W dniu 15 maja w Białymstoku firma Pilkington IGP Sp. z o.o. uroczyście otworzyła zakład produkcyjny. Na 10 tys. mkw. będą działały 4 linie produkcyjne, a wkrótce także piec do hartowania szkła. Koncern NSG Group, do którego należy Pilkington, pochwalił się właśnie wzrostem sprzedaży szkła budowlanego w Europie.
Nowy zakład został zlokalizowany w Panattoni Park Białystok. Zatrudnienie znajdzie tu nawet 200 osób. Cztery zaawansowane technologicznie linie produkcyjne pozwolą znacznie zwiększyć moce produkcyjne w porównaniu ze starym zakładem zlokalizowanym przy ul. Wiadukt. Jeszcze w tym roku w nowej siedzibie ma zostać zainstalowany nowoczesny piec do hartowania szkła.
– Po rozbudowie zakładów w Szczecinie, Krakowie i Skierniewicach, zakupie fabryki w Ostrołęce oraz modernizacji parku maszynowego we Wrocławiu przyszedł czas na Białystok. Budowa nowoczesnego zakładu przetwórczego umocniła pozycję naszej firmy w tym regionie. Cztery linie produkcyjne z pewnością wpłyną na usprawnienie obsługi – mówi Krzysztof Granicki, prezes zarządu i dyrektor zarządzający Pionu szkła Architektonicznego w Polsce oraz Pionu Szkła Przetworzonego w Europie Północnej w firmie Pilkington IGP Sp. z o.o.
Jak wyliczał w trakcie oficjalnego otwarcia zakładu jego dyrektor Zbigniew Parafianowicz, nowe możliwości produkcyjne powinny bardzo korzystnie wpłynąć na przychody firmy. Gdy w ubiegłym roku wartość sprzedaży wyniosła 44 mln zł, tak według szacunków obecny rok może się zamknąć sumą ponad 60 mln zł.
Pilkington zajmuje się produkcją szkła od 1826 r. W roku 2006 firma Pilkington została przejęta przez japoński koncern NSG Group. NSG Group z siedzibą w Tokio w Japonii to jedna z największych spółek na świecie produkujących szkło. Spółka podsumowała 10 maja miniony rok finansowy pod względem handlowym. Dla firmy jest to okres od 1 kwietnia 2018 do 31 marca 2019. W tym czasie przychody wyniosły 612 mld jenów, natomiast zysk to 38,8 mld (ok. 13,5 mld zł) i jest on wyższy o 3 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem.
Japoński koncern produkuje szkło budowlane pod marką Pilkington, a także dla przemysłu motoryzacyjnego oraz tzw. techniczne. Jeśli chodzi o szkło płaskie wykorzystywane w budownictwie, to przychód globalnie wyniósł 247,3 mld jenów (ok. 86,5 mld zł). W tym segmencie ok. 16 proc. przychodów NSG zrealizował w Europie, 15 proc. z Azji i 10 proc. w obu Amerykach.
Wartość sprzedaży szkła budowlanego w Europie to 96 mld jenów (ok. 3,3 mld zł). Jak podaje spółka, przychód ze sprzedaży w tym segmencie wzrósł o 4 proc. Ten pozytywny wynik to przede wszystkim efekt dużego popytu na szkło. Jednak zysk nie jest tak znaczący, a to ze względu na rosnące ceny energii.
W Polsce szkło budowlane produkują dwie spółki należące do NSG – Pilkington IGP oraz Pilkington Polska. Obecnie w skład Pilkington IGP wchodzi siedem oddziałów, są one zlokalizowane w Białymstoku, Bydgoszczy, Krakowie, Ostrołęce, Skierniewicach, Szczecinie i Wrocławiu. Natomiast Pilkington Polska ma swój zakład w Sandomierzu.
Zobacz również
BAU 2025 – największe wydarzenie branży budowlanej (galeria)
W Monachium od wczoraj trwa największe wydarzenie branży budowlanej. Targi BAU 2025 zgromadziły licznych wystawców. Coraz więcej jest też zwiedzających. Na miejscu jest też redakcja „Forum Branżowego”. I tak jak obiecaliśmy relacjonujemy to wydarzenie.
Targi BAU 2025 rozpoczęte
Rozpoczęło się największe targowe wydarzenie tego roku - BAU 2025 w Monachium. W Niemczech nie mogło zabraknąć naszej redakcji, która relacjonuje to wydarzenie.
Forum Branżowe 01.2025 – czytaj w wersji online
Jest już dostępne styczniowe „Forum Branżowe”. Gościem najnowszego numeru jest Marek Klimek założyciel i prezes firmy Prez-Met. Jest to jedno...