Styczniowe sprawozdania producentów okien dają promyk nadziei, że grudniowy dołek produkcyjny mają już za sobą. Wyniki stycznia nie były u nich gorsze. Niestety tego samego nie mogą powiedzieć producenci drzwi, a już szczególnie tych metalowych.
Dane GUS o styczniowej produkcji i sprzedaży stolarki wskazują na delikatną poprawę względem grudnia. W pierwszym miesiącu 2023 roku wyprodukowano o 7 proc. więcej szkła float niż w grudniu, choć było to i tak o 12 proc. mniej niż w styczniu 2022 roku. Nieco mniej wyprodukowano zespoleń jednokomorowych, bo o 4 proc. mniej niż w grudniu ub. roku. Wytworzono za to o 18 proc. więcej zespoleń dwukomorowych. Patrząc jednak zestawienie ze stycznia 2022 roku, trzeba zauważyć, że obecna produkcja zespoleń jest o ok. 1/5 niższa niż ta z początku 2022 roku.
Pierwszą i na razie jedyną jaskółką rynkowej wiosny jest produkcja i sprzedaż w segmencie okien tworzywowych. Produkcja tych wyrobów w styczniu była już na poziomie stycznia 2022, a to jest o 8 proc. więcej niż w grudniu. Wzrost ten należy łączyć bardziej z rynkami zagranicznymi niż z rynkiem krajowym, ale tego właśnie się spodziewano w tym sezonie. Niestety dalsze spadki odnotowali producenci pozostałych kategorii okien. W segmencie okien drewnianych sprzedaż wciąż dołuje: w styczniu była o 2 proc. niższa niż w fatalnym grudniu. Jeszcze gorzej było w oknach aluminiowych, których sprzedaż w stosunku do grudnia była niższa o 11,6 proc. Porównując jednak sprzedaż obecną do tej sprzed roku było to ilościowo mniej aż o 18,5 proc. Okien drewnianych sprzedano w porównaniu z bardzo dobrym styczniem 2022 mniej o 23 proc.
Fatalna passa nadal trwa wśród producentów drzwi. Co prawda styczniowa sprzedaż drzwi drewnianych była na poziomie z grudnia ub. roku, ale było ich na rynku o 30 proc. mniej niż w styczniu 2022. W porównaniu z owym styczniem drzwi aluminiowe mogą mówić nawet o lekkim wzroście, cóż z tego, skoro w porównaniu z dobrym dla nich grudniem ub. roku był to już spadek aż o 18 proc. mniej. Jeszcze większy spadek w odniesieniu do grudnia, bo 24-procentowy odnotowali producenci drzwi stalowych. Był to dla nich również wynik o ¼ niższy niż w styczniu rok temu.
Pierwszy miesiąc 2023 roku utwierdził w przekonaniu, że branża stolarki weszła w okres recesji. Styczniowa produkcja i sprzedaż była dwucyfrowo niższa niż ta sprzed roku i z takim obrazem rynku trzeba będzie zapewne liczyć się w całym I półroczu. Promyk nadziei daje aktywność producentów okien PCW i to już nie tylko eksportowa, ale też na rynku wymian w kraju.
Tagi
dane gusGUSprodukcja drzwiprodukcja okienprodukcja stolarkirecesjarynek okienrynek okien i drzwiZobacz również
Veka sponsorem lokalnego sportu, Wiśniowski wspiera skoczka
W ostatnim czasie kilka firm z naszej branży pochwaliło się wsparciem dla sportowców. Wiśniowskiego będziemy oglądać w Pucharze Świata w skokach narciarskich, a Veka będzie widoczna podczas meczów Pucharu Polski. Fakro kontynuuje współpracę z piłkarkami, a Lanko i Oknamix zaczyna z piłkarzami.
Producenci stolarki w rankingu „Najcenniejsze firmy rodzinne 2024”
Producenci stolarki mają swoją reprezentację w tegorocznym rankingu najcenniejszych firm rodzinnych. Jego autorzy wyłonili laureatów spośród przedsiębiorstw w poszczególnych województwach.
CAL posadził kolejnych 10 tysięcy drzew
W drugiej połowie października pracownicy CAL tradycyjnie posadzili kolejnych 10 tysięcy drzew. Akcja, którą rokrocznie prowadzi suwalski producent drzwi, doczekała już siódmej edycji. Partnerem wydarzenia było "Forum Branżowe".