Jedna ze spółek zależnych Pozbudu zmieniła swój statut i nazwę, kierując się w stronę wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Pozbud OZE sp. z o.o. realizować będzie takie projekty, korzystając z doświadczenia Andrzeja Raubo, nowego wiceprezesa zarządu Pozbudu.
Wielkopolski Pozbud pod nowym kierownictwem, już bez braci Andrzejaków (o ich odejściu pisaliśmy TUTAJ), poszerza swoją działalność o realizację projektów związanych z odnawialnymi źródłami energii. W tym celu spółkę zależną „Osiedle Zielona Dąbrowa sp. z o.o.” zmieniono na POZBUD OZE sp. z o.o., a 48 proc. jej akcji sprzedano Andrzejowi Raubo, byłemu szefowi i wspólnikowi spółki Komfort SA. Powierzono mu również stanowisko wiceprezesa zarządu Pozbud SA. Jednocześnie do grona członków Rady Nadzorczej Pozbudu powołano Marcina Raubo, syna Andrzeja.
Zaangażowanie przedsiębiorców ze Szczecina świadczyć może o powadze planów związanych z nową działalnością tej giełdowej spółki. Dotychczasowe doświadczenia Pozbudu z energią odnawialną sprowadzały się do wybudowania przy zakładzie farmy fotowoltaicznej o mocy 300 kW. Produkuje ona energię elektryczną na potrzeby produkcji.

Nowy wiceprezes spółki jest doświadczonym przedsiębiorcą, byłym wspólnikiem Komfort SA i jej wiceprezesem w latach 1992-2002. Andrzej Raubo ukończył Wyższą Szkołę Morską, potem pływał na statkach handlowych, pracował w zarządzie portu w Szczecinie. W roku 1989 założył z Romualdem Stachowiakiem firmę ARS, którą w roku 1992 połączyli ze spółkami Sarnowskiego i Ciomka, tworząc Komfort SA. W roku 2004 wspólnicy spłacili Raubo, który zajął się własnymi inwestycjami, jest właścicielem m.in. sieci hoteli Marina. Regularnie znajdował się na liście 100 najbogatszych Polaków, a w roku 2012 jego majątek szacowany był na 240 mln zł. Andrzej Raubo posiada wieloletnie doświadczenie m.in. w zakresie budowy sieci sprzedaży, w tym prowadzenia relacji z klientem, restrukturyzacji firm oraz ofertowania na rynku publicznym.
Także syn nowego wiceprezesa Pozbudu, Mateusz Raubo, powołany w sierpniu do składu rady nadzorczej spółki, jest doświadczonym już przedsiębiorcą. W roku 2015 założył spółkę deweloperską Marina Developer, a od 2010 roku jest właścicielem portu jachtowego Marina Club w Szczecinie. W roku 2015 został Komandorem Yacht Klubu Polskiego w Szczecinie, a w lutym 2020 roku wybrano go Prezesem Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego w Szczecinie. Ten absolwent uczelni londyńskich ma doświadczenie m.in. w procesach ofertowania na rynku publicznym, w restrukturyzacji organizacji, cyfryzacji procesów organizacyjnych oraz w zakresie CSR.
Obecność w strukturach Pozbudu rodziny Raubów pozwala przypuszczać, że ich doświadczenie biznesowe wzmocni spółkę w obszarze zarządzania i budowanie sieci sprzedaży. Objęcie udziałów w spółce-córce zajmującej się odnawialnymi źródłami energii wskazuje na możliwy kierunek rozwoju działań. To kolejny przykład producenta stolarki, który dostrzegł potencjał w nowych technologiach.
Zobacz również
XV Kongres Stolarki Polskiej już w przyszłym tygodniu
W dniach 22–23 maja w Hotelu Warszawianka w Jachrance odbędzie się XV Kongres Stolarki Polskiej organizowany przez Związek POiD.
„Czyste Powietrze” winne miliony złotych. Wykonawcy protestują
Fala protestów w związku z nierozliczonymi umowami w ramach programu „Czyste Powietrze”. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zalega z wypłatami pojedynczym firmom nawet po kilkadziesiąt milionów złotych.
Forum Webinar 2025 #1 – poznaj nowości na sezon 2025
Już 15 maja pierwsze w tym roku spotkanie online w ramach Forum Webinar. Wydarzenie będzie poświęcone prezentacji nowości produktowych przygotowanych przez dostawców i producentów na sezon 2025.