W Niemczech ciągłym problemem jest niedobór mieszkań. Z drugiej strony pomimo nieco lepszego gospodarczo początku roku konsumenci nadal wolą gromadzić fundusze, niż inwestować. Ponadto władze federalne ograniczają kwoty kierowane na inwestycje publiczne.
Za mały budżet na inwestycje
Według Niemieckiego Instytutu Ekonomicznego, aby zaspokoić popyt, co roku trzeba byłoby budować o 355 tys. mieszkań więcej. Oznacza to potrzebę przeznaczenia na ten cel jeszcze 20 mld euro. Jednak nie tylko ta branża jest dotknięta deficytem, jeśli chodzi o finansowanie. Z analiz Allianz Trade wynika, że Niemcy powinny przeznaczyć 600 mld euro na dodatkowe inwestycje publiczne w ciągu następnej dekady, aby ożywić wzrost gospodarczy. Obecnie tylko firmy z branży maszynowej, budowlanej i inżynieryjnej wykazały względnie stabilny poziom inwestycji.
Państwo przewiduje natomiast udostępnienie znacznie mniejszych kwot. Łączne wydatki budżetowe mają w roku 2024 wynieść 489 mld euro, z czego 53 mld przeznaczono na inwestycje. W przyszłym roku budżet ma wynieść 481 mld euro, z tego 57 mld pójdzie na inwestycje.

Lepszy początek roku
Natomiast jeśli chodzi o sytuację bieżącą, to według Federalnego Urzędu Statystycznego ogólnie rozwój gospodarczy w Niemczech nieznacznie przyspieszył na początku roku, przy wzroście realnego PKB w pierwszym kwartale o 0,2 proc. (w porównaniu z poprzednim kwartałem). Sytuacja w poszczególnych branżach jednak nie jest najlepsza. Statystycy podali dane z początku 2024 roku. Produkcja w sektorze produkcyjnym spadła o 0,4 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem. Przemysłowa również była na minusie – o 0,4 proc., tak jak wytwarzanie energii: – 4,2 proc. Jedynie produkcja budowlana wzrosła o 1,0 proc. Analitycy podkreślają jednak, że w tym okresie główną przyczyną była korzystna dla branży budownictwa sytuacja pogodowa, która miała wpływ na inwestycje. Stopa inflacji w kwietniu pozostała na niezmienionym poziomie 2,2 proc., co oznacza tendencję spadkową od marca 2023 r. Natomiast w sektorze usług inflacja cen w dalszym ciągu utrzymywała się powyżej średniej i wyniosła o 3,4 proc. Utrzymywała się też tendencja wzrostowa bezrobocia, a upadłość ogłosiło 1785 przedsiębiorstw, co oznacza wzrost w lutym o 10,0 proc. w porównaniu do stycznia (i o 31,1 proc. r/r). Jak podaje Federalny Urząd Statystyczny jest to najwyższa miesięczna dynamika wzrostu od marca 2022 r.
Zobacz również
Ekoprojekt – propagowanie efektywności energetycznej
Ekoprojekt ma zagwarantować, że Unia Europejska do 2050 roku stanie się obszarem neutralnym dla klimatu. Taki cel został wskazany w komunikacie KE z dnia 11 grudnia 2019 r. dotyczącym Europejskiego Zielonego Ładu.
Ceny materiałów budowlanych w lutym 2025 roku
Ceny materiałów budowlanych w lutym 2025 roku zachowały poziom ze stycznia. Taką informację podała Grupa PSB Handel.
Nowości produktowe w branży stolarki – przegląd marzec 2025
W marcu prezentujemy kolejne nowości produktowe. W zestawieniu prezentujemy najciekawsze rozwiązania z zakresu stolarki otworowej – od modernizacji pergoli, przez...