Nasze orły w elicie polskich przedsiębiorstw

Red.: |Data publikacji:

Wśród 500 największych polskich przedsiębiorstw, liście dziennika Rzeczpospolita, znalazło się w tym roku zaledwie 5 firm związanych ściśle z branżą stolarki budowlanej. Ale też trzeba przyznać, że tegoroczna poprzeczka zawieszona była wysoko – aby znaleźć się w tegorocznym rankingu trzeba było wykazać się w roku 2020 przychodami powyżej miliarda złotych.

Listę „naszych” przedsiębiorstw w rankingu Rzeczpospolitej otwiera  na miejscu 472. firma Drutex z przychodami 1,054 mld zł, a zamyka ją firma Eko-Okna wykazując przychody o wartości 2,033 mld zł, co dało jej miejsce 218. Pomiędzy nim znalazł się jeszcze PressGlass na miejscu 435. (1,120 mld zł przychodów), Selena FM na miejscu 349 (1,385 mld zł) oraz Aluprof na miejscu 310. (1,570 mld zł). Na koniec roku 2020 więcej stolarkowych miliarderów nie było.

Lista 500 dziennika Rzeczpospolita poza przychodami podaje wiele innych ciekawych informacji z bilansów przedsiębiorstw, a między innymi te o funduszu płac i zatrudnieniu. Największym pracodawcą w tej grupie są oczywiście Eko-Okna, które zatrudniały średnio w roku prawie 6,5 tysiąca pracowników. Najmniejszym zatrudnieniem wykazały się tu Selena FM (1842 pracowników) oraz Aluprof (niemal 1900 pracowników). Dane o zatrudnieniu i o płacach pozwalają wyciągnąć wnioski o średniej płacy w tych firmach. Wynika z tego, że firmy naszej branży płacą powyżej średniej krajowej, która w ub. roku oscylowała wokół 5 800 zł brutto. Najbliżej tej wartości były Eko-Okna, gdzie średnia płaca wyniosła w roku 2020 ok. 6230 zł brutto. O 1000 zł więcej niż średnia krajowa płacił średnio pracownikom bielski Aluprof. Średnia płaca brutto w Drutexie wyniosła 7 360 zł, w PressGlassie 7 760 zł, a w Selena FM bito rekordy ze średnią płacą na poziomie 9 640 zł. Oczywiście trzeba wziąć pod uwagę, że na te średnie złożyły się również płace menedżerów i zarządów przedsiębiorstw.

Przy okazji publikacji listy 500 redakcja Rzeczpospolitej przyznaje również nagrody Orłów dla wyróżniających się przedsiębiorstw o najwyższej dynamice rozwoju. Tegorocznym laureatem w kategorii „Przemysł” została Grupa Kęty SA, do której przynależy bielski Aluprof. Serdecznie gratulujemy.

Wszystkim zainteresowanym listą 500 polecamy zajrzenie na stronę dziennika Rzeczpospolita, gdzie jest ona udostępniona. Natomiast tym, których interesują wyniki sprzedaży także innych producentów stolarki polecić możemy najnowsze opracowanie Centrum Analiz Branżowych, gdzie znajdziecie listę 350 największych w Polsce producentów okien, drzwi, bram osłon oraz fasad. Żałujemy, że bez płac, ale to i tak na pewno cenna lektura dla każdego handlowca – polecamy.

Zobacz również

Nice ma nową strategię działania do 2025 r.

Nice ma nową strategię działania do 2025 r.

Nice opublikował swój pierwszy Raport Zrównoważonego Rozwoju. Firma prezentuje w nim nową strategię rozwoju.

Nowe showroomy Dako i Aluprofu

Nowe showroomy Dako i Aluprofu

Dako otworzył właśnie swój nowy showroom w swojej siedzibie w Nowym Sączu. Także Aluprof inwestuje w salon, który otworzy w Wietnamie.

Slonawy chce inwestować w sprzedaż w USA

Slonawy chce inwestować w sprzedaż w USA

Compremum podliczyło wyniki ze sprzedaży za trzy kwartały. Spółka osiągnęła sprzedaż ponad 167 mln zł, w tym 13 proc. to stolarka.

1