ML System: rekordowy portfel zamówień i nowe kontrakty

Red.: |Data publikacji:

ML System zakończył pierwszy kwartał z rekordowymi wynikami jeśli chodzi o poziom zamówień. Wartość portfela zamówień wynosi 120 mln zł.

ML System, producent systemów fotowoltaicznych i szyb do budownictwa – poinformował, że pierwszy kwartał zakończył dużymi wzrostami. Firma osiągnęła przychody ze sprzedaży w wysokości 54,9 mln zł. Jest to wzrost o 109 proc. Także wysoki jest wynik EBITDA – w pierwszych trzech miesiącach tego roku osiągnął wartość 5,3 mln zł i jest on wyższy o 112 proc. w porównaniu do analogicznego okresu z roku 2021. W omawianym okresie spółka zanotowała także stratę netto w wysokości 2,8 mln zł. To efekt wysokich kosztów, w tym wzrostu cen energii i surowców oraz nakładów inwestycyjnych na badania i rozwój. Firma zwiększyła także zatrudnienie, w spółce pracuje o 100 osób więcej, niż na początku 2021 r.

Firma może być zadowolona z wartości zamówień, która jest na rekordowo wysokim poziomie. Pod koniec pierwszego kwartału wartość portfela zamówień wynosiła 120 mln zł. ML System przyznaje, że z tej kwoty 20 mln dotyczy zamówień szkła powłokowego, w tym 10 mln zł to zamówienia na moduły z powłoką kwantową QGlass.

Dawid Cycoń, prezes ML System wyjaśnia:

Produkcja szkła powłokowego odbywa się głównie w ramach nowo uruchomionej, nowoczesnej linii Q Glass. Ze względu na specyfikę realizowanych obiektów architektonicznych przez naszych kontrahentów, modułów z powłoką kwantową nie sprzedajemy odrębnie, a w ramach zamówień uwzględniających różne rodzaje szkła powłokowego. Moduły z powłoką kwantową to nowy produkt w naszej ofercie, pionierski w branży, dlatego wciąż doskonalimy się w zakresie jego produkcji.

Spółka poinformowała, że ostatnio podpisała umowę z firmą Bohamet na dostawę szkła Smart Glass Q Glass. Bohamet jest producentem stolarki dla przemysłu okrętowego. Jeśli chodzi o budownictwo kubaturowe, to ML System kontynuuje strategiczną współprace z Pilkingtonem i Guardianem. Na temat początków tej współpracy pisaliśmy TUTAJ. Spółka współpracuje również z producentami stolarki w Polsce, są to firmy takie jak Petecki, Vidok, Wiśniowski i Velux. Partnerami dla ML System są także rodzimi producenci fasad, wśród nich znajdują się m.in. Reconal, Alsal czy Dohal.

Budynek wyposażony w szyby Q Glass.

ML System pracuje nad rozwojem sprzedaży eksportowej. W pierwszych trzech miesiącach tego roku przychody realizowane za granicą wyniosły 3,5 mln zł i stanowiły 6,5 proc. udziału w sprzedaży. Jest to wzrost w porównaniu z rokiem 2021, wówczas wartość sprzedaży eksportowej wynosiła zaledwie 0,3 mln zł.

Zobacz również

Pięćdziesiąt najlepszych okien i drzwi w Polsce

Pięćdziesiąt najlepszych okien i drzwi w Polsce

Po kilkuletniej przerwie po raz szósty zostały wybrane najlepsze okna i drzwi w Polsce w konkursie TopTen Hacks 2022.

ML System notuje niemal 40-procentowy wzrost sprzedaży

ML System notuje niemal 40-procentowy wzrost sprzedaży

ML System podliczył wyniki za trzy kwartały bieżącego roku. Firma odnotowała wzrost wartości sprzedaży o 39 proc.

AGC: w Europie spada popyt na szkło

AGC: w Europie spada popyt na szkło

AGC podliczył wyniki za trzy kwartały. Spółka jednocześnie informuje, że popyt na szkło w Europie spada, co wymaga korekt w działalności.

1