Brak kwarantanny dla zaszczepionych

Red.: |Data publikacji:

Koronawirus znowu daje się we znaki i powoli staje tematem numer jeden w całej gospodarce. W szkołach zaczynają się lekcje zdalne, a te firmy, w których pracownicy wrócili do biur, powoli przechodzą na pracę online. Znowu… Jest to związane oczywiście z rosnącą liczbą zakażeń trwającą nadal pandemią.

A jak obecnie wygląda kwarantanna i izolacja? I czy kontakt z osobą zakażoną w każdym przypadku oznacza konieczność odbycia kwarantanny? Nie. I to jest dosyć interesujący paradoks…

Otóż okazuje się, iż osoby zaszczepione są zwolnione z obowiązku odbycia kwarantanny, ale powinny one zostać objęte nadzorem sanitarnym. Co istotne, jeszcze poprzedniej zimy sanepid automatycznie kierował na kwarantannę wszystkie osoby, które miały kontakt z osobą zakażoną koronawirusem, bez względu na szczepienie czy ilość przyjętych dawek.

W marcu jednak sytuacja uległa dosyć sporej zmianie, na mocy której osoby zaszczepione są zwolnione z obowiązku kwarantanny, ale powinny one być w kontakcie z sanepidem, który będzie monitorował ich stan. Jeżeli u takiej osoby wystąpią objawy koronawirusa, wówczas dopiero zostanie ona skierowana na odbycie kwarantanny. Tak wynika z Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 marca 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. W par. 4 tego dokumentu znajduje się zapis:

„6. Osoba prowadząca wspólne gospodarstwo domowe z osobą, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2 lub z nią zamieszkująca, od dnia uzyskania przez osobę, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2, pozytywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, jest obowiązana poddać się kwarantannie trwającej do upływu 7 dni od dnia zakończenia izolacji osoby, z którą prowadzi wspólne gospodarstwo domowe lub zamieszkuje. Decyzji organu inspekcji sanitarnej nie wydaje się.

Obowiązku, o którym mowa w ust. 6, nie stosuje się do osób zaszczepionych przeciwko COVID-19 oraz osób, które były poddane izolacji w warunkach domowych, izolacji albo hospitalizacji z powodu zakażenia wirusem SARS-CoV-2, nie później niż 6 miesięcy od dnia uzyskania przez osobę, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2, o której mowa w ust. 6, pozytywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2.”

Skąd takie przepisy? Zwłaszcza w dobie pandemii i kolejnych, coraz bardziej zaraźliwych  wariantów wirusa? No więc na podstawie przeprowadzanych badań okazało się, że dostępne w Polsce szczepionki chronią przed hospitalizacją i ciężkim przebiegiem covid. Stąd też decyzja, że kwarantanna w przypadku osób zaszczepionych nie jest konieczna. Pomimo faktu, że osoby te zarażają się koronawirusem i mogą go przenosić, co zostało stwierdzone w trakcie tych samych badań… Sytuacja zatem jest dosyć ciekawa, zwłaszcza w kontekście aktualnego wzrostu zakażeń i podejmowanych jednocześnie prób zapobiegania transmisji wirusa… A może tu chodzi jedynie o zachęcenie do szczepień?

Jednocześnie w przypadku szkół podział na dzieci zaszczepione i niezaszczepione nie jest możliwy. W przypadki skierowania klasy na kwarantannę i przejścia w tryb nauki zdalnej, zalecenie takie dotyczy całej klasy, bez podziału na tych, którzy przyjęli szczepionkę i tych, którzy jej z różnych powodów jej nie przyjęli.

Jak zatem wygląda obecnie kwarantanna w praktyce? Otóż jeżeli ktoś z rodziny pracownika jest zarażony koronawirusem i przebywa w izolacji, a ten pracownik jest w pełni zaszczepiony i posiada stosowny certyfikat, to pomimo faktu przebywania pod jednym dachem z osobą chorą może on dalej normalnie funkcjonować, w tym chodzić do pracy. Dzieci, o ile są zaszczepione, mogą nadal chodzić do szkoły. W efekcie wirus jest przenoszony dalej i zaraża kolejne osoby… czy na pewno tak to powinno wyglądać?

Ta sama sytuacja dotyczy osób, które przechorowały Covid-19, a fakt ten jest potwierdzony stosownym dokumentem. Kwarantanna dotyczy więc tylko osób niezaszczepionych – dlatego, że są one narażone na ciężki przebieg choroby.

kwarantanna

Przytoczone wyżej przepisy obowiązują na dzień dzisiejszy, jednak być może będą one niedługo musiały zostać zmienione. Okazuje się bowiem, iż osoby zaszczepione też chorują i to  czasami poważniej, niż chorowały przed szczepieniem, a dzisiejszy wariant wirusa jest dużo bardziej zaraźliwy od poprzednich.

Ile natomiast wynosi kwarantanna? Zgodnie z par. 7 Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 25 lutego 2021 r. w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji lub izolacji w warunkach domowych oraz obowiązku kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego (Dz. U. 2021 poz. 351), kwarantanna wynosi w przypadku SARS 10 dni, licząc od dnia następującego po ostatnim dniu odpowiednio narażenia albo styczności. Czy to oznacza, iż w przypadku chorego domownika, izolacja osoby chorej trwa krócej, niż kwarantanna jej domowników? Dokładnie tak jest. Ta bowiem musi wynieść kolejne 7 dni po zakończeniu izolacji osoby chorej (nie 10, co warto podkreślić). W rozporządzeniu znajduje się też informacja o tym, że w uzasadnionych przypadkach powiatowy inspektor sanitarny może podjąć decyzję o skróceniu kwarantanny lub zwolnieniu z obowiązku jej odbycia. W praktyce decyzja taka może zostać wydana po uzyskaniu ujemnego wyniku testu na Covid.

1