Polska przoduje pod kątem wyników w Saint-Gobain

Red.: |Data publikacji:

Saint-Gobain podsumowało trzy kwartały 2020 r. Spółka osiągnęła po dziewięciu miesiącach sprzedaż w wysokości 27,89 mld euro. To spadek w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

W tym roku Saint-Gobain, tak jak i większość firm, doświadcza spadku koniunktury, choć francuski koncern przyznaje, że w trzecim kwartale dane wskazują na poprawę sytuacji na rynku. W okresie od lipca do końca września spółka osiągnęła sprzedaż w wysokości 10,12 mld euro w porównaniu do 10,79 mld w roku 2019. To spadek o 6,2 proc. Jednak wskaźnik wzrostu like-for-like changes (LFL – wyniki po korektach) wynosi plus 3,2 proc.

Z kolei sprzedaż w ciągu dziewięciu miesięcy tego roku to wartość 27,89 mld euro w porównaniu do 32,47 mld w roku 2019. Tu spadek wynosi 14,1 proc., także wskaźnik wzrostu po korektach LFL jest na minusie 7,2 proc.

Zarząd poinformował, że w segmencie budownictwa wyniki utrzymywały się na dobrym poziomie, a w trzecim kwartale widoczna była stabilizacja w tej branży. Koncern podał także dane finansowe w poszczególnych regionach. Północna Europa to obszar, w którym ujęte są także informacje dotyczące Polski. W III kwartale wartość sprzedaży w północnej części kontynentu wyniosła 3,4 mld euro w porównaniu do 4 mld w roku poprzednim. To spadek o 15,5 proc., jednak firma podaje, że skorygowany wskaźnik LFL jest na plusie o 0,3 proc.

Firma podkreśla, że sprzedaż w krajach na północy Europy wróciła do normalnego poziomu, czyli podobnego do tego z poprzedniego roku. Niewielki wzrost notowany był w krajach Europy Wschodniej, na czele z Polską. Choć tu Saint-Gobain nie podaje dokładnych danych finansowych.

Zobacz również

Większa sprzedaż, ale mniejszy zysk we wzmocnieniach

Większa sprzedaż, ale mniejszy zysk we wzmocnieniach

Po niezwykle udanym sezonie 2021, po bardzo dobrym dla MFO pierwszym półroczu tego sezonu, spółka przygotowuje się na słabszy okres wynikający z warunków zewnętrznych. Uniezależnia się od kosztów energii inwestując w fotowoltaikę.

Albud będzie się rozbudowywał

Albud będzie się rozbudowywał

Albud będzie się rozbudowywał. Firma szacuje, że wartość inwestycji wyniesie ok. 7 mln zł. Producent otrzymał decyzję o wsparciu od KSSEMP.

Ekologiczne szkło nowym trendem w branży

Ekologiczne szkło nowym trendem w branży

AGC Glass Europe już w tym roku rozpocznie produkcję szkła o obniżonym śladzie węglowym. Dzięki temu firmie uda się zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 40 proc.

1