Od co najmniej roku informujemy na naszym portalu o postępach we wdrażaniu technologii Quantum Glass – transparentnej szyby zespolonej, generującej energię elektryczną. Już w pierwszej połowie 2021 r. rzeszowski ML System planuje wdrożyć ją do masowej produkcji, co stworzy nowe szanse dla całego przemysłu stolarki budowlanej.
W kolejnych krokach, odpowiednio w 2022 r. oraz w 2023 r., firma planuje uruchomić produkcję 2D Glass oraz Active Glass. W rezultacie, w 2024 r. łączna zdolność produkcyjna fotowoltaicznych szyb zespolonych opartych na technologii kropki kwantowej wyniesie w spółce 240 tys. mkw. rocznie.
Spółka otrzyma niebawem dofinansowanie od Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) w wysokości 88,5 mln zł na rozwój kolejnego po Quantum Glass, strategicznego projektu „Active Glass”. Środki przeznaczone będą na inwestycję w zwiększenie mocy produkcyjnych, co jest konieczne dla zaspokojenia potrzeb rynkowego popytu na fotowoltaiczne szyby z powłoką kwantową. Realizowana w ten sposób strategia „nowej ery kwantowej” odpowiada na potrzebę uniezależnienia się od azjatyckiego łańcucha dostaw – wszystkie komponenty będą wytwarzane w Europie, głównie w Polsce.
Dawid Cycoń, prezes ML System:
Przyznany grant ma fundamentalne znaczenie dla realizacji celów przedstawionych w niedawno ogłoszonej strategii. To znaczący krok w kierunku „nowej ery kwantowej” w ML System. Zgodnie z założeniami, w 2024 r. chcemy osiągnąć 400 mln zł przychodów ze sprzedaży, przy wzrośnie marży EBITDA.
Przypomnijmy, że w lipcu 2020 r. spółka zawarła dwie strategiczne umowy o współpracy z globalnymi producentami szkła – Guardian Glass oraz Pilkington Automotive Poland. W ramach kooperacji z Guardian Glass, produkty ML System z obszaru BIPV będą oferowane w sieci sprzedaży partnera na całym świecie, dzięki czemu spółka będzie mieć dostęp do największych projektów w Europie w zakresie dużych przeszkleń fasadowych. Z kolei umowa współpracy z Pilkington Automotive Poland, dotyczy projektu badawczego, zmierzającego do wdrożenia do masowej produkcji szyb samochodowych o nazwie „QDrive”, wykorzystujących technologię kropki kwantowej.
Tagi
2DGlassActive GlassBIPVDawid CycońGuardianI Krajowa Wystawa Innowacjikropki kwantoweML SystemPilkingtonQDriveQuantum Glassszyby fotowoltaiczneWystawa InnowacjiZobacz również
BAU 2025 – największe wydarzenie branży budowlanej (galeria)
W Monachium od wczoraj trwa największe wydarzenie branży budowlanej. Targi BAU 2025 zgromadziły licznych wystawców. Coraz więcej jest też zwiedzających. Na miejscu jest też redakcja „Forum Branżowego”. I tak jak obiecaliśmy relacjonujemy to wydarzenie.
Targi BAU 2025 rozpoczęte
Rozpoczęło się największe targowe wydarzenie tego roku - BAU 2025 w Monachium. W Niemczech nie mogło zabraknąć naszej redakcji, która relacjonuje to wydarzenie.
Forum Branżowe 01.2025 – czytaj w wersji online
Jest już dostępne styczniowe „Forum Branżowe”. Gościem najnowszego numeru jest Marek Klimek założyciel i prezes firmy Prez-Met. Jest to jedno...