Jakie okna wybieramy najczęściej?

Analiza sprzedaży przeprowadzona niedawno przez firmę Awilux, producenta okien i drzwi, prowadzi do wniosku, że inwestorzy coraz częściej decydują się na zakup zaawansowanych technologiczne oraz energooszczędnych rozwiązań. Wybierają przy tym najczęściej okna z ciemnymi ramami.

Jakie szyby w oknach?

Uzyskanie dobrego parametru izolacyjności termicznej okna jest możliwe tylko przy odpowiednim doborze takich elementów, jak profil oraz szyba, przy jednoczesnym ograniczeniu mostka cieplnego na styku szyby z ramą. Rodzaj przeszklenia przekłada się też bezpośrednio na parametry izolacyjności cieplnej i akustycznej okna, a także na zysk energii z promieniowania słonecznego. Aktualnie spotkać możemy pakiety dwu- i trzyszybowe. Okna dwuszybowe są obowiązującym standardem w budownictwie tradycyjnym, natomiast okna trzyszybowe stanowią standard dla domów pasywnych. W związku z wieloma zaletami, a także nowymi, obowiązującymi od przyszłego roku regulacjami dotyczącymi izolacyjności termicznej, pakiety trzyszybowe coraz częściej wypierają z rynku okna dwuszybowe.

Okna trzyszybowe charakteryzują się wysokim współczynnikiem izolacji termicznej, zarówno dla szyby, jak i ramy. Na dobre parametry takich okien wpływa również wypełnienie przestrzeni między taflami szkła, które zazwyczaj jest gazem szlachetnym (argonem). W dłuższej perspektywie lepiej sprawdzają się więc okna z pakietami trzyszybowymi – przekonuje Rafał Buczek, ekspert Awilux.

Z danych tej firmy wynika, że najczęściej wybieramy rozwiązania oparte na systemach PVC. Przeciętne zamówienie na okna do domu jednorodzinnego obejmuje od 10 do 14 okien. Na każde 11 zamawianych okien, co najmniej jedno dotyczy systemu balkonowego. Wśród nich aż 81% stanowią systemy podnośno-przesuwne, w tym niskoprogowe.

Stolarka okienna zmienia się wraz z rozwojem technologii. Choć producenci prześcigają się ze sobą w tworzeniu rozwiązań o coraz lepszych parametrach termicznych, inwestorzy zaczynają zwracać uwagę również na dodatkowe udogodnienia. Bardzo popularne stały się drzwi balkonowe z niskim progiem i ukrytymi zawiasami. Popyt na duże przeszklenia i harmonijne przejścia przełożył się również na współczesne budownictwo, które coraz częściej wykorzystuje przeszklenia panoramiczne – mówi ekspert Awilux.

Jaki kolor ram okiennych?

Od kilku sezonów zauważalny jest trend związany ze wzrostem sprzedaży okien w odcieniach szarości. Zarówno w przypadku okien z PVC, jak i w przypadku okiennych rozwiązań aluminiowych, największą popularnością cieszyły się okna w najciemniejszym spośród szarych kolorów – antracycie.

Z naszych danych dotyczących kolorystyki okien PCV wynika, że Polacy w zdecydowanej większości decydują się na okna w kolorze antracytu i w odcieniach szarości, na drugim miejscu znajduje się stolarka w kolorze białym. Kolejne miejsce zajmują okleiny drewnopodobne. Pozostałe okna z palety oklein stanowią razem 10% sprzedaży – analizuje Rafał Buczek.

Antracyt to zdecydowanie najpopularniejszy kolor okleiny obustronnej wybieranej przez klientów firmy Awilux. Jest to kolor wybierany w 37% przypadków. Drugie miejsce zajmuje kolor biały z wynikiem 27%, na trzecim miejscu uplasował się kolor winchester. Antracyt jest też najczęściej wybierany przez klientów decydujących się na okleiny jednostronne – a drugie miejsce w tym przypadku zajmuje orzech. Wcale nie inaczej wyglądają wybory kolorystyczne w przypadku okien aluminiowych..

Pomimo tego, że w stolarce aluminiowej występuje dużo większe zróżnicowanie kolorystyczne, ponownie, jeżeli chodzi o gusta inwestorów dominuje kolor RAL 7016 – czyli antracyt. Na drugim miejscu jest kolor 9016, czyli biały, a kolejno za nim plasuje się kolor 7021, czyli odcień szaro-czarny – opiniuje ekspert Awilux.

opr. na podstawie materiałów firmy Awilux