Największy w Europie ośrodek produkcji szkła powstał właśnie w Ujeździe pod Tomaszowem Mazowieckim. Na początku maja uroczyście otworzono tu nową linię do produkcji szkła float i wydział laminacji szkła. Od tej chwili każdego dnia produkuje się tutaj ponad 1700 ton szkła budowlanego.
W uroczystości poza właścicielami, kierownictwem i przedstawicielami władz lokalnych udział wzięło ok. 200 zaproszonych gości – partnerów, dostawców i klientów firmy Euroglas.
– Euroglas nie tylko wzbogaca polską gospodarkę, ale też wzmacnia całą branżę okienną przez nowe technologie i konkurencyjność. – powiedział Arkadiusz Muś, współwłaściciel zakładu. – Dlaczego firmy takie jak Euroglas odnoszą sukcesy w Polsce? Bo Polska stała się krajem nowoczesnym, tolerancyjnym, otwartym na nowości – to zasługa polskiego społeczeństwa. Bez polskich przedsiębiorców tego sukcesu by nie było. Im należą się największe brawa – dodał.
Prezes Muś, znany ze swoich liberalnych przekonań, podkreślił rolę przedsiębiorców, przeciwstawiając ją zapewne narracji oficjalnej, przypisującej wszelkie sukcesy gospodarcze Rządowi RP. Z konieczności musiał tu lekko zaoponować prezes Łódzkiej SSE, na terenie której ta inwestycja powstała – bo warunki dla stref, ulgi inwestycyjne i podatkowe, to już, co by nie mówić, zasługa polityki Państwa. Na pewno jednak można podziwiać Polaków niezależnie od ich sympatii politycznych, za ich pracowitość, rzetelność, wytrwałość i determinację – podkreślili to w swoich wystąpieniach zarówno szwajcarski współwłaściciel Euroglasu, jak i ambasador tego kraju w Polsce.
Huta szkła pod Tomaszowem rozpoczęła swoją działalność w 2010 roku. Wówczas to spółka Euroglas zbudowała w Ujeździe najnowocześniejszą w Europie linię do wytwarzania szkła płaskiego. Inwestycja warta była 723 mln zł. W Ujeździe wzniesiono wówczas największy na świecie piec do wytopu szkła o pojemności 1000 ton masy szklanej i wydajności 1000 ton na dzień.
Nowa linia o wydajności 750 ton szkła dziennie podwoiła więc niemal dotychczasowe moce produkcyjne zakładu, czyniąc ją największą hutą szkła w Europie. Do tego w II etapie inwestycji uruchomiono linie do laminowania szkła, a patrząc na ubiegłoroczne deficyty szyb laminowanych na rynku, można być przekonanym, że klientów tej firmie nie zabraknie.
– Mam nadzieję, że nie jest to ostatnia nasza z Troschem inwestycja – powiedział na zakończenie prezes Muś. – Mamy wystarczająco energii, aby rozwijać tą branżę w Polsce i na świecie – dodał. Sądząc po energii z jaką obydwaj właściciele brylowali tego wieczoru na uroczystości w Ujeździe, można było uwierzyć, że właściciel Press Glassu wiedział co mówi. Czyżby więc szykowała się kolejna huta Euroglasu? Czy tym razem poza Polską, a może poza Europą? O tym przekonamy się zapewne niebawem.
Zobacz również
Jakie dofinansowanie na stolarkę w „Czystym Powietrzu”? Znamy proponowane limity
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przedstawił projekt nowej wersji programu "Czyste Powietrze". W projekcie uwzględniono limity na okna, drzwi i bramy garażowe.
Forum Branżowe 12.2024 – czytaj w wersji online
W grudniowym wydaniu „Forum Branżowego” gościmy kadrę zarządzającą firmy Veka Polska, która podsumowuje 30 lat działalności. W publikacji znajdziecie szereg interesujących artykułów, a także ciekawe podsumowania mijającego roku.
BAU 2025 – już za niewiele ponad miesiąc
Już za niewiele ponad miesiąc czeka nas jedna z najważniejszych imprez branży budowlanej – BAU 2025. Targi zaplanowano od 13 do 17 stycznia.