Polscy producenci ślusarki aluminiowej idą na rekord

Red.: PG |Data publikacji: 2021-10-12

Polska jest największym producentem ślusarki aluminiowej w Europie Środkowo-Wschodniej. Wzrost produkcji okien i drzwi z aluminium w naszym kraju w I półroczu 2021 roku zwiastuje rekordowe wyniki.

Jak wynika z raportu „Europejski rynek okien i drzwi 2021. Edycja 2021”, przygotowanego przez Centrum Analiz Branżowych, po pięciu kolejnych sezonach wzrostu, w 2020 roku odnotowano spadek produkcji ślusarki aluminiowej w Europie. Produkcja zmalała w poprzednim sezonie o ok. 3 proc.

Okna aluminiowe na Starym Kontynencie stanowią ilościowo 21 proc. produkcji, a wartościowo 31 proc. Polska nie należy do czołowych producentów europejskiej ślusarki aluminiowej. Jesteśmy dopiero na 9. miejscu, a wyprzedzają nas: Francja, Włochy, Niemcy, Wielka Brytania, Hiszpania, Portugalia, Belgia oraz Holandia. Skupiając się jednak na Europie Środkowo-Wschodniej okazuje się, że nasz kraj jest tutaj największym producentem – odpowiadamy za ponad 40 proc. produkcji w regionie.

W krajach Europy Środkowo-Wschodniej wyprodukowano w 2020 roku ślusarkę aluminiową za 0,96 mld euro – to o 0,2 proc. więcej niż w 2019 roku. Polska wyprodukowała w ubiegłym sezonie ślusarkę o wartości 400 mln euro. Zajmujące 2. miejsce Czechy to produkcja o wartości 117 mln euro, a trzecia Bułgaria to 106 mln euro. Krajowi producenci mieli w ubiegłym sezonie powody do zadowolenia – dynamika wzrostu wartości produkcji wyniosła 8,1 mln euro, gdy w tym czasie ponad połowa producentów z regionu zaliczyła spadki (niektóre kraje kilkudziesięcioprocentowe).  

Ten sezon jest zapowiedzią kolejnych wzrostów, a ich skala może przerosnąć najśmielsze oczekiwania. Jak podało Centrum Analiz Branżowych, w I półroczu 2021 roku w Polsce wyprodukowano aż o 19,6 proc. więcej okien i drzwi z aluminium. To też oznacza znaczny wzrost wartości produkcji, który poznamy w przyszłym roku gdy wszystkie dane zostaną zebrane z rynku.

Szerzej na temat produkcji ślusarki aluminiowej w Polsce i wynikach producentów z Europy Środkowo-Wschodniej w najnowszym 13. odcinku podcastu „Plusy, minusy. Analizy branży stolarki”.

Plusy, minusy #13 – europejski rynek ślusarki aluminiowej

Raport „Europejski rynek okien i drzwi 2021. Edycja 2021” prezentuje wyniki branży okienno-drzwiowej w 31 krajach Europy w 2020 roku, a także zmiany cen surowców od stycznia do października 2021 roku. Szczegóły na stronie Centrum Analiz Branżowych: cab-badania.pl

Zobacz również

Roszady w branży maszynowej

Roszady w branży maszynowej

Biesse Group przejęła 100 proc. udziałów Forvet Costruzione Macchine Speciali. Wartość umowy to około 41 mln euro.

Mamy już 3 lata!

Mamy już 3 lata!

Serwis ForumBranzowe.com obchodzi dziś trzecie urodziny! Oficjalnie wystartowaliśmy podczas Ogólnopolskiego Forum Stolarki 2018 na PGE Narodowym. Jak rozwijał się w tym czasie nasz portal?

Największe firmy z branży na Podkarpaciu

Największe firmy z branży na Podkarpaciu

Złota Setka Firm Podkarpacia to zestawienie największych firm w regionie. Właśnie poznaliśmy przedsiębiorstwa, które dobrze poradziły sobie w 2020 r.

1