Dobiegło końca Ogólnopolskie Forum Stolarki 2022. Tegoroczna edycja największej branżowej imprezy rozłożona została na dwa dni, w ciągu których rozmawiano głównie o obecnej sytuacji rynkowej oraz o szansach eksportowych na rynkach, na których nie odgrywamy jeszcze pierwszoplanowej roli.
18 października do MCC Mazurkas Conference Centre & Hotel w Ożarowie Mazowieckim pod Warszawą z całego kraju zjeżdżali prezesi i dyrektorzy największych firm branży stolarki. To właśnie tam odbywała się tegoroczna edycja Ogólnopolskiego Forum Stolarki, która jest wyjątkowa, ponieważ po raz pierwszy wydarzenie odbyło się w formule dwudniowej.
Głównym tematem spotkania był eksport polskiej stolarki, który w najbliższym czasie może okazać się kluczowy dla naszej branży. Ostatnie 10 lat to czas dynamicznych wzrostów w sprzedaży polskich okien i drzwi, ale najbliższe lata mogą okazać się znacznie trudniejsze. Spotkanie rozpoczęło się od podsumowania wyników ostatnich miesięcy przez Maksymiliana Mirosa, głównego analityka Centrum Analiz Branżowych, który wyjaśniał dlaczego to właśnie handel zagraniczny jest kluczowy dla dalszego rozwoju polskiej stolarki.
„Nowe Rynki – Nowe szanse” – pod takim hasłem odbywało się tegoroczne spotkanie. Tytułowymi nowymi rynkami są Stany Zjednoczone i Kanada, oraz Wielka Brytania i Irlandia, a także Ukraina. Goście OFS poznali wielkość i charakterystykę tych rynków, typowe dla nich konstrukcje okienno-drzwiowe, potencjał sprzedażowy, uwarunkowania społeczno-prawne oraz zwyczaje handlowe i organizację kanałów dystrybucji stolarki w tych krajach. Podczas pierwszego dnia omówione zostały rynki północnoamerykański oraz brytyjski, a na scenie nie zabrakło praktyków znających specyfikę i realia tam panujące
Wieczorem natomiast odbyła się coroczna Gala Liderów Stolarki, na której wyróżnieni zostali liderzy poszczególnych rynków (pisaliśmy o tym tutaj).
Galę zakończył występ młodego, świetnie zapowiadającego się artysty z Teatru Rozrywki w Chorzowie o pseudonimie FRANKY.
Drugiego dnia odkrywaliśmy wyniki minionego okresu, potencjał eksportowy polskiej stolarki, a także rozmawialiśmy o możliwościach i uwarunkowaniach tego, by uczestniczyć w przyszłej odbudowie Ukrainy. Temu co dzieje się za naszą wschodnią granicą poświęcono prawie cały drugi dzień, a wstępem do dyskusji był wykład, podczas którego gość specjalny OFS 2022 – dr Jacek Bartosiak wyjaśniał obecne miejsce Polski na mapie geopolitycznej oraz wpływ geopolityki na światowy handel, próbując kreślić scenariusze na kolejne lata. Po omówieniu danych dotyczących ukraińskiego rynku oraz przyjrzeniu się szansom i zagrożeniom, szczególnie wobec toczącej się wojny, odbyła się debata z udziałem producentów handlujących na Ukrainie oraz przedsiębiorców z Ukrainy, funkcjonujących na tamtejszym rynku.
Zdjęcia: Tomek Wojewoda
Zobacz również
Veka sponsorem lokalnego sportu, Wiśniowski wspiera skoczka
W ostatnim czasie kilka firm z naszej branży pochwaliło się wsparciem dla sportowców. Wiśniowskiego będziemy oglądać w Pucharze Świata w skokach narciarskich, a Veka będzie widoczna podczas meczów Pucharu Polski. Fakro kontynuuje współpracę z piłkarkami, a Lanko i Oknamix zaczyna z piłkarzami.
Producenci stolarki w rankingu „Najcenniejsze firmy rodzinne 2024”
Producenci stolarki mają swoją reprezentację w tegorocznym rankingu najcenniejszych firm rodzinnych. Jego autorzy wyłonili laureatów spośród przedsiębiorstw w poszczególnych województwach.
CAL posadził kolejnych 10 tysięcy drzew
W drugiej połowie października pracownicy CAL tradycyjnie posadzili kolejnych 10 tysięcy drzew. Akcja, którą rokrocznie prowadzi suwalski producent drzwi, doczekała już siódmej edycji. Partnerem wydarzenia było "Forum Branżowe".