Pierwszy biurowiec zbudowany w całości z paneli fotowoltaicznych powstaje właśnie w Australii. To być może początek ogromnej zmiany w projektowaniu biurowców na całym świecie.
Ceny energii rosną w dużym tempie, co skłania inwestorów do szukania rozwiązań, które wpłyną na obniżenie kosztów użytkowania budynku. Na odważny krok zdecydował się inwestor biurowca w Melbourne w Australii. Postawi on budynek, który w całości pokryty będzie panelami fotowoltaicznymi. Dostawcą paneli będzie niemiecka firma Avancis, która opracowała technologię cienkowarstwową i jednocześnie bardzo wydajną modułów fotowoltaicznych.
Twórcy projektu biurowca podają, że powłoka budynku składać się będzie z 1128 modułów fotowoltaicznych o mocy 142 kWp (kilowatopik). Instalacja ma w całości zaspokajać potrzeby użytkowników budynku na energię elektryczną. Innym plusem instalacji jest fakt, że energia produkowana będzie na miejscu bez potrzeby kupowania jej od zewnętrznych dostawców. Projekt obiektu wykonało australijskie biuro architektoniczne Studio Kennon które zakłada, że fasady z modułami fotowoltaicznymi staną się wkrótce standardem w budownictwie biurowym.
Polski rynek rozwiązań fotowoltaicznych w fasadach nie pozostaje w tyle i również ma wiele do zaproponowania. ML System oferuje tu produkt Q Glass, w którym wykorzystana została powłoka z kropek kwantowych, dzięki którym generowana jest energia słoneczna. W rozwiązaniach do fasad istotne jest zachowanie przezierności szyb, w Q Glass firma podkreśla, że udało się utrzymać wysokie parametry transmisji światła, dodatkowo także zachowana jest wysoka izolacyjność termiczna. Produkty ML System do fasad już obecnie znajdują zastosowanie w naszym kraju, na przykład w witrynach sklepów sieci Żabka. O szybach Q Glass i zastosowaniu w stolarce informowaliśmy m.in. TUTAJ.
Innym dostawcą technologii, która z powodzeniem może być stosowana na fasadach biurowców jest Saule Technologies. Firma wykorzystuje tu system ogniw perowskitowych. Te rozwiązania zostały już wykorzystane na przykład na fasadzie siedziby Aliplastu w Lublinie, o tym można przeczytać TUTAJ. Jednak wciąż brakuje w Polsce spektakularnych inwestycji w budynki, w których wykorzystywane byłyby nowoczesne rozwiązania fotowoltaiczne. Być może obiekt w Melbourne zachęci inwestorów do większej odwagi. W australijskim mieście przykład biurowca zadziałał i jak podaje portal swiatoze.pl, do 2026 r. powstanie tam kolejny, tym razem 49-piętrowy wieżowiec, zbudowany z wykorzystaniem fasad fotowoltaicznych.
Zobacz również
Veka sponsorem lokalnego sportu, Wiśniowski wspiera skoczka
W ostatnim czasie kilka firm z naszej branży pochwaliło się wsparciem dla sportowców. Wiśniowskiego będziemy oglądać w Pucharze Świata w skokach narciarskich, a Veka będzie widoczna podczas meczów Pucharu Polski. Fakro kontynuuje współpracę z piłkarkami, a Lanko i Oknamix zaczyna z piłkarzami.
Producenci stolarki w rankingu „Najcenniejsze firmy rodzinne 2024”
Producenci stolarki mają swoją reprezentację w tegorocznym rankingu najcenniejszych firm rodzinnych. Jego autorzy wyłonili laureatów spośród przedsiębiorstw w poszczególnych województwach.
CAL posadził kolejnych 10 tysięcy drzew
W drugiej połowie października pracownicy CAL tradycyjnie posadzili kolejnych 10 tysięcy drzew. Akcja, którą rokrocznie prowadzi suwalski producent drzwi, doczekała już siódmej edycji. Partnerem wydarzenia było "Forum Branżowe".