Od co najmniej roku informujemy na naszym portalu o postępach we wdrażaniu technologii Quantum Glass – transparentnej szyby zespolonej, generującej energię elektryczną. Już w pierwszej połowie 2021 r. rzeszowski ML System planuje wdrożyć ją do masowej produkcji, co stworzy nowe szanse dla całego przemysłu stolarki budowlanej.
W kolejnych krokach, odpowiednio w 2022 r. oraz w 2023 r., firma planuje uruchomić produkcję 2D Glass oraz Active Glass. W rezultacie, w 2024 r. łączna zdolność produkcyjna fotowoltaicznych szyb zespolonych opartych na technologii kropki kwantowej wyniesie w spółce 240 tys. mkw. rocznie.
Spółka otrzyma niebawem dofinansowanie od Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) w wysokości 88,5 mln zł na rozwój kolejnego po Quantum Glass, strategicznego projektu „Active Glass”. Środki przeznaczone będą na inwestycję w zwiększenie mocy produkcyjnych, co jest konieczne dla zaspokojenia potrzeb rynkowego popytu na fotowoltaiczne szyby z powłoką kwantową. Realizowana w ten sposób strategia „nowej ery kwantowej” odpowiada na potrzebę uniezależnienia się od azjatyckiego łańcucha dostaw – wszystkie komponenty będą wytwarzane w Europie, głównie w Polsce.
Dawid Cycoń, prezes ML System:
Przyznany grant ma fundamentalne znaczenie dla realizacji celów przedstawionych w niedawno ogłoszonej strategii. To znaczący krok w kierunku „nowej ery kwantowej” w ML System. Zgodnie z założeniami, w 2024 r. chcemy osiągnąć 400 mln zł przychodów ze sprzedaży, przy wzrośnie marży EBITDA.
Przypomnijmy, że w lipcu 2020 r. spółka zawarła dwie strategiczne umowy o współpracy z globalnymi producentami szkła – Guardian Glass oraz Pilkington Automotive Poland. W ramach kooperacji z Guardian Glass, produkty ML System z obszaru BIPV będą oferowane w sieci sprzedaży partnera na całym świecie, dzięki czemu spółka będzie mieć dostęp do największych projektów w Europie w zakresie dużych przeszkleń fasadowych. Z kolei umowa współpracy z Pilkington Automotive Poland, dotyczy projektu badawczego, zmierzającego do wdrożenia do masowej produkcji szyb samochodowych o nazwie „QDrive”, wykorzystujących technologię kropki kwantowej.
Tagi
2DGlassActive GlassBIPVDawid CycońGuardianI Krajowa Wystawa Innowacjikropki kwantoweML SystemPilkingtonQDriveQuantum Glassszyby fotowoltaiczneWystawa InnowacjiZobacz również
Konkurs kalendarzy rozstrzygnięty! Poznaj zwycięzców
Zakończyła się siódma edycja naszego dorocznego konkursu na najlepsze kalendarze branży stolarki. Internauci wybrali zwycięzców poszczególnych kategorii. Konkurs kalendarzy - sprawdź wyniki!
Diamenty Forbesa – znamy laureatów 2025
Diamenty Forbesa wskazują firmy w najlepszej kondycji finansowej. Organizator ogłosił właśnie, które z nich zostały wyróżnione w tegorocznej, już siedemnastej, edycji. Statuetki będą wręczane na galach, które odbędę się wiosną i latem roku 2025. Wśród docenionych są również przedstawiciele branży stolarki.
Wystawcy na targach Budma/WinDoor-Tech 2025 (Zdjęcia)
Trwają targi Budma/Windoor-Tech 2025, w których uczestniczy wiele firm branży stolarki. Przygotowaliśmy dla Was galerię zdjęć ze stoisk wystawców poznańskich targów.