NSG: po pandemii zmieni się rynek szkła

Red.: |Data publikacji:

Jeden z największych producentów szkła na świecie – japoński koncern NSG, opublikował właśnie wyniki z ostatniego roku finansowego. Podzielił się również swoimi refleksjami na temat wpływu pandemii na branżę.

NSG, właściciel m.in. marki Pilkington, podliczył dane na temat sprzedaży. Rok finansowy firmy zaczął się 1 kwietnia 2019, a zakończył 31 marca 2020. W omawianym okresie dochód koncernu wyniósł 556,2 mld jenów (ponad 20 mld zł), w porównaniu z 612,8 mld jenów (ok. 22 mld zł) w roku finansowym 2019. Zysk operacyjny w zamkniętym właśnie roku finansowym to kwota 21,2 mld jenów (ok. 77 mln zł) w porównaniu z 36,9 mld jenów (136 mln zł) w analogicznym okresie w roku poprzednim.

Koncern podał, że największy udział w jego dochodach ma segment szkła do branży motoryzacyjnej w Europie – 22 proc. Na drugim miejscu znajduje się szkło na rynek Ameryki Północnej i Południowej w tym samym segmencie – 17 proc., a potem szkło budowlane w Europie i w Azji – po 16 proc. Kolejne miejsca to: szkło do branży motoryzacyjnej w Azji – 12 proc., budowlane w obu Amerykach – 10 proc. i szkło techniczne – 7 proc.

W segmencie szkła budowlanego dochód NSG wyniósł ogólnie 233,7 mld jenów (ok. 8,5 mld zł), w porównaniu do 247,3 mld (ok. 9 mld zł) w roku 2019. W przypadku Europy w tym roku dochód to 87,1 mld jenów (ok. 3,2 mld zł) w porównaniu do 96 mld (ok. 3,5 mld zł) w roku finansowym 2019. Na spadek sprzedaży wpływ miał przede wszystkim koronawirus. W Europie linie float działały w ograniczonym zakresie, praca niektórych została wstrzymana. Te zmiany zostały wprowadzone ze względu na bezpieczeństwo pracowników, a także zgodnie z zaleceniami władz w wielu krajach.

Zarząd NSG zapowiedział, że przygotuje prognozy na temat 2021 r. tak szybko, jak tylko będzie można wiarygodnie ocenić wpływ COVID-19 na działalność. Natomiast firma podkreśla, że świat po pandemii będzie inny. Większego znaczenia nabiera higiena, troska o zdrowie i środowisko. Zwiększy to zainteresowanie oszczędnością energii, ale i dążenie do otrzymywania energii ze słońca, popularność zyska szkło antybakteryjne, czy antywirusowe, a  szkło znajdzie większe zastosowanie w różnych urządzeniach, w tym w telekomunikacyjnych.

Sytuację w Europie (szczególnie znaczenie wprowadzenia zasad izolacji społecznej) komentuje Paweł Górski, dyrektor sprzedaży produkcji podstawowej Pilkington Polska:

Marzec był jeszcze bardzo dobrym miesiącem, znacząco lepszym niż analogiczny okres ubiegłego roku. Negatywny wpływ COVID-19 branża szklarska odczuła dopiero w kwietniu. Trzeba jednak dodać, że spadki te nie były równomierne. Dla części klientów znaczące, a dla niektórych klientów wręcz niezauważalne. Wyraźnie większe w sektorze przeszkleń wewnętrznych i znacznie mniejsze dla przeszkleń zewnętrznych.

Mariusz Kołodziej, dyrektor sprzedaży szkła architektonicznego Pilkington IGP z kolei zauważa:

Owszem, w kwietniu odnotowaliśmy kilkunastoprocentowy spadek sprzedaży w porównaniu do analogicznego miesiąca poprzedniego roku. Trzeba jednak dodać, że popyt na szyby zespolone w kwietniu 2019 r. był bardzo wysoki. W kontekście maja, sprzedaż szacowana jest na takim samym poziomie jak w ubiegłym miesiącu. Mimo obecnej sytuacji, perspektywy wydają się zatem optymistyczne.

Zobacz również

Pomimo wojny rynek ukraiński odbudowuje się

Pomimo wojny rynek ukraiński odbudowuje się

Firmy prowadzące działalność w Ukrainie notują wzrost popytu. Polskie firmy planują także tam inwestycje.

Nietrafiona inwestycja producenta okien?

Nietrafiona inwestycja producenta okien?

Jedną z inwestycji firmy Eko-Okna był zakup akcji Rafako - producenta kotłów oraz urządzeń ochrony środowiska dla energetyki.

Targi Fastener Poland już za 3 tygodnie

Targi Fastener Poland już za 3 tygodnie

Tematem przewodnim targów Fastener Poland będzie ekologia. Odbędą się 18-19 października 2023 w EXPO Kraków.

1