Według Federalnego Urzędu Statystycznego niemiecka budowlanka zamknęła styczeń 2021 z 15,6 proc. spadkiem w porównaniu ze styczniem 2020 roku. Jednocześnie z początkiem roku wzrosła liczba wydanych pozwoleń na budowę.
Spadki sprzedaży, jak twierdzi Federalny Urząd Statystyczny Niemiec, spowodowane są częściowo efektem zakupów na zapas, związanymi z wygaśnięciem obniżki podatku VAT pod koniec 2020 roku. Wskazuje na to również wyjątkowo wysoka sprzedaż w tym sektorze w grudniu 2020 roku (18 proc. wzrost w porównaniu do stycznia 2020 roku). Urząd dodaje, że należy wziąć pod uwagę także fakt, że firmy budowlane miały o dwa dni robocze mniej w styczniu tego roku niż w styczniu ubiegłego roku. Największy, 25-procentowy spadek odnotował sektor pokryć dachowych.
Styczeń 2021 roku przyniósł także niewiele ponad 5-procentowy wzrost w liczbie wydanych pozwoleń na budowę. Na ponad 27 tys. wydanych pozwoleń składają się zgody na wzniesienie nowych budynków oraz na prace budowlane przy budynkach istniejących. Najbardziej, w porównaniu z grudniem 2020, wzrosła liczba pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych – około 9 proc. i mieszkań w powstających budynkach mieszkalnych – niewiele poniżej 7 proc.
Tagi
branża budowlanabudowlankabudownictwodynamika sprzedażyFederalny Urząd StatystycznyNiemcyniemiecki rynekpozwolenia na budowępozwolenie na budowęrynek niemieckiSektor budowlanyspadek sprzedażystatystykiwyniki sprzedażywzrostZobacz również
Fakro otwiera fabrykę w USA
Fakro w USA uruchamia fabrykę schodów strychowych. Mieści się ona w miejscowości Elizabeth City w Karolinie Północnej.
XV Kongres Stolarki Polskiej już w przyszłym tygodniu
W dniach 22–23 maja w Hotelu Warszawianka w Jachrance odbędzie się XV Kongres Stolarki Polskiej organizowany przez Związek POiD.
„Czyste Powietrze” winne miliony złotych. Wykonawcy protestują
Fala protestów w związku z nierozliczonymi umowami w ramach programu „Czyste Powietrze”. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zalega z wypłatami pojedynczym firmom nawet po kilkadziesiąt milionów złotych.