Opinie producentów na temat eksportu wyrobów ze Wschodu

Autor: |Data publikacji:

Eksport wyrobów ze Wschodu, w tym m.in. z Chin oraz Indii, jest jednym z przejawów wzrostu gospodarczego tych krajów. Taka sytuacja jest dostrzegalna w wielu segmentach światowej gospodarki. Kraje te rozwijają własną produkcję, ale też coraz więcej sprzedają za granicę. Wśród odbiorców jest Unia Europejska, w tym Polska.

Region Azji i Pacyfiku zyskuje na znaczeniu

Eksport wyrobów ze Wschodu rośnie, przy tym – zdaniem analityków – oznacza coraz wyraźniej widoczną dominację przede wszystkim krajów z regionu Azji i Pacyfiku. Chociażby z Chin pochodzi większość elektroniki. Mają one też rosnące znaczenie w przypadku produkcji surowców, np. aluminium. Jak podają firmy zajmujące się badaniami rynku, Państwo Środka coraz bardziej liczy się także w branży budowlanej. Widać tam zwiększające się zapotrzebowanie m.in. na drzwi (szczególnie wewnętrzne), ale też np. fasady. Trzeba też zauważyć, że coraz więcej firm z innych części świata otwiera na Wschodzie swoje fabryki.

eksport wyrobów

Polscy producenci stolarki o eksporcie wyrobów ze Wschodu

Czy może nastąpić sytuacja, gdy europejskiej branży budowlanej zagrozi napływ wyrobów ze Wschodu, w tym z Azji? Zapytaliśmy o to przedstawicieli naszych producentów. Są oni zgodni, że eksport wyrobów ze Wschodu stanowi problem dla lokalnych producentów. Niemniej nie jest to na razie realne zagrożenie, a przyczyn jest wiele.

Paweł Wieczorek, dyrektor ds. sprzedaży w firmie Perfectdoor podkreśla:

Mimo tego że nasza produkcja jest często mocno zautomatyzowana, trudno konkuruje się z firmami, które wytwarzają z brakiem poszanowania praw pracowników, w krajach, gdzie nikt nie przejmuje się ochroną środowiska, a surowce pochodzą z niesprawdzonych źródeł. Dlatego bardzo ważna jest odpowiednia polityka UE w zakresie ochrony przed taką konkurencją, a przynajmniej stwarzanie równych szans.

Z kolei Rafał Buczek, menedżer sprzedaży w Awiluxie, ma następujące spostrzeżenia:

Gotowa chińska stolarka nie sprawdza się dobrze na naszym podwórku, gdyż w Polsce okna najczęściej zamawiane są pod wymiar, co utrudnia ich masowy import. Większy potencjał do dystrybucji okien w Polsce mają producenci bliżsi geograficznie, np. z Bałkanów, niemniej rodzimi oferują tak szeroką gamę rozwiązań w różnych, w tym bardzo atrakcyjnych przedziałach cenowych, że utrudnia to jednoznaczną ocenę aktualnego zagrożenia.

Magdalena Cedro-Czubaj, dyrektor marketingu w Oknoplast, zwraca uwagę na znaczenie, jakie na rynku europejskim ma jakość produktów. Podkreśla też znaczenie innowacyjności oraz certyfikatów zgodności z normami europejskimi.  Dodaje jednak:

szefowa marketingu Oknoplast GroupRosnący import tanich okien z Ukrainy, Turcji, Chin i Bałkanów stanowi wyzwanie dla branży okiennej. Produkty te, ze względu na niższe koszty wytworzenia, są coraz bardziej konkurencyjne cenowo, co może wpływać na decyzje zakupowe klientów, zwłaszcza w segmencie budżetowym. Jakość importowanych okien, szczególnie z Chin, często odbiega od wyśrubowanych norm i wysokich standardów europejskich, co przekłada się na ich niższą trwałość i gorszą izolacyjność.

Inną stronę rosnącego eksportu wyrobów ze Wschodu wskazuje Janusz Komurkiewicz, członek zarządu Fakro:

Przywołana wspólnota chińska to trafiony przykład. Powinniśmy się od niej uczyć jak dbać o rodzimą gospodarkę i wzrost gospodarczy. W naszej branży chińskie produkty nie są konkurencją, ponieważ okna dachowe w Polsce są tańsze niż w Chinach, a w branży jest ponad 300 czynnych patentów, co ogranicza import do Europy. Polskie firmy potrzebują jednak wzmocnienia systemu ochrony konkurencji. Niestety w Polsce mamy najsłabszy system ochrony konkurencji spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej.

Zobacz również

Raport Grupy Deceuninck za pierwsze półrocze 2024 roku

Raport Grupy Deceuninck za pierwsze półrocze 2024 roku

Niedawno został opublikowany raport Grupy Deceuninck. Prezentuje on sytuację finansową w pierwszej połowie roku 2024.

Raport finansowy Dormakaba za rok 2023/24

Raport finansowy Dormakaba za rok 2023/24

W raporcie finansowym Dormakaba podkreśla, że w roku obrotowym 2023/24 uzyskała dobre wyniki. Dotyczy to zarówno wzrostu organicznego, jak i rentowności.

W jakiej kondycji jest europejski przemysł?

W jakiej kondycji jest europejski przemysł?

Europejski przemysł odnotowuje pogorszenie stanu. Natomiast gospodarkę unijną najbardziej spowalniają Niemcy. Takie spostrzeżenia publikują ekonomiści.