Jak przygotować otwory do montażu okien?

Autor: | Data publikacji:

Początek wiosny to okres, w którym inwestorzy ruszają z pracą przy budowie domu. Po wyborze energooszczędnych okien rozpoczyna się kluczowy etap montażu stolarki. Jak powinniśmy się do tego przygotować i dlaczego bardzo ważną rolę pełni prawidłowe przygotowanie otworów okiennych?

Odpowiednie przygotowanie

Niezależnie od tego czy decydujemy się na okna z PVC lub aluminium musimy odpowiednio przygotować do montażu wnękę. To od jej sprawdzenia najlepsze ekipy montażowe rozpoczynają prace, upewniając się czy otwory okienne są równe, wypoziomowane i czy ich powierzchnia jest regularna. W dużej mierze od tego zależeć będzie prawidłowa termoizolacja, cyrkulacja oraz eksploatacja okien.

Obecne techniki montażu, w szczególności montaż z zastosowaniem taśm paroszczelnych i paroprzepuszczalnych znacznie ograniczyły pole do błędów i poprawek. Metoda ciepłego montażu wymaga wcześniejszych przygotowań i nie może zostać rozpoczęta tuż przed przyjazdem montażystów wraz z oknami.

Montaż

Już na etapie wznoszenia ścian trzeba ustalić powierzchnie otworu okiennego. Montaż powinien być poprzedzony odpowiednimi pomiarami oraz przygotowaniami. Jeżeli nie zostaną one przeprowadzone i okno zostanie niewłaściwie zamontowane, późniejsze modyfikacje mogą stać się niewykonalne. Jeśli wymieniamy okna w starym budynku głównym zadaniem jest przywrócenie pierwotnego stanu ościeży okiennej. Po uprzątnięciu należy sprawdzić równość płaszczyzn ościeża, a szczególnie wewnętrznej części węgarków. Materiałem murarskim uzupełniamy wszystkie ubytki muru, aż do uzyskania odpowiedniej gładkości powierzchni.

Profesjonalna ekipa powinna za każdym razem sprawdzić otwór okienny i przygotować go odpowiednio po wyłożeniu warstwy izolacji. Poprawne przygotowanie otworów to etap w procesie montażu, który będzie miał wpływ na późniejszy komfort użytkowania domowników. Dlatego przed zamontowaniem okien skonsultuj swą decyzję z wykwalifikowanymi montażystami polecanymi przez najlepszych producentów stolarki.

Tekst na podstawie materiałów firmy Hensfort