Nasi konkurenci spoza UE

Autor: |Data publikacji:

Kontynuujemy naszą analizę konkurentów dla polskiej stolarki na europejskich rynkach. Tym razem na tapet bierzemy kraje spoza Unii Europejskiej – Turcję, Bośnię i Hercegowinę, Ukrainę. Czy to groźni konkurenci dla naszej branży?

We współpracy z Centrum Analiz Branżowych sprawdzamy, jak rozwijają się konkurencyjne dla polskiej stolarki rynki. Czy w najbliższej perspektywie nasi producenci mogą się obawiać zagranicznych firm, które eksportują swoje okna i drzwi do krajów UE? Za nami analiza rynku rumuńskiego, bułgarskiego i czeskiego. Jakie wnioski można wyciągnąć z wyników tamtejszych producentów? Sprawdźcie TUTAJ.

Konkurencja spoza UE

Tym razem skupiamy się na silnych rynkach spoza UE, które eksportują stolarkę do Państw Wspólnoty. Czy w dobie rosnącego zapotrzebowania na stolarkę na Starym Kontynencie, związanego z Europejskim Zielonym Ładem i falą renowacji budynków może polskim producentom wyrosnąć silna konkurencja? Sprawdzamy jak poważnymi eksporterami stolarki do krajów UE są: Turcja, Bośnia i Hercegowina oraz Ukraina.

Największym eksporterem z analizowanych w tym artykule krajów jest Turcja. W 2020 roku tamtejszym producentom okien i drzwi z PCW udało się sprzedać w Unii Europejskiej produkty o wartości ponad 73,5 mln euro. To znaczny wzrost w porównaniu z rokiem wcześniejszym, w którym wartość eksportu wyniosła 58,5 mln euro. Dynamika wzrostu eksportu wzrosła po kilku latach stagnacji. W latach 2015-2017 sprzedaż stolarki za granicę była na stałym poziomie ok. 45 mln euro. Dynamika wzrostu eksportu w 2018 roku wyniosła ponad 13 proc., podobnie jak w roku 2019. Rok 2020 to niemal podwojenie dynamiki wzrostu – wyniosła ona bowiem 25,8 proc.

Dynamicznie rozwija się też eksport stolarki z Bośni i Hercegowiny. W 2020 roku wyeksportowano stąd do UE okna i drzwi z PCW o wartości 66 mln euro. Oznaczało to blisko 11-procentowy wzrost w porównaniu do 2019 roku. Dynamika wzrostu co prawda spadła w porównaniu z rokiem 2018 (odnotowano wówczas około 18-proc. wzrost), ale warto zaznaczyć, że eksport stolarki z Bośni i Hercegowiny rośnie nieprzerwanie od kilkunastu lat!

Sprzedaż zagraniczna ukraińskiej stolarki bardzo dynamicznie wzrosła. W 2020 roku wartość sprzedaży była aż o 65 proc. wyższa niż w roku 2019! O rozwoju tutejszego eksportu niech świadczy fakt, że w 2014 r. sprzedaż okien i drzwi z PCW do krajów UE była na poziomie zaledwie 360 tys. euro. W 2020 roku ukraińscy producenci sprzedali na zachód stolarkę o wartości już niemal 14,5 mln euro.

Przypomnijmy, że Polska jest kluczowym eksporterem stolarki na świecie, ze sprzedażą okien i drzwi z PCW w Europie na poziomie 1,15 mld euro w sezonie 2020. Ogólny wynik eksportu polskiej stolarki wyniósł 2,37 mld euro, a nasz kraj był jedynym dużym eksporterem okien i drzwi w Europie ze wzrostem w 2020 roku. Więcej na ten temat TUTAJ.

Zobacz również

Veka sponsorem lokalnego sportu, Wiśniowski wspiera skoczka

Veka sponsorem lokalnego sportu, Wiśniowski wspiera skoczka

W ostatnim czasie kilka firm z naszej branży pochwaliło się wsparciem dla sportowców. Wiśniowskiego będziemy oglądać w Pucharze Świata w skokach narciarskich, a Veka będzie widoczna podczas meczów Pucharu Polski. Fakro kontynuuje współpracę z piłkarkami, a Lanko i Oknamix zaczyna z piłkarzami.

Producenci stolarki w rankingu „Najcenniejsze firmy rodzinne 2024”

Producenci stolarki w rankingu „Najcenniejsze firmy rodzinne 2024”

Producenci stolarki mają swoją reprezentację w tegorocznym rankingu najcenniejszych firm rodzinnych. Jego autorzy wyłonili laureatów spośród przedsiębiorstw w poszczególnych województwach.

CAL posadził kolejnych 10 tysięcy drzew

CAL posadził kolejnych 10 tysięcy drzew

W drugiej połowie października pracownicy CAL tradycyjnie posadzili kolejnych 10 tysięcy drzew. Akcja, którą rokrocznie prowadzi suwalski producent drzwi, doczekała już siódmej edycji. Partnerem wydarzenia było "Forum Branżowe".