Już w przyszłym tygodniu ogłoszone zostaną nowe zasady udzielania dotacji w programie Czyste Powietrze 3.0. Spotkanie w Ministerstwie Klimatu i Środowiska odbędzie się 14 grudnia, a będą tam również przedstawiciele naszej redakcji. Informacje o nowych zasadach przekazane zostaną natychmiast do Koalicji Termomodernizacji.
Z przecieków jakie do nas już dotarły wynika, że zmodyfikowane zasady programu położą akcent nie na wymianę źródeł ciepła, jak do tej pory, ale na ocieplenie budynków. To ogromna szansa dla wymian okien i drzwi, bo będą one mogły być wykonane wraz z ociepleniem ścian, niezależnie od tego, jaki rodzaj ogrzewania będzie w modernizowanym budynku. Ponadto podniesione zostaną stawki za okna i drzwi, do jakich będzie wypłacana dotacja. Podniesione zostaną również progi dochodowe uprawniające do skorzystania z programu Czyste Powietrze do 135 tys. zł rocznie, a maksymalne kwoty dofinansowania prac termomodernizacyjnych przekroczą 100 tysięcy złotych. Uproszczone mają zostać procedury oraz sam proces rozliczeń z beneficjentami.
Na niedawnej konferencji Trendy Budowlane, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. Czystego Powietrza i termomodernizacji budynków, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, pan Paweł Mirowski, zdradził niektóre elementy zmian:
Chcemy żeby termomodernizacja po zmianach w programie nabrała nowego znaczenia przede wszystkim poprzez zakres dofinansowywanych elementów, jak i środki finansowe, które będzie można uzyskać na realizację zadań przede wszystkim głębokiej termomodernizacji. Będzie ona najlepiej finansowo zwymiarowana i będzie można na nią uzyskać największe dofinansowanie. Na jedno przedsięwzięcie wraz z wymianą źródła ciepła będzie można uzyskać grubo ponad 100 tys zł. (..) Zamierzamy namawiać Polaków usilnie do tego, aby to zadanie wykonać w takiej kolejności: najpierw docieplić dom i dopiero wymienić kopciucha. Te zapisy programu, które wprowadzamy, będą to umożliwiały. Będzie można rozliczać zadanie w częściach, wykazując w pierwszym elemencie docieplenie domu jako koszt poniesiony, a w późniejszym etapie rozliczyć na przykład wymianę kopciucha. (..) To jest naprawdę dobra inwestycja. Przy dzisiejszej inflacji trzymanie środków finansowych w przysłowiowej skarpecie powodują, że te środki tracą na wartości, natomiast docieplenie domu staje się teraz doskonałą inwestycją oszczędnościową we własne gospodarstwo domowe.
Zobacz również
BAU 2025 – największe wydarzenie branży budowlanej (galeria)
W Monachium od wczoraj trwa największe wydarzenie branży budowlanej. Targi BAU 2025 zgromadziły licznych wystawców. Coraz więcej jest też zwiedzających. Na miejscu jest też redakcja „Forum Branżowego”. I tak jak obiecaliśmy relacjonujemy to wydarzenie.
Targi BAU 2025 rozpoczęte
Rozpoczęło się największe targowe wydarzenie tego roku - BAU 2025 w Monachium. W Niemczech nie mogło zabraknąć naszej redakcji, która relacjonuje to wydarzenie.
Forum Branżowe 01.2025 – czytaj w wersji online
Jest już dostępne styczniowe „Forum Branżowe”. Gościem najnowszego numeru jest Marek Klimek założyciel i prezes firmy Prez-Met. Jest to jedno...