Polska odnotowała największy wzrost wartości eksportu stolarki!

Red.: PG |Data publikacji: 2020-06-19

Polskie firmy w latach 2013-2019 zwiększyły eksport stolarki o ponad miliard euro! Druga w tym zestawieniu Holandia poprawiła wynik o 187 mln euro, a trzecie Niemcy o 164 mln euro. To dobitnie pokazuje, jaka była skala rozwoju naszego rynku w ostatnich latach.

Dane dotyczące dynamiki eksportu stolarki zostały przedstawione podczas Forum 100, które odbyło się 9 czerwca. Wówczas menadżerowie z największych firm w branży spotkali się online, by poznać wyniki tego sektora gospodarki oraz przewidywania na ten sezon. Duże wrażenie robi przedstawione przez Centrum Analiz Branżowych zestawienie liderów dynamiki eksportu europejskiej stolarki w latach 2013-2019.

W ujęciu procentowym Polska zajęła trzecie miejsce w tym zestawieniu. W naszym kraju dynamika eksportu wyniosła 85 proc. Wyprzedziła nas Bułgaria (94 proc.) oraz Grecja (163 proc.), choć wartość eksportu tych krajów stanowił zaledwie ułamek sumy osiągniętej przez rodzime przedsiębiorstwa. W Polsce wartość eksportu w latach 2013-2019 wzrosła o ponad miliard euro – z 1,2 mld do 2,2 mld euro!

Najwięcej w tym okresie straciła na eksporcie Norwegia, która była na 37-proc. minusie, następne w kolejności są inne państwa skandynawskie – Dania i Szwecja (spadek o 21 proc.). Również dynamika eksportu z Francji osiągnęła minusową wartość (-7 proc.).

Jak informowaliśmy w ubiegłym roku Polska odpowiadała za 1/3 światowego eksportu okien i drzwi z tworzyw sztucznych. Wiemy już jednak, że dynamika eksportu polskiej stolarki spada. Na podstawie wyników z 2019 r. można zauważyć, że była ona 2,5 krotnie mniejsza niż w latach wcześniejszych (informowaliśmy o tym szerzej TUTAJ).  

Zobacz również

BAU 2021 to już tylko targi online zamiast hybrydowych

BAU 2021 to już tylko targi online zamiast hybrydowych

Targi Monachijskie poinformowały, że nadchodząca edycja targów BAU odbędzie się jednak tylko w formule online. Decyzję podjęto po analizie wyników ostatniej ankiety przeprowadzonej wśród wystawców.

Przedstawicielka branży najbogatszą kobietą Ameryki

Przedstawicielka branży najbogatszą kobietą Ameryki

Forbes ogłosił ranking najbogatszych self-made kobiet Ameryki. Na pierwszym miejscu uplasowała się Diane Hendricks, właścicielka ABC Supply, hurtowego dystrybutora pokryć dachowych, sidingów i okien w Ameryce.

Duże wzrosty w Somfy po trudnej wiośnie

Duże wzrosty w Somfy po trudnej wiośnie

Somfy podsumowało trzy kwartały. W tym okresie wartość przychodów ze sprzedaży wyniosła 937,2 mln euro w stosunku do 916,5 mln w 2019 r.

1