Prąd z okien i fasad

Red.: RK |Data publikacji: 2020-03-12

Wkrótce prąd z energii słonecznej będzie można uzyskiwać nie tylko dzięki panelom fotowoltaicznym na dachu domu, ale także dzięki szybom w oknach. Taki wynalazek opracowała polska firma ML System z Zaczernia pod Rzeszowem.

Zaczernie to wieś położona w województwie podkarpackim, granicząca z Portem Lotniczym Rzeszów-Jasionka. Właśnie tam stworzono technologię, która ma szansę podbić świat – fotowoltaiczną szybę z powłoką na bazie kropek kwantowych. Pod tą skomplikowaną nazwą kryje się okno, które wytworzy prąd, a do tego ochroni wnętrze domu, mieszkania czy samochodu przed szkodliwym promieniowaniem UV i przegrzaniem w upalne lato. Nie trzeba więc będzie używać drogich (także w eksploatacji, bo prądożernych) klimatyzatorów.

Sama szyba jest zwyczajna, przezroczysta. Na pierwszy, drugi, a nawet trzeci rzut oka. – Po prostu zamieniliśmy tradycyjne powłoki okienne, wykonywane do tej pory z tlenków metali i tlenków srebra na powłokę ultranowoczesną, która równie swobodnie przepuszcza światło widzialne, ale promieniowanie IR i UV, emitowane przez słońce, zamienia w energię elektryczną. Innymi słowy: wszystko, co niekorzystne zamieniamy na prąd – wyjaśnia w Dawid Cycoń, prezes ML System (na zdjęciu). Czy te kropki kwantowe można zobaczyć? – Owszem. Pod elektronowym mikroskopem o bardzo dużej rozdzielczości, którym dysponuje nasze laboratorium – odpowiada Cycoń.

Pierwsze okno z szybą fotowoltaiczną pokazane zostało na jesiennej Wystawie Innowacji w trakcie targów Warsaw Home/Warsaw Build w Nadarzynie. Wyprodukowała je firma Peteckiz Łodzi, umieszczając szybę w ramie aluminiowej od Aluprofu – okno Future Energyotrzymało tytuł Innowacji Roku 2019. Firma zapowiada dalsze prace nad wdrożeniem tego rozwiązania do swojej standardowej oferty.  Kiedy więc możemy spodziewać się prądotwórczych okien w naszych domach i samochodach? Dawid Cycoń z ML System wyjaśnia, że instalacja już działa w budynku firmy w Zaczerniu. Masowa produkcja ruszy na początku przyszłego roku.

Zobacz również

Inteligentne zamki Linus od YALE

Inteligentne zamki Linus od YALE

Marka YALE wprowadza wreszcie na nasz rynek inteligentny zamek Linus® Smart Lock, który pozwala na coś znacznie więcej niż tylko na zdalne zaryglowanie i odryglowanie drzwi.

Siegenia Eco Slide zyskał nowe zastosowania

Siegenia Eco Slide zyskał nowe zastosowania

Eco Slide - alternatywny system okuć do konstrukcji przesuwnych może być od teraz stosowany w znacznie szerszym zakresie.

Przezroczyste drewno dla okien przyszłości?

Przezroczyste drewno dla okien przyszłości?

Przezroczyste drewno, jak nazywają produkt autorzy badania, powstało jako efekt poszukiwań dobrze izolującego termicznie materiału. Materiał powstaje poprzez zanurzenie drewna balsowego w kąpieli utleniającej.

1