Nasi najbogatsi przedsiębiorcy na liście „Wprost”

Red.: |Data publikacji:

Jak co roku tygodnik „Wprost” opublikował listę najbogatszych Polaków, na której jak zwykle znaleźli się właściciele największych firm branży stolarki. No, może poza kilkoma. Setka najbogatszych Polaków zgromadziła w tym roku majątki o łącznej wartości 231 mld zł, co, jak wyliczyła redakcja, jest zaledwie 1/5 majątku najbogatszego człowieka na Ziemi. No, ale on wysyła rakiety w Kosmos, a nasi przedsiębiorcy produkują „tylko” szkło i stolarkę.

Niemniej z tej stolarki całkiem dobrze żyją, bo wspólnie naszych sześciu najbogatszych dysponuje zasobami wartymi niemal 14 mld zł. Żeby już nie odwoływać się do Elona Muska, jest to nadal o 10 mld zł mniej niż zgromadził najbogatszy Polak – właściciel sieci Dino. Technologie kosmiczne, elektromobilność, ale i handel – to są dzisiaj dziedziny, na których zarabia się najwięcej. Wyroby stolarki budowlanej najbardziej rentowne chyba jednak nie są.

Tym bardziej z najwyższym szacunkiem należy spojrzeć na majątek właściciela Press Glassu, Arkadiusza Musia, którego wartość sięga 4,9 mld zł. Daje to 10 miejsce wśród najbogatszych Polaków. Kolejne, jedenaste miejsce daje majątek o wartości 3,7 mld zł, a na tyle wyceniany jest majątek Leszka Gierszewskiego, właściciela Drutexu. Zasoby o wartości 2,6 mld zł pozwoliły na zajęcie 19. miejsca przez Andrzeja Wiśniowskiego, największego w Polsce producenta bram i ogrodzeń. Do grona najbogatszych Polaków redakcja „Wprost” zaliczyła również właścicieli firm, których majątki wyceniła poniżej miliarda złotych: Jacka Sarnowskiego (Porta KMI), rodzinę Szukalskich (Portos) i Ryszarda Florka (Fakro). Na tegorocznej liście zabrakło tym razem Mikołaja Placka, szefa Oknoplastu oraz Mateusza Kłoska z Eko-Okien. Powodów tych nieobecności nie ujawniono.

Najbogatsi Polacy nie byli jeszcze dotąd tak bogaci” – napisał „Wprost” we wstępie do listy. Ich majątki powiększyły się w stosunku do poprzedniego „notowania” średnio o niemal 23 proc. I tego chyba należałoby życzyć polskiej gospodarce, by w kolejnym notowaniu listy najbogatszych Polaków ta dynamika nie była mniejsza.

Cała lista tygodnika „Wprost” dostępna jest TUTAJ.

Zobacz również

Kolejny miesiąc ze spadkami cen w PSB

Kolejny miesiąc ze spadkami cen w PSB

PSB podsumowało ceny w marketach budowlanych w marcu. To kolejny miesiąc z rzędu, w którym PSB odnotowuje spadek dynamiki wzrostu cen.

Aliplast uruchomił wielką instalację fotowoltaiczną

Aliplast uruchomił wielką instalację fotowoltaiczną

Aliplast uruchomił dużą farmę fotowoltaiczną. Jej moc wynosi 2,5 MW. Praca trwała kilka miesięcy i podzielona była na wiele etapów.

Rośnie popyt na elektrownie balkonowe

Rośnie popyt na elektrownie balkonowe

Liczba tzw. elektrowni balkonowych w krajach DACH szybko rośnie. Montaż paneli fotowoltaicznych o niewielkiej mocy i w systemie plug-in nie wymaga specjalnych zezwoleń.

1