Wyjście do ogrodu

Autor: | Data publikacji:

W upalny, letni dzień, mamy ochotę spędzać jak najwięcej czasu na tarasie. Dobrze jednak, aby wyjście z domu było wygodne.

Szerokie drzwi o dużych szybach są modne i praktyczne. Można łatwo otworzyć salon na ogród czy przenieść się na zewnątrz z obiadem dla rodziny.

Jak otwierać wyjście

Drzwi tarasowe są wykonywane z profili z PCW, aluminium i drewna. Jeśli chodzi o sposób otwierania, to najczęściej korzysta się z dwóch systemów: PSK (uchylno-przesuwny) oraz HS (podnoszono-przesuwny). W pierwszym górna część skrzydła czynnego (ruchomego) odsuwa się od ościeżnicy, analogicznie jak w  zwykłym oknie, a następnie możliwe jest przesunięcie. Z drugiego systemu korzysta się dzisiaj częściej m.in. dlatego, że otwieranie  jest łatwiejsze. Skrzydło musi się jedynie unieść, aby można było je przesunąć.

Najprostsze drzwi typu HS mogą mieć tylko dwa skrzydła (czynne, czyli ruchome, i bierne), ale też otwieranych może być więcej. Wówczas każde przesuwna się po oddzielnej prowadnicy i nie przeszkadza w ruchu pozostałych. Wyjście jest znacznie szersze niż to możliwe w przypadku podstawowego rozwiązania. Nie da się tego sposobu zastosować w przypadku skrzydeł PSK, gdyż sposób ich otwierania to uniemożliwia.

Skrzydła czynne wyposaża się w akcesoria. Żeby zapobiec uszkodzeniom mechanicznym powstającym wskutek zbyt energicznego otwarcia i wyciszyć uderzenie, stosuje się odbojniki z elastycznego tworzywa; są to najprostsze rozwiązania. Inne to amortyzator spowalniający ruch w jego ostatniej fazie. Ważne jest też, aby drzwi tarasowe miały tzw. niski próg, które wystaje ponad poziom posadzki jedynie na kilka milimetrów. Przejście jest wówczas bezproblemowe zarówno dla małych dzieci, jak i osób nie w pełni sprawnych fizycznie.

Jedne drzwi czy kilka?

Może to być jedno, bardzo duże przeszklenie, zajmujące nawet całą ścianę, a nawet obejmujące narożnik. Wówczas można skorzystać z konstrukcji, która umożliwia wyeliminowanie stałego słupka na styku ścian. Inna koncepcja to kilka wyjść, z których nie wszystkie muszą być otwierane.

Ramy z PCW mogą być wykonane z barwionego tworzywa. Kolorowy może być profil zewnętrzny, rdzeń lub cały element. Stosuje się też oklejanie folią okienną w wielu kolorach, która dostępna jest jako gładka oraz ze strukturą.

Kolorystyka aluminium też jest bardzo bogata. Kształtowniki są lakierowane na niemal dowolną barwę. Powierzchnia może być gładka lub z fakturą – obecnie modna jest lekko nierówna. Inne sposoby barwienia to anodowanie i oklejanie taką samą folią jak PCW.

Ramy z PCW i aluminium mogą imitować wyglądem i fakturą drewno. Mimo zmieniających się trendów, jeśli chodzi o wzornictwo, takie rozwiązanie jest w Polsce od wielu lat bardzo popularne.

Okna drewniane mogą być olejowane, ale najczęściej maluje się je. Farby są m.in. transparentne, jedynie chroniąc powierzchnię materiału, nie zmieniając jego zabarwienia. Ponadto transparentne, ale nadające inny kolor lub podkreślające naturalny. Wreszcie są lakiery kryjące, dostępne w ogromnej liczbie kolorów. Mogą pozostawiać fakturę drewna, lub całkowicie ją zakryć, czyniąc powierzchnię profilu idealnie gładką.

Jak wybrać kolor i kształt ram drzwi tarasowych?

Przede wszystkim muszą być takie same, jak pozostałe okna. Wszystkie zaś mogą być zbliżone do elewacji lub też stanowić kontrast. Takie będą z pewnością ramy w kolorze antracytu bądź wyglądające jak beton.

Decyzja należy przy tym przede wszystkim do inwestora, a jej podjęcie wcale nie jest łatwe.

Zdjęcia: Abakus