Pozbud stawia na energię odnawialną

Autor: |Data publikacji:

Jedna ze spółek zależnych Pozbudu zmieniła swój statut i nazwę, kierując się w stronę wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Pozbud OZE sp. z o.o. realizować będzie takie projekty, korzystając z doświadczenia Andrzeja Raubo, nowego wiceprezesa zarządu Pozbudu.

Wielkopolski Pozbud pod nowym kierownictwem, już bez braci Andrzejaków (o ich odejściu pisaliśmy TUTAJ), poszerza swoją działalność o realizację projektów związanych z odnawialnymi źródłami energii. W tym celu spółkę zależną „Osiedle Zielona Dąbrowa sp. z o.o.” zmieniono na POZBUD OZE sp. z o.o., a 48 proc. jej akcji sprzedano Andrzejowi Raubo, byłemu szefowi i wspólnikowi spółki Komfort SA. Powierzono mu również stanowisko wiceprezesa zarządu Pozbud SA. Jednocześnie do grona członków Rady Nadzorczej Pozbudu powołano Marcina Raubo, syna Andrzeja.

Zaangażowanie przedsiębiorców ze Szczecina świadczyć może o powadze planów związanych z nową działalnością tej giełdowej spółki. Dotychczasowe doświadczenia Pozbudu z energią odnawialną sprowadzały się do wybudowania przy zakładzie farmy fotowoltaicznej o mocy 300 kW. Produkuje ona energię elektryczną na potrzeby produkcji.

Andrzej Raubo w roku 2013. fot. Adam Słomski

Nowy wiceprezes spółki jest doświadczonym przedsiębiorcą, byłym wspólnikiem Komfort SA i jej wiceprezesem w latach 1992-2002. Andrzej Raubo ukończył Wyższą Szkołę Morską, potem pływał na statkach handlowych, pracował w zarządzie portu w Szczecinie. W roku 1989 założył z Romualdem Stachowiakiem firmę ARS, którą w roku 1992 połączyli ze spółkami Sarnowskiego i Ciomka, tworząc Komfort SA. W roku 2004 wspólnicy spłacili Raubo, który zajął się własnymi inwestycjami, jest właścicielem m.in. sieci hoteli Marina. Regularnie znajdował się na liście 100 najbogatszych Polaków, a w roku 2012 jego majątek szacowany był na 240 mln zł. Andrzej Raubo posiada wieloletnie doświadczenie m.in. w zakresie budowy sieci sprzedaży, w tym prowadzenia relacji z klientem, restrukturyzacji firm oraz ofertowania na rynku publicznym.

Także syn nowego wiceprezesa Pozbudu, Mateusz Raubo, powołany w sierpniu do składu rady nadzorczej spółki, jest doświadczonym już przedsiębiorcą. W roku 2015 założył spółkę deweloperską Marina Developer, a od 2010 roku jest właścicielem portu jachtowego Marina Club w Szczecinie. W roku 2015 został Komandorem Yacht Klubu Polskiego w Szczecinie, a w lutym 2020 roku wybrano go Prezesem Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego w Szczecinie. Ten absolwent uczelni londyńskich ma doświadczenie m.in. w procesach ofertowania na rynku publicznym, w restrukturyzacji organizacji, cyfryzacji procesów organizacyjnych oraz w zakresie CSR.

Obecność w strukturach Pozbudu rodziny Raubów pozwala przypuszczać, że ich doświadczenie biznesowe wzmocni spółkę w obszarze zarządzania i budowanie sieci sprzedaży. Objęcie udziałów w spółce-córce zajmującej się odnawialnymi źródłami energii wskazuje na możliwy kierunek rozwoju działań. To kolejny przykład producenta stolarki, który dostrzegł potencjał w nowych technologiach.

Zobacz również

Konkurs kalendarzy rozstrzygnięty! Poznaj zwycięzców

Konkurs kalendarzy rozstrzygnięty! Poznaj zwycięzców

Zakończyła się siódma edycja naszego dorocznego konkursu na najlepsze kalendarze branży stolarki. Internauci wybrali zwycięzców poszczególnych kategorii. Konkurs kalendarzy - sprawdź wyniki!

Diamenty Forbesa – znamy laureatów 2025

Diamenty Forbesa – znamy laureatów 2025

Diamenty Forbesa wskazują firmy w najlepszej kondycji finansowej. Organizator ogłosił właśnie, które z nich zostały wyróżnione w tegorocznej, już siedemnastej, edycji. Statuetki będą wręczane na galach, które odbędę się wiosną i latem roku 2025. Wśród docenionych są również przedstawiciele branży stolarki.

Wystawcy na targach Budma/WinDoor-Tech 2025 (Zdjęcia)

Wystawcy na targach Budma/WinDoor-Tech 2025 (Zdjęcia)

Trwają targi Budma/Windoor-Tech 2025, w których uczestniczy wiele firm branży stolarki. Przygotowaliśmy dla Was galerię zdjęć ze stoisk wystawców poznańskich targów.