwie wszystkie informacje dotyczące planowanych działań i ich własną ocenę. Urząd może przychylić się do interpretacji podatnika (i wtedy nie będzie uzasadniał swojej decyzji), lub wskazać zupełnie odmienny sposób postępowania, wraz z uzasadnieniem wyboru. Jeżeli – co istotne – interpretacja dotyczy zdarzeń przyszłych, i podatnik zastosuje się do tego, co jest w niej napisane, wówczas zyskuje on ochroną przed ewentualną zapłatą odsetek i dopłatą podatku.
Zdarza się, że w postępowaniu skarbowym interpretacja nie zostanie uwzględniona przez urzędników – nie jest to bowiem źródło prawa, lecz rada udzielona podatnikowi w związku z konkretną sytuacją. Jednak jeżeli podatnik posiada interpretację, to urząd jest zobowiązany uwzględnić ten fakt przy wydaniu decyzji, czyli już po zakończeniu postępowania. Jeżeli więc na mocy tej decyzji podatnik powinien zapłacić podatek w kwocie „x”, ale z uwagi na posiadaną interpretację, jest z tego zwolniony, i kwota wynikająca z interpretacji jest ta sama, wówczas nie musi on już nic wpłacać na konto urzędu.
Jeżeli natomiast interpretacja dotyczy zdarzenia z przeszłości, którego skutki podatkowe już wystąpiły, wówczas nie będzie ona w ogóle uwzględniana w toku postępowania skarbowego. Podobnie jest w sytuacji, kiedy podatnik nie zastosuje się w pełni do zaleceń urzędników w związku ze zdarzeniem, którego interpretacja dotyczy.
Czy warto zatem w ogóle wystąpić o taką interpretację? Teoretycznie tak – pokazuje ona bowiem, co o danej kwestii sądzi urząd skarbowy. Jak się jednak okazuje, wydana przez KIS interpretacja nie jest ważna wiecznie i, co ważne, może zostać zmieniona. A to oznacza, iż skarbówka może zmienić zdanie – nawet jeśli stan faktyczny tej zmianie nie ulegnie. Jednak jeżeli nawet tak się stanie i interpretacja zostanie uznana za błędną, ale podatnik zastosował się do niej, wystąpił o nią przed faktem zaistnienia danej sytuacji i na jej podstawie zapłacił podatek w wysokości niższej, wówczas zyskuje on ochronę przed dopłatą podatku, zapłatą odsetek oraz odpowiedzialnością karno-skarbową.
Nieco inaczej kwestia ochrony wygląda w sytuacji, kiedy interpretacja zostanie wydana po wystąpieniu danego zdarzenia. Wówczas podatnik zyskuje ochronę częściową – przed zapłatą odsetek no i odpowiedzialnością karno-skarbową. Tyle tylko, że będzie on musiał dopłacić ewentualny podatek.