Rynek stolarki okiennej jest bogaty w innowacje. Producenci wyposażają domy swoich klientów w najnowocześniejsze rozwiązania, z jednej strony z uwagi na co raz większe potrzeby wizualne i chęć podnoszenia estetyki, a z drugiej ze względu na unikanie strat energii cieplnej. Okna mają przede wszystkim doświetlać pomieszczenie, także okna dachowe.
Budynki o płaskich dachach są nie tylko pozostałością po poprzedniej epoce, w której celebrowały lata świetności, ale także coraz śmielej wpisują się w nowoczesne trendy budownictwa. Prosta, estetyczna bryła o minimalistycznych dekoracjach zdecydowanie wyróżnia się z tła domów o dachach skośnych.
Spherline PGX B6 – okno do dachu płaskiego produkowane przez firmę Okpol – wyposażone jest w szybę sferyczną. Dzięki kopule, którą formuje szyba ułatwione jest odprowadzenie wody, śniegu i zanieczyszczeń z jej powierzchni, a co za tym idzie pomieszczenie jest doświetlone o wiele lepiej niż w przypadku typowych okien do dachów płaskich.
OKPOL zapewnia, że jest to pierwsze na świecie okno z zespoloną szybą sferyczną. Spherline może doświetlić zaciemnione klatki schodowe, a także robić wrażenie w salonie czy sypialni. Nadaje się do pomieszczeń o zwiększonej wilgotności – łazienek, kuchni czy pralni, ponieważ wykonane jest z PVC odpornego na wilgoć i działanie czynników zewnętrznych, niewymagającego konserwacji.
Okno stoi także na straży energooszczędności budynku – wykazuje bardzo dobre parametry termiczne i już dziś spełnia normy, które będą obowiązywały dopiero od 2021r. – współczynnik przenikania ciepła wynosi bowiem Urc = 1,1 W/m2K. Spherline można montować na dachach o kącie nachylenia już od 0 do 15 stopni.
Materiał powstał we współpracy z firmą Okpol
Zobacz również
Branżowisko #221 – Sezon targowy 2025 w branży stolarki budowlanej
W pierwszym kwartale 2025 roku gościliśmy na wszystkich najważniejszych wydarzeniach targowych dla branży stolarki. To dobry moment by podsumować ten czas. W tym odcinku Karol Klos dzieli się swoimi spostrzeżeniami na temat targów BAU, Budma, Dach Forum, a także zapowiada imprezy które czekają nas w kolejnych miesiącach w Kielcach i Nadarzynie.
„Cafe Branżowisko” #4 – nowe CPR i wyzwania dla producentów
Czwarty odcinek podcastu "Cafe Branżowisko" poświęcony został zmianom, jakie przynosi nowe rozporządzenie CPR. Rozmawiamy z prof. PW Szymonem Firlągiem, prezesem Związku Pracodawców Producentów Materiałów dla Budownictwa – by wspólnie przeanalizować wpływ tych regulacji na branżę budowlaną.
Plusy, minusy #33 – produkcja stolarki w Niemczech w 2024 roku
Po blisko dwuletniej przerwie powróciły analizy rynku stolarki w formie podcastów. W głównym temacie odcinka Aleksander Klos z Forum Branżowego i Maksymilian Miros z Centrum Analiz Branżowych przedstawiają sytuację na rynku niemieckim.