Rynek zewnętrznych osłon przeciwsłonecznych w Niemczech i Austrii przechodzi kryzys. W obu krajach sprzedaż tych wyrobów spadła w 2023 roku po raz pierwszy od wielu lat.
Analitycy rynku z Branchenradar podsumowali rok 2023, jeśli chodzi o sytuację na rynku osłon przeciwsłonecznych w tych krajach.
Rynek osłon przeciwsłonecznych w Niemczech
Przychody producentów niemieckich spadły o 14,9 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, do kwoty 1,2 mld euro. Jednocześnie wzrosły ceny sprzedaży o niemal 5 proc. Zaś w ciągu ostatnich trzech lat ceny u producentów wzrosły o ponad jedną piątą. W rzeczywistości więc, jak podkreślają badacze, spadek wyniósł prawie 19 proc. r/r. Główne przyczyny takiej sytuacji widzą jednak nie tylko w tym, że zakup nowego systemu ochrony przeciwsłonecznej okazał się zbyt kosztowny dla inwestorów. Duże znaczenie ma też szybkie pogorszenie się sytuacji w segmencie wymian i modernizacji.
Rynek osłon przeciwsłonecznych w Austrii
Branchenradar podaje też, że w 2023 roku rynek zewnętrznej ochrony przeciwsłonecznej w Austrii odnotował największy spadek sprzedaży od ponad 30 lat. Przychody producentów zmniejszyły się o 10,7 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, do ok. 259 mln euro. W tym kraju, tak jak w Niemczech, ceny systemów osłon wzrosły średnio o prawie 5 proc. W nową ochronę przeciwsłoneczną inwestorzy musieli zainwestować o ponad jedną czwartą więcej niż trzy lata temu. Analitycy dodają, że w odniesieniu r/r popyt na nowe budynki spadł o 12,5 proc., a sprzedaż instalacji przeciwsłonecznych w ramach wymian i modernizacji – o prawie 17 proc.
Badacze rynku nie przewidują poprawny sytuacji w najbliższym czasie ani w Niemczech, ani w Austrii. Kilkunastoprocentowy spadek ma się utrzymywać do 2025 roku.
Zobacz również
XV Kongres Stolarki Polskiej już w przyszłym tygodniu
W dniach 22–23 maja w Hotelu Warszawianka w Jachrance odbędzie się XV Kongres Stolarki Polskiej organizowany przez Związek POiD.
„Czyste Powietrze” winne miliony złotych. Wykonawcy protestują
Fala protestów w związku z nierozliczonymi umowami w ramach programu „Czyste Powietrze”. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zalega z wypłatami pojedynczym firmom nawet po kilkadziesiąt milionów złotych.
Forum Webinar 2025 #1 – poznaj nowości na sezon 2025
Już 15 maja pierwsze w tym roku spotkanie online w ramach Forum Webinar. Wydarzenie będzie poświęcone prezentacji nowości produktowych przygotowanych przez dostawców i producentów na sezon 2025.