Rozprzestrzeniający się po całym świecie koronawirus wywołał spore zamieszanie wśród niemieckich przedsiębiorców. Część z nich już jakiś czas temu wprowadziła specjalne procedury, by chronić zdrowie pracowników i zapewnić sobie funkcjonowanie w obliczu pandemii. Sprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja u niemieckich przedstawicieli stolarki otworowej.
Najczęściej spotykane działania to praca w trybie zdalnym, dniowe lub tygodniowe zmiany, a także zapewnienie bezpiecznej odległości pracownikom pracującym na miejscu. Osoby wracające z terenów zagrożonych lub mające kontakt z osobami chorymi, mają bardzo rygorystyczne wymogi meldunkowe – po to, by można było wprowadzić na czas kwarantannę i zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Firmy wprowadziły też własne procedury i wymogi dotyczące względów higienicznych, dążąc do zapewnienia odpowiedniej ochrony zarówno pracownikom, jak i klientom.
Co jeszcze robią niemieccy przedsiębiorcy i jak radzą sobie w okresie pandemii? Spójrzmy poniżej:
CES – wiele osób pracuje w trybie homeoffice, pozostali są izolowani lub pracują w grupach rozłożonych czasowo. Produkcja nadal się odbywa, pracownicy są bardzo zaangażowani i dają z siebie wiele. Komunikacja pomiędzy działami i poszczególnymi osobami odbywa się zdalnie.
Coqon – dzięki odpowiedniemu zabezpieczeniu serwis systemów smart funkcjonuje bez żadnych ograniczeń. Wsparcie dla klientów w dalszym ciągu dostępne jest przez telefon i e-mail, a pełne magazyny gwarantują terminową realizację zamówień.
Dextüra – przedsiębiorstwo od 16 marca nie prowadzi żadnych spotkań i rozmów w siedzibie firmy, zastępując je w miarę możliwości konferencjami zdalnymi lub po prostu rozmowami telefonicznymi.
Dormakaba – produkcja odbywa się nadal, a kontakty pomiędzy pracownikami i obsługą klienta pozostają niezakłócone. Do 13 kwietnia firma zawiesiła wszelkie szkolenia i konferencje. Jeżeli konieczne jest jakieś spotkanie, odbywa się ono według ściśle określonych zasad, których osoby z zewnątrz bezwzględnie muszą przestrzegać.
Hӓfele – firma deklaruje brak opóźnień w dostawach, podkreślając, iż magazyny są wystarczająco zaopatrzone. A codzienny kontakt z dostawcami gwarantuje utrzymanie niezachwianego łańcucha dostaw.
Hilzinger – przedsiębiorstwo deklaruje dalszą produkcję i realizację wszystkich zamówień, zachęcając jednocześnie handlowców do ograniczenia kontaktów z klientami do niezbędnego minimum.
ift Rosenheim – instytut nadal prowadzi pełną działalność, również testową i certyfikacyjną. Konferencje odbywają się zdalnie, a w trakcie wykonywania testów możliwa jest koordynacja w czasie rzeczywistym za pomocą systemów video. Część osób pracuje zdalnie, jednak kontakt z nimi przebiega bez żadnych zakłóceń.
Nordwest – firma odwołała wszystkie spotkania z klientami i dostawcami, jednocześnie zachęcając do zastąpienia ich telekonferencjami. Tradycyjne konferencje, wystawy itd. zostały zawieszone do 20.04. Przedsiębiorstwo nie wyklucza ograniczenia wydajności i opóźnień, jeżeli stan wyjątkowy zostanie przedłużony. Firma liczy na zrozumienie ze strony branży.
Schlegel – Giesse – firma musiała wstrzymać produkcję we włoskich fabrykach, pozostałe jednak funkcjonują bez żadnych zakłóceń. Wszelkie spotkania i rozmowy w miarę możliwości zastępowane są kontaktem zdalnym. Dla części pracowników wprowadzono homeoffice, pozostali mają zapewnioną bezpieczną odległość w miejscu pracy. Zamknięta została stołówka firmowa.
Schulte – Schlagbaum – firma prosi o zrozumienie w przypadku opóźnień w realizacji zamówień, mimo wprowadzonych specjalnych procedur, mających na celu zapewnienie ciągłości produkcji. Obecnie ciężko jest stworzyć jakikolwiek plan, sytuacja zmienia się bowiem w sposób dynamiczny.
Siegenia- Gruppe – przedsiębiorstwo obawia się wąskich gardeł w transporcie, jednak na razie dostawcy nie zgłaszają problemów. Poza transportem z Chin.
Zobacz również
BAU 2025 – największe wydarzenie branży budowlanej (galeria)
W Monachium od wczoraj trwa największe wydarzenie branży budowlanej. Targi BAU 2025 zgromadziły licznych wystawców. Coraz więcej jest też zwiedzających. Na miejscu jest też redakcja „Forum Branżowego”. I tak jak obiecaliśmy relacjonujemy to wydarzenie.
Targi BAU 2025 rozpoczęte
Rozpoczęło się największe targowe wydarzenie tego roku - BAU 2025 w Monachium. W Niemczech nie mogło zabraknąć naszej redakcji, która relacjonuje to wydarzenie.
Forum Branżowe 01.2025 – czytaj w wersji online
Jest już dostępne styczniowe „Forum Branżowe”. Gościem najnowszego numeru jest Marek Klimek założyciel i prezes firmy Prez-Met. Jest to jedno...