Jedna ze spółek zależnych Pozbudu zmieniła swój statut i nazwę, kierując się w stronę wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Pozbud OZE sp. z o.o. realizować będzie takie projekty, korzystając z doświadczenia Andrzeja Raubo, nowego wiceprezesa zarządu Pozbudu.
Wielkopolski Pozbud pod nowym kierownictwem, już bez braci Andrzejaków (o ich odejściu pisaliśmy TUTAJ), poszerza swoją działalność o realizację projektów związanych z odnawialnymi źródłami energii. W tym celu spółkę zależną „Osiedle Zielona Dąbrowa sp. z o.o.” zmieniono na POZBUD OZE sp. z o.o., a 48 proc. jej akcji sprzedano Andrzejowi Raubo, byłemu szefowi i wspólnikowi spółki Komfort SA. Powierzono mu również stanowisko wiceprezesa zarządu Pozbud SA. Jednocześnie do grona członków Rady Nadzorczej Pozbudu powołano Marcina Raubo, syna Andrzeja.
Zaangażowanie przedsiębiorców ze Szczecina świadczyć może o powadze planów związanych z nową działalnością tej giełdowej spółki. Dotychczasowe doświadczenia Pozbudu z energią odnawialną sprowadzały się do wybudowania przy zakładzie farmy fotowoltaicznej o mocy 300 kW. Produkuje ona energię elektryczną na potrzeby produkcji.
Nowy wiceprezes spółki jest doświadczonym przedsiębiorcą, byłym wspólnikiem Komfort SA i jej wiceprezesem w latach 1992-2002. Andrzej Raubo ukończył Wyższą Szkołę Morską, potem pływał na statkach handlowych, pracował w zarządzie portu w Szczecinie. W roku 1989 założył z Romualdem Stachowiakiem firmę ARS, którą w roku 1992 połączyli ze spółkami Sarnowskiego i Ciomka, tworząc Komfort SA. W roku 2004 wspólnicy spłacili Raubo, który zajął się własnymi inwestycjami, jest właścicielem m.in. sieci hoteli Marina. Regularnie znajdował się na liście 100 najbogatszych Polaków, a w roku 2012 jego majątek szacowany był na 240 mln zł. Andrzej Raubo posiada wieloletnie doświadczenie m.in. w zakresie budowy sieci sprzedaży, w tym prowadzenia relacji z klientem, restrukturyzacji firm oraz ofertowania na rynku publicznym.
Także syn nowego wiceprezesa Pozbudu, Mateusz Raubo, powołany w sierpniu do składu rady nadzorczej spółki, jest doświadczonym już przedsiębiorcą. W roku 2015 założył spółkę deweloperską Marina Developer, a od 2010 roku jest właścicielem portu jachtowego Marina Club w Szczecinie. W roku 2015 został Komandorem Yacht Klubu Polskiego w Szczecinie, a w lutym 2020 roku wybrano go Prezesem Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego w Szczecinie. Ten absolwent uczelni londyńskich ma doświadczenie m.in. w procesach ofertowania na rynku publicznym, w restrukturyzacji organizacji, cyfryzacji procesów organizacyjnych oraz w zakresie CSR.
Obecność w strukturach Pozbudu rodziny Raubów pozwala przypuszczać, że ich doświadczenie biznesowe wzmocni spółkę w obszarze zarządzania i budowanie sieci sprzedaży. Objęcie udziałów w spółce-córce zajmującej się odnawialnymi źródłami energii wskazuje na możliwy kierunek rozwoju działań. To kolejny przykład producenta stolarki, który dostrzegł potencjał w nowych technologiach.
Zobacz również
Veka sponsorem lokalnego sportu, Wiśniowski wspiera skoczka
W ostatnim czasie kilka firm z naszej branży pochwaliło się wsparciem dla sportowców. Wiśniowskiego będziemy oglądać w Pucharze Świata w skokach narciarskich, a Veka będzie widoczna podczas meczów Pucharu Polski. Fakro kontynuuje współpracę z piłkarkami, a Lanko i Oknamix zaczyna z piłkarzami.
Producenci stolarki w rankingu „Najcenniejsze firmy rodzinne 2024”
Producenci stolarki mają swoją reprezentację w tegorocznym rankingu najcenniejszych firm rodzinnych. Jego autorzy wyłonili laureatów spośród przedsiębiorstw w poszczególnych województwach.
CAL posadził kolejnych 10 tysięcy drzew
W drugiej połowie października pracownicy CAL tradycyjnie posadzili kolejnych 10 tysięcy drzew. Akcja, którą rokrocznie prowadzi suwalski producent drzwi, doczekała już siódmej edycji. Partnerem wydarzenia było "Forum Branżowe".