Jak poinformowali nas przedstawiciele NSG Group, do której należy firma Pilkington IGP, w niedalekiej przyszłości powinny się pojawić nowe szyby fotowoltaiczne tego producenta. Jak informują przedstawiciele branży fotowoltaicznej, szyby generujące prąd z energii słonecznej będą coraz bardziej powszechne.
O szybach fotowoltaicznych pisaliśmy sporo w kontekście Wystawy Innowacji i wystawianego na nim okna firmy Petecki. Zastosowano w nim szybę Quantum Glass wyprodukowaną przez ML System. To według polskiego producenta pierwsze tego typu rozwiązanie na świecie. Szyba o pełnej przezierności wykorzystuje powłokę z kropek kwantowych, dzięki któremu niekorzystne promieniowanie UV oraz podczerwień zamieniane mogą być w energię elektryczną.
Jak mówił w jednym z wywiadów Dawid Cycoń, prezes zarządu ML System, innowacje technologiczne w branży fotowoltaicznej będą coraz powszechniejsze. We wszystkich produktach, w których występuje szkło i istnieje możliwość wystawienia dużych powierzchni na słońce będą rozwijały się technologie fotowoltaiczne. W tym kontekście budownictwo i motoryzacja wydają się naturalnym środowiskiem dla tego typu rozwiązań. Nie bez powodu analitycy przewidują duży rozwój tego sektora gospodarki. Według analityków MarketsandMarkets światowy rynek fotowoltaiki osiągnie w 2020 roku wartość 346 mld dol.
Nie powinno więc dziwić, że kolejni producenci szkła intensywnie pracują nad nowymi technologiami produkcji szyb fotowoltaicznych. Wśród nich jest japońska NSG Group, do której należy Pilkington IGP (największy w Polsce przetwórca szkła). Głównym wyzwaniem jest osiągnięcie jak najwyższej efektywności. – W NSG Group trwają zaawansowane prace nad szybami z ogniwami fotowoltaicznymi o wysokiej sprawności i estetycznym wyglądzie – mówi Szymon Piróg, kierownik działu doradztwa technicznego w Pilkington Polska. – Naszym celem jest stworzenie przezroczystej powłoki na szkle, która będzie produkować prąd i taki produkt na pewno pojawi się na rynku w najbliższych latach – dodaje.
Również zdaniem przedstawiciela firmy Pilkington w Polsce technologie fotowoltaiczne stosowane w produkcji szkła będą coraz częściej wykorzystywane. – Wraz z rozwojem technologii produkcji szyby fotowoltaiczne powinny stać się bardziej dostępne i powszechnie stosowane – mówi Szymon Piróg.
W Polsce działa program dofinansowania mikroinstalacji fotowoltaicznych „Mój prąd”. Według danych Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej do połowy stycznia 2020 r. zatwierdzono ponad 21 tys. wniosków na kwotę 105 mln zł. Skoro powstały już pierwsze okna z szybami fotowoltaicznymi, tego typu programy mogą się okazać również interesujące dla producentów stolarki.
Zobacz również
Veka sponsorem lokalnego sportu, Wiśniowski wspiera skoczka
W ostatnim czasie kilka firm z naszej branży pochwaliło się wsparciem dla sportowców. Wiśniowskiego będziemy oglądać w Pucharze Świata w skokach narciarskich, a Veka będzie widoczna podczas meczów Pucharu Polski. Fakro kontynuuje współpracę z piłkarkami, a Lanko i Oknamix zaczyna z piłkarzami.
Producenci stolarki w rankingu „Najcenniejsze firmy rodzinne 2024”
Producenci stolarki mają swoją reprezentację w tegorocznym rankingu najcenniejszych firm rodzinnych. Jego autorzy wyłonili laureatów spośród przedsiębiorstw w poszczególnych województwach.
CAL posadził kolejnych 10 tysięcy drzew
W drugiej połowie października pracownicy CAL tradycyjnie posadzili kolejnych 10 tysięcy drzew. Akcja, którą rokrocznie prowadzi suwalski producent drzwi, doczekała już siódmej edycji. Partnerem wydarzenia było "Forum Branżowe".