Miliardy złotych na wsparcie przemysłu

Red.: |Data publikacji:

Firmy produkcyjne, także z branży stolarki otworowej, dostaną miliony złotych z budżetu państwa. To wsparcie dla przemysłu, który został dotknięty podwyżkami cen gazu i energii elektrycznej.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) ogłosił listę beneficjentów, którzy zostaną objęci pomocą publiczną. To firmy, które zwróciły się o wsparcie w ramach programu: „Pomoc dla sektorów energochłonnych związana z nagłymi wzrostami cen gazu ziemnego i energii elektrycznej w 2022 r.” NFOŚiGW podał, że wsparcie otrzyma 208 przedsiębiorstw, w tym 14 mikro i małych przedsiębiorstw oraz 55 średnich i 139 dużych przedsiębiorstw. Kwota udzielonej pomocy wynosi ponad 2,59 mld zł. Nabór wniosków do programu został ogłoszony na początku lutego, a firmy mogły składać wnioski do 22 lutego.

Wśród beneficjentów programu znajdują się firmy z branży stolarki otworowej, to przede wszystkim producenci szkła. Najwyższe wsparcie otrzyma Euroglas, producent szyb zostanie wsparty kwotą wynoszącą ponad 168 mln zł. Inny z producentów szkła, Pilkington, dostanie pomoc w wysokości ponad 18 mln zł, Guardian Częstochowa będzie wsparty ponad 17 mln zł, a Saint-Gobain Construction Products Polska 9,8 mln zł. Do grupy przedsiębiorstw, które zostaną wsparte rządową pomocą należy także Romb, który otrzyma ponad 1 mln zł. Jedną z wyższych kwot dofinansowania otrzyma producent stali – Acelor Mittal Poland, to ponad 206 mln zł. NFOŚiGW poinformował, że pieniądze zostaną wypłacone w ciągu 10 dni od daty zawarcia umowy o wsparcie.

Zobacz również

Szwajcarski rynek się kurczy

Szwajcarski rynek się kurczy

Z podsumowania szwajcarskiego rynku stolarki za 2022 rok wynika, że od kilku lat regularnie spada produkcja okien w tym kraju. Pocieszeniem może być fakt, że stolarka drewniana i ślusarka aluminiowa notują rekordowe wyniki.

Segment bram przemysłowych czeka stagnacja

Segment bram przemysłowych czeka stagnacja

Segment bram przemysłowych będzie notował spadki popytu. W najbliższych latach wzrost wolumenu sprzedaży będzie maksymalnie na 1,7 proc.

Niemcy: wzrost na rynku drzwi wejściowych

Niemcy: wzrost na rynku drzwi wejściowych

Jak wynika z danych zebranych przez instytut badań rynku Branchenradar.com, rynek zewnętrznych drzwi wejściowych w Niemczech w 2022 roku urósł, ale nie za sprawą wzrostu popytu.

1